Տնտեսություն 13:33 24/11/2020 Հայաստան
Նոյեմբերի 10-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ստորագրված «կապիտուլյացիայի» համաձայնագրից հետո ՀՀ-ն կանգնելու է պարենային անվտանգության լուրջ խնդրի առջև՝ հատկապես հացահատիկային մշակաբույսերի հետ կապված։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀ գյուղատնտեսության նախկին նախարար Արթուր Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով, ՀՀ-ն տարեկան արտադրում է մոտ 200 հազար տոննա և ներկրում՝ մոտ 250 հազար տոննա հացահատիկ. այսինքն՝ տարեկան մոտ 450 հազար տոննա հացահատիկի պահանջարկ կա մեր երկրում։ Ըստ Արթուր Խաչատրյանի, նշված ծավալից շատ փոքր մասն օգտագործվում է օղու արտադրության վրա, բայց բացարձակ մեծամասնությունը պարենային նշանակություն ունի։
«Արցախի Հանրապետությունում 2017 և 2018 թվականների տվյալներով՝ արտադրվել է մոտ 135-150 հազար տոննա հացահատիկ, որից ավելի քան 100 հազար տոննան ներկրվել է Հայաստան։ Այսինքն՝ մենք այսուհետ 20-25%-ով ավելի հաց պետք է գնենք այլ երկրներից։ Նույնիսկ Ռուսաստանն է հացահատիկը մեզ դոլարով վաճառում։ Եվ եթե հաշվի առնենք նաև դոլարի այսօրվա արժևորումը, ապա պատկերացրեք՝ ինչ մեծ խնդիր ենք ունենալու։ Արդյունքում՝ լինելու է հացահատիկի, հացի թանկացում»,- ներկայացրեց գյուղատնտեսության նախկին նախարարը։
Մեր հարցին, թե արդյո՞ք Հայաստանում չկան խոպան հողեր, որոնք կարող են դառնալ հացահատիկի մշակման վայրեր, Արթուր Խաչատրյանը պատասխանեց՝ կան, և պետք է օգտագործվեն։
«ՀՀ-ում կան տարածքներ, որոնք, ցավոք սրտի, անջրդի են և հացահատիկից բացի այլ բան չի աճում։ Բայց Կառավարությունը որևէ քայլ չի անում այդ խոպան հողերն օգտագործելու ուղղությամբ, մինչդեռ նախկինում այդ հողերն օգտագործվում էին։ Ծրագիր ունեինք, որով սահմանամերձ շրջաններում մի հեկտար հացահատիկ մշակելու համար 60 հազար դրամ գումար էինք տալիս, և այդ թիրախային շրջաններում մոտ 50%-ով հացահատիկի մշակման տարածքներն ավելացել էին։
2019 թվականի համար ես առաջարկում էի 2 մլրդ դրամ նախատեսել՝ այդ ծրագիրն ամբողջ հանրապետությունում շարունակելու համար, բայց այս Կառավարության կողմից ոչ մի լումա չծախսվեց։ Գյուղատնտեսության պատասխանատուներն այդ գումարից ոչ մի լումա չծախսեցին։ Իսկ հացահատիկ ցանող գյուղացիներին ո՛չ սերմնացու տվեցին, ո՛չ պարարտանյութ և ո՛չ էլ վառելանյութ։ Այսինքն՝ ո՛չ տվեցին այն, ինչ ես էի առաջարկում՝ կանխիկ փող մի հեկտարի դիմաց, ո՛չ էլ այն, ինչ տրադիցիոն միշտ արվում էր։ Արդյունքում՝ մենք հացահատիկի արտադրության լուրջ խնդիր ունեցանք։ Հիմա ամեն ինչ էլ հնարավոր է անել, բայց սրանք ապիկար են ու անշնորհք»,- վստահեցրեց մեր զրուցակիցը։
Ըստ Արթուր Խաչատրյանի, շիզոֆրենիային սահմանակցող աբսուրդ է, որ մենք չունենք Գյուղատնտեսության նախարարություն։ Նրա խոսքով, նման բան աշխարհում չկա, որ էապես գյուղատնտեսական երկիրը չունենա Գյուղատնտեսության նախարարություն։
Մեր ճշտող հարցին, թե արդյո՞ք խոպան հողերի մշակման դեպքում Հայաստանը կկարողանա ամբողջապես ինքնաբավ դառնալ՝ հացահատիկային մշակաբույսերի առումով, Արթուր Խաչատրյանը պատասխանեց՝ ոչ։
«Որոշ տարածքներում իմաստ էլ չկա, քանի որ ավելի բարձրարժեք մշակաբույսեր կարելի է ցանել, օրինակ՝ կանաչ ոլոռ։ Իսկ հացահատիկի առումով ինքնաբավ դառնալու համար պետք է կրկնապատկենք ցանքատարածքները. այսօր ստանում ենք 200 հազար տոննա, բայց մեզ պետք է 450 հազար տոննա, իսկ դա ստանալն այս պահին ռեալ չէ։ Մեր վարելահողերի 40%-ից ավելին չի մշակվում, հիմա դա եթե ամբողջությամբ մտցվի հացահատիկի տակ, ինչը, նորից եմ կրկնում, արդյունավետ չէ, հացահատիկի բերքը կավելանա մոտ 100 հազար տոննայով։ Բայց սա էլ հնարավոր է անել, եթե այսօրվա Կառավարությունը խնդրին լուրջ վերաբերվի։  Բայց փաստը մնում է փաստ, որ այս Կառավարությունն ապիկար է, և ոչինչ չի կարողանում անել։ Այս պահին մեզ պետք է հզոր Գյուղատնտեսության նախարարություն, որը կկարողանա բարձրագույն ծառայություններ մատուցել մեր գյուղացիներին»,- շեշտեց Արթուր Խաչատրյանը։
Նկատենք, որ թեև մասնագետներն ահազանգում են պարենային անվտանգության խնդիրների մասին, Արցախի Գյուղատնտեսության նախարարությունից դժվարանում են ասել, թե բերքի ինչ կորուստ կարող է լինել՝ պայմանավորված նոր քարտեզագրումներով։
«Քարտեզագրումը դեռևս հստակ չէ, և անհասկանալի է, թե գյուղնշանակության հողերի քանի տոկոսն է մնում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասացին Արցախի Գյուղատնտեսության նախարարությունից։
Գյուղատնտես Հարություն Մնացականյանին զարմացնում է ԱՀ գյուղնախարարության վերոնշյալ անտեղյակությունը։
«Ի՞նչ է նշանակում Արցախի գյուղնախարարությունից դժվարանում են պատասխանել, էդ ո՞նց է մենք գիտենք որտեղ,  ինչքան է անցել, իրենք չգիտե՞ն։ Արդեն հիմա մոտ 90% ճշտությամբ կարող են ասել ինչքան մշակովի հողատարածքներ և ինչքան ձեռնարկություններ են անցել։ Առնվազն երկու շատ խոշոր գինեգործական գործարաններ են անցել, «Կատարո»  ընկերությունը և մի շատ հզոր ընկերություն Մեծ Թաղերի շրջանում՝ իր 35֊40 հա տարածքով։ Այդ ընկերությունն այս տարի առաջին անգամ էր բերքահավաք արել և գինի ստացել։ Էլ չեմ խոսում Ջրականի,  Կովսականի ահռելի հողատարածքների մասին, որտեղ ձմերուկի և հացահատիկի հսկայական հողամասեր կային»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Հարություն Մնացականյանը։
Նրա խոսքով,  մենք ունենք մոտ 200, 000 հա չօգտագործվող հողատարածություն, և այս իրավիճակը հաղթահարելու համար, պետք է  արագ ծրագրեր իրականացվեն, որպեսզի ոչ մի չօգտագործվող գյուղնշանակության հող ազատ չմնա, և ամենակարևորը՝ համապատասխան կառույցների միջոցով ճիշտ ցանքաշրջանառության և պարարտացման կազմակերպում իրականացվի, որպեսզի հողերի դեգրադացում ևս չլինի։
«ՀՀ-ում ցանկացած շրջանի չօգտագործվող հողում կարելի է հացահատիկ աճեցնել, բայց ըստ որոշակի պայմանների, պետք է հասկանալ՝ որտեղ է ավելի նպատակահարմար , որտեղ՝ ոչ, քանի որ հացահատիկի մշակումը ամենացածր շահութաբերությամբ ճյուղերից մեկն է գյուղատնտեսության ոլորտում։ Ես հակված եմ, որ հացահատիկ աճեցվի մեծամասամբ չոռոգվող հողատարածքներում»,- նշեց մեր զրուցակիցը։

Экономика 15:55 24/11/2020 Армения
После подписанного 10 ноября лидерами Армении, России и Азербайджана соглашения о «капитуляции», Республика Армения столкнется с серьезной проблемой продовольственной безопасности, особенно в вопросе с зерновыми культурами. Такое мнение в беседе с корреспондентом Panorama.am высказал экс-министр сельского хозяйства РА Артур Хачатрян.
По словам Артура Хачатряна, Армения ежегодно производит около 200 тысяч тонн и импортирует около 250 тысяч тонн зерна: то есть, годовая потребность нашей страны в зерне составляет около 450 тысяч тонн. Очень маленькая часть указанного объема используется на производство водки, но абсолютное большинство используется на продовольственные нужды.
«По данным 2017-2018 годов, в Республике Арцах было произведено около 135-150 тысяч тонн зерна, из которых более 100 тысяч тонн было импортировано в Армению. То есть отныне нам необходимо покупать на 20-25% больше хлеба из других стран. Даже Россия продает нам зерно за доллары. А если учитывать также текущую девальвацию доллара, представьте, с какой большой проблемой мы столкнемся.
«В итоге, вырастут цены на зерновые и хлеб», - сказал бывший министр сельского хозяйства.
На вопрос корреспондента, есть ли в Армении необработанные земли, которые могли бы стать местом для выращивания зерновых, Артур Хачатрян ответил, что есть, и их нужно использовать.
«В Армении есть районы, которые, к сожалению, не орошаются, и кроме зерна там ничего не растет. Но правительство не предпринимает никаких шагов по использованию этих необработанных земель. Раньше, когда я был министром, эти земли использовались. У нас была программа, по которой на возделывание одного гектара зерна в приграничных районах мы выделяли сумму в 60 тысяч драмов, и площадь участков возделывания зерновых в этих целевых регионах увеличилась примерно на 50%.
Для продолжения этой программы по всей республике, на 2019 год я предлагал запланировать 2 миллиарда драмов, но это Правительство не потратило и лумы. Люди, отвечающие за сельское хозяйство, не потратили и лумы из этой суммы. А сельчанам, сеявшим зерно, не дали ни семян, ни удобрений, ни топлива. Другими словами, они не дали ни того, что я предлагал -наличных денег за гектар, ни того, что традиционно всегда делалось. В результате у нас возникли серьезные проблемы с производством зерна. Сейчас возможно все, но нынешние власти бездарны и неповоротливы», - заверил наш собеседник.
По мнению Артура Хачатряна, до граничащего с шизофренией абсурдным является факт, что у нас нет Министерства сельского хозяйства. В мире нет такого, чтобы, по существу, в аграрной стране не было Министерства сельского хозяйства.
На наш уточняющий вопрос, сможет ли Армения в случае возделывания необработанных земель стать полностью самодостаточной в плане зерновых культур, Артур Хачатрян ответил отрицательно.
«В некоторых районах даже нет смысла, потому что можно сеять более ценные культуры, например, зеленый горошек. А для того, чтобы стать самодостаточными в плане зерна, мы должны вдвое увеличить посевные площади: сегодня мы получаем 200 тысяч тонн, но нам нужно 450 тысяч тонн, и получить это в данный момент нереально. Более 40% наших пахотных земель не обрабатываются, теперь, если сейчас они полностью будут отведены под зерно, что, повторяю, неэффективно, урожай зерна увеличится примерно на 100 тысяч тонн. Но и это возможно сделать, если нынешнее правительство подойдет к проблеме серьезно. Но факт остается фактом: это Правительство бездарно и ничего не может делать.
На данный момент нам необходимо сильное Министерство сельского хозяйства, которое сможет оказывать нашим сельчанам услуги высшего качества», - подчеркнул Артур Хачатрян.
Следует отметить, что хотя специалисты бьют тревогу по вопросам продовольственной безопасности, министерство сельского хозяйства Арцаха затрудняется сказать, какие потери урожая могут быть вызваны новым разграничением.
«Карта пока не ясна, неясно, какой процент земель сельскохозяйственного назначения остается под контролем Азербайджана», - сообщили корреспонденту Panorama.am в Министерстве сельского хозяйства Арцаха.
Агроном Арутюн Мнацаканян удивлен вышеупомянутой неосведомленностью Министерства сельского хозяйства Республики Арцах.
«Что значит Министерство сельского хозяйства Арцаха затрудняется ответить? Почему это мы знаем, где, сколько земель передано, а они нет? Уже сейчас с точностью около 90% они могут сказать, сколько обрабатываемых земель, сколько предприятий перешло к Азербайджану. Перешли, как минимум, два очень крупных завода по производству вина - компания «Катаро» и ряд других очень крупных компаний в районе Мец Тагер, со своей площадью 35-40 га. Компания «Катаро» впервые в этом году собрала урожай и получила вино. Я не говорю уже об огромных землях Джракана и Ковсакана, где были огромные участки по возделыванию арбузов и зерна», - сказал в беседе с корреспондентом Арутюн Мнацаканян.
По словам Мнацаканяна, у нас есть около 200 тысяч гектаров неиспользуемых земель, и для того, чтобы справиться с этой ситуацией, необходимо срочно реализовать программы, чтобы ни одна неиспользуемая сельскохозяйственная земля не оставалась свободной, и самое главное, с помощью соответствующих структур должен быть организован правильный севооборот и удобрение земель, чтобы предотвратить также деградацию земель.
«Зерно можно выращивать на неиспользуемых землях в любом регионе Республики Армении, но при определенных условиях; необходимо понимать где это более целесообразно, а где нет, поскольку выращивание зерновых является одной из самых низкорентабельных видов деятельности в сфере сельского хозяйства. Я склонен к тому, чтобы выращивать зерно в основном на неорошаемых землях», - сказал Арутюн Мнацаканян.