Քաղաքական 17:45 20/11/2020 Հայաստան
«Կենտրոնի բաժնում գտնվում են 15-20 բերման ենթարկված երիտասարդներ»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը։
Նրա խոսքով, երիտասարդներին ուղղված հիմնական մեղադրանքն այն է, որ նրանք մասնակցել են զանգվածային ակցիաների։
«Որքանով տեղյակ եմ, բերման են ենթարկվել նաև ԲՀԿ երիտասարդական թևի ներկայացուցիչները։ Եվս մեկ անգամ ուզում եմ վերահաստատել, որ սա կուսակցական պայքար չի, սա քաղաքական պրոցես չի։ Այստեղ նույնիսկ արտասահմանից ժամանած մեր քաղաքացիներից կան, որոնք մասնակցել են պատերազմին և անցել են պատերազմի թոհուբոհով։ ԱՄՆ-ից էլ մարդ կա բերման ենթարկվածների մեջ»,- ներկայացրեց պատգամավորը։
Ըստ նրա, երբ մարդիկ անընդհատ մատնանշում են ռազմական դրությունը և դրանով առկա սահմանափակումները, պետք է նաև հիշեն, որ չի կարելի պարտություն կրել և չի կարելի խայտառակել երկիրը։
Ինչ վերաբերում է Կառավարությունում տեղի ունեցող կադրային փոփոխություններին, ապա Արման Աբովյանը վստահեցրեց, որ դրանք ոչինչ փոխել չեն կարող, քանի որ մարդիկ, որոնք այսօր հեռանում են, կատարում էին հիմնական այն քայլերը, որոնք Նիկոլ Փաշինյանի ընդհանուր քաղաքականության տրամաբանության մեջ էին.
«Այստեղ ոչ թե ֆիգուրները պետք է փոխվեն, այլ հիմնական խաղացողը։ Երբ դու տեսնում ես այս ամենը, տեսնում ես, որ մարդիկ ոչ քավության նոխազ են դառնում, ինչը նաև հասարակությանը շեղելու համար է։ Հինգ-տասը հոգու փոխելով չէ, պետք է փիլիսոփայությունը փոխվի, և երկիրն էս  վիճակին հասնրած գաղափարախոսության հեղինակը պետք է փոխվի»։
Անդրադառնալով Մովսես Հակոբյանի երեկվա ասուլիսին՝ Արման Աբովյանը նշեց, որ մի շարք հանցագործությունների մասին հաղորդումներ եղան։ Պատգամավորը նշեց, որ իր համար դժվար է գնահատել այդ տեղեկության իրավական մասը, բայց հաստատվեց, որ այլևս փաստ է՝ այս իշխանությունը ունակ չէ ճիշտ որոշումներ ընդունելու և ճիշտ վերլուծություններ անելու։

Политика 18:58 20/11/2020 Армения
«В отделении полиции Кентрон задержаны 15-20 молодых людей», – в беседе с журналистами заявил сегодня депутат фракции Национального Собрания «Процветающая Армения» Арман Абовян.
По его словам, основное обвинение, выдвинутое молодым людям, заключается в том, что они участвовали в массовых акциях протеста.
«Насколько мне известно, были задержаны также и представители молодежного крыла ППА. Еще раз хочу подтвердить, что это не партийная борьба, это не политический процесс. Здесь есть даже наши граждане, прибывшие из-за границы, которые принимали участие в войне и пережили хаос войны. Среди подвергшихся приводу, есть люди из США», – сказал депутат.
По его словам, когда люди постоянно указывают на военное положение и существующие в соответствие с этим ограничения, они также должны помнить, что нельзя проигрывать и нельзя позорить страну.
Что касается происходящих в Правительстве кадровых изменений, Арман Абовян заверил, что это ничего не изменит, так люди, которые сегодня уходят, делали в основном шаги, которые были в логике общей политики Никола Пашиняна.
«Здесь нужно менять не фигуры, а главного игрока. Когда ты видишь все это, видишь, что люди не становятся козлами отпущения, что также нужно для того, чтобы отвлечь общество. Путем смены пяти или десяти человек ничего не изменится, должна измениться вся философия, – должен измениться автор идеологии, который довел страну до такого состояния», – отметил он.
Ссылаясь на вчерашнюю пресс-конференцию Мовсеса Акопяна, Арман Абовян отметил, что была выдана информация о ряде преступлений. Депутат отметил, что ему сложно оценить правовую часть этой информации, но подтвердил, что уже доказано, что это правительство не способно принимать правильные решения и делать правильный анализ.