Քաղաքական 12:17 19/11/2020 Հայաստան
«Գերության մեջ հայտնված զինծառայողների ընտանիքները գերության ողջ ընթացքում կշարունակեն գումար ստանալ՝ զինծառայողի պաշտոնային դրույքաչափին համապատասխան»,- այսօր ԱԺ արտահերթ նիստում ասաց իմքայլական պատգամավոր Մխիթար Հայտապետյանը՝ ներկայացնելով «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։
Նա տեղեկացրեց, որ համաձայն գործող օրենսդրության, գերության մեջ հայտնվելու դեպքում զինծառայողը ազատվում է զբաղեցրած զինվորական պաշտոնից և թողնվում է պետական լիազոր մարմնի կադրային ստորաաժանման մեջ։ Բացի այդ, սահմանվում են այն բոլոր հիմքերը, որոնց դեպքում զինծառայողը պահպանում է պաշտոնային դրույքաչափը՝ մնալով կադրային ստորաբաժանման մեջ։
«Բայց, ցավոք սրտի առկա է օրենսդրական բաց, և բացակայում են այն հիմքերը, ըստ որոնց, զինծառայողը՝ գերության մեջ հայտնվելու դեպքում, հնարավորություն կունենա պահպանել պաշտոնային դրույքաչափը։
Երբ պայմանագրային զինծառայողների, պահեստազորի մեր զինվորականների գերության մեջ հայտնվելը ոչ իրավաչափ գործողությունների հետևանքով չէ, այսինքն՝ պարզվում է, որ մարտական գործողությունների ընթացքում է մարդը հայտնվել գերության մեջ, և ոչ թե դիրքերն ինքնակամ լքելու ընթացքում, ապա նրանց ընտանիքները, իրենց գերեվարության ողջ ընթացքում կշարունակեն ստանալ գումար»,- մանրամասնեց Մխիթար Հայրապետյանը։

Семьи находящихся в плену армянских военнослужащих продолжат получать средства
«Семьи военнослужащих, находящихся в плену, будут продолжать получать деньги в течение всего периода плена, в соответствии с официальной служебной ставкой военнослужащего», – сказал сегодня на внеочередном заседании Национального Собрания депутат фракции «Мой Шаг» Мхитар Айрапетян, представляя законопроект о внесении дополнений в закон «О военной службе и статусе военнослужащего».
Он сообщил, что, согласно действующему законодательству, военнослужащий, в случае попадания в плен, освобождается от занимаемой им должности и остается в кадровом резерве уполномоченного государственного органа. Кроме этого, определяются все те основания, при которых военнослужащий сохраняет свою официальную служебную ставку, оставаясь в кадровом резерве.
«Но, к сожалению, есть пробел в законодательстве, и отсутствуют те основания, по которым военнослужащий, в случае попадания в плен, будет иметь возможность сохранить свою официальную служебную ставку.
Если попадание в плен наших контрактников, резервистов не является результатом противоправных действий, то есть, если выясняется, что человек попал в плен во время боевых действий, а не при добровольном уходе с позиций, то их семьи будут продолжать получать деньги на протяжении всего пленения», – объяснил Мхитар Айрапетян.
- Выясняются судьбы военнослужащих и гражданских лиц, которые в ходе боевых действий оказались в плену