Իրավունք 19:57 21/11/2020 Հայաստան
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը ոչ իրավաչափ է ճանաչել ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանի ձերբակալությունը։ Նա առաջիկա րոպեներին ազատ կարձակվի։  Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Արա Սաղաթելյանի փաստաբան Հակոբ Ենոքյանը։
Նշենք, որ դատավորն էր Ռոբերտ Պապոյանը։
Հիշեցնենք, որ  Արա Սաղաթելյանին երեկ ոստիկանության աշխատակիցները բերման ենթարկեցին Բաղրամյան պողոտայից Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով անհնազանդության ակցիայի ընթացքում։ Նրան ձերբակալել են քրեական օրենսգրքի 225.1 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով արարք կատարելու կասկածանքով։
Քրեական օրենսգրքի 225.1 հոդվածը վերաբերում է  Օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք կազմակերպելուն և անցկացնելուն.  «Օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաքը դիտավորությամբ կազմակերպելը և անցկացնելը պատժվում են տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով»։

Право 20:21 21/11/2020 Армения
Суд общей юрисдикции города Ереван (резиденция в Шенгавите) признал неправомерным задержание бывшего руководителя аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателяна. В ближайшие минуты он будет на свободе. Об этом Panorama.am сообщил адвокат Ара Сагателяна – Акоп Енокян.
Отметим, что жалобу рассматривал судья Роберт Папоян.
Напомним, Ара Сагателяна накануне сотрудники Полиции подвергли приводу с проспекта Баграмяна в центре Еревана – во время акции неповиновения с требованием отставки премьер-министра РА Никола Пашиняна. Ара Сагателян был задержан по подозрению в совершении деяния по признакам ч.1 ст. 225.1 УК РА.
Ст. 225.1 УК РА касается организации и проведения митинга в нарушение установленного Законом порядка: «Умышленная организация и проведение собрания с нарушением установленного законом порядка наказываются штрафом от двухсоткратного до трехсоткратного размера минимальной заработной платы либо арестом максимально на срок два месяца».