Քաղաքական 10:08 21/11/2020 Արցախ
Արայիկ Հարությունյան. Ռիտա Սարգսյանի հովանավորությամբ և գործուն աջակցությամբ Արցախում կյանքի են կոչվել կարևոր ռազմավարական ծրագրեր
«Խորը ցավով ընդունեցի ՀՀ երրորդ նախագահի տիկին, Արցախի դուստր Ռիտա Ալեքսանդրի Սարգսյանի անժամանակ մահվան բոթը։
Ռիտա Սարգսյանը մեծ սեր ու հարգանք էր վայելում հարազատ Արցախում։ Նրա հովանավորությամբ և գործուն աջակցությամբ կյանքի են կոչվել կարևոր ռազմավարական ծրագրեր մեր հանրապետության կենսագործունեության տարբեր ոլորտներում։ «Արագիլ» վերարտադրողական բժշկության աջակցության հիմնադրամի ծրագրի շրջանակում լույս աշխարհ են եկել հարյուրավոր երեխաներ՝ սպասված լույս սփռելով իրենց ընտանիքներում։ Նա մեծ խանդավառությամբ էր իրականացնում մշակութային բազմաբնույթ ծրագրեր՝ իր անգնահատելի նպաստը բերելով Արցախում մշակույթի զարգացման գործին։
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում Ռիտա Սարգսյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին ու մտերիմներին։ Նրա լուսավոր անունը կմնա մեր սրտերում»:

Политика 10:38 21/11/2020 НКР
Араик Арутюнян: Под патронажем и при активном содействии Риты Саргсян в Арцахе претворились в жизнь важные стратегические программы
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Араик Арутюнян пишет:
«С глубокой скорбью воспринял известие о безвременной кончине супруги третьего президента Республики Армения, дочери Арцаха Риты Александровны Саргсян.
Рита Саргсян пользовалась огромной любовью и уважением в родном Арцахе. Под ее патронажем и при ее активном содействии в различных сферах жизнедеятельности нашей республики претворились в жизнь важные стратегические программы. В рамках программы Фонда содействия репродуктивной медицине «Арагил» на свет появились сотни детей, озарив светом надежды их семьи. Она с огромным воодушевлением реализовывала различные культурные программы, внося свой неоценимый вклад в развитие культуры Арцаха.
От имени народа Арцаха, властей и лично от своего имени выражаю соболезнования и поддержку членам семьи, родным и близким Риты Саргсян. Ее светлое имя навсегда останется в наших сердцах».