Առողջություն 10:45 25/11/2020 Հայաստան
Համբերություն և ժամանակ՝ կփորձենք ոտքի կանգնեցնել մեր բոլոր վիրավոր զինվորներին. «Հայրենիքի պաշտպանի» բժշկուհի
Հեղինակ` Տաթևիկ Մանուկյան
«Հայրենիքի պաշտպանի» վերականգնողական կենտրոնում այս պահին բուժում է ստանում պատերազմի ընթացքում վիրավորված 120 զինվոր։ Կենտրոնն ունի նաև արտագնա ծառայություն, երբ վերականգնողական բուժումը կենտրոնի մասնագետները սկսում են տարբեր կլինիկաների վերակենդանացման բաժանմունքներից։
Panorama.am-ի հետ զրույցում «Հայրենիքի պաշտպանի» վերականգնողական կենտրոնի գլխավոր վերականգնող-բժիշկ Լուսինե Պողոսյանն ասաց, որ շատ կարևոր է ու ամեն ինչ արվում է չկորցնելու վերականգնողական բուժման ոսկե ժամանահակատվածը, այդ պատճառով իրենց վերականգնող բժիշկները բոլոր նեղ մասնագետների հետ սկսում են բուժումը տարբեր կլինիկաների հենց ռեանիմացիոն բաժանմունքից, որպեսզի կարողանան հետևել ընթացքին, կայունությունից հետո տեղափոխել արդեն իրենց կենտրոն։
Նա ընդգծեց՝ այս պատերազմի զենքերը շատ սարսափելի են, վիրավորումները հիմնականում բազմաբեկորային ու պոլիտրավմաներ են՝ խոցված ներքին օրգանների հետ։
«Այսինքն, պետք է հաշվի առնենք, որ ոչ միայն հենաշարժական ապարատի համակարգի խնդիրներն են լինում, այլ նաև ներքին օրգանների հետ կապված բազմաթիվ խնդիրներ։ Համակցվածությունը շատ ճիշտ պետք է գնահատել, ճիշտ ժամանակին կարողանալ կատարել վերականգնողական բուժումը»,- ասաց բժշկուհին։
Ըստ Լ. Պողոսյանի, իրենց կենտրոն հիմնականում ընդունվում են ծանրագույն վիրավորումներով զինվորները։
«Կենտրոնական նյարդային համակարգի վիրավորումների դեպքում՝ ողնուղեղային, գլխուղեղային, շատ դժվար և երկարատև բուժում է հարկավոր պացիենտին ոտքի հանելու համար։ Իհարկե, օրթոպետիկ միկրովիրաբուժական խնդիրներից հետո ևս ունենք շատ զինվորներ, բայց նեյրովերականգնողական բուժումը հիմնականում այստեղ է, որ կարող ենք կիրառել ու ոտքի կանգնեցնել մեր տղաներին»,- ասաց կենտրոնի գլխավոր վերականգնող-բժիշկը։
Լ. Պողոսյանը պատմեց, որ կան զինվորներ, որոնք արդեն բուժումն ավարտել ու դուրս են գրվել. «Մեր վերակենդանացման բաժանմունքի բժիշկները գոհունակությամբ են նշում, որ տղան գտնվում էր վերակենդանացման բաժանմունքում ծանր խնդիրներով, բայց հիմա արդեն քայլելով վերադարձավ տուն։ Նման խնդիրների դեպքում շատ ժամանակ երկար ամիսներ, տարիներ են անհրաժեշտ բուժման համար։ Եւ մենք ճիշտ ժամանակին ճիշտ բուժում ենք անում, իրոք, ոտքի ենք հանում զինվորին»։
Բժշկուհու ներկայացմամբ, ունեն դեպքեր, դեռ վաղ է ասել՝ իրենք անվաթոռից կկանգնեն, թե ոչ, քանի որ ողնուղեղի ծանր վնասվածքի դեպքերի ժամանակ նվազագույնը 6 ամիս է պետք, որպեսզի հասկանան՝ ինչքանով ի զորու է վերականգնել մարմինը։
Լ. Պողոսյանն ասաց, որ Կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքի բժիշկները նաև մարտի դաշտում են շատ զինվորների կյանքեր փրկել՝ ցույց տալով առաջին օգնություն. «Մարտի դաշտից իրենք ոտքի են հանում։ Բուժումը սկզբից մինչև վերջ տարվում է»։
Բժշկուհին  նաև կոչով, խնդրանքով դիմեց վիրավոր զինվորների ծնողներին, որոնք, նրա գնահատմամբ, հոգեբանական ծանր վիճակում են գտնվում։
«Հասկանում ենք՝ ծնողների մոտ խուճապային իրավիճակ է, հոգեբանորեն շատ ծանր է թե ծնողի, թե զինվորի համար։ Բայց այս պահին ավելի շատ ծնողներն են հոգեբանական ծանր վիճակում գտնվում։ Խնդրում եմ, կոչ եմ անում լինել համբերատար, չմատնվել խուճապի, քանի որ ցանկացած զինվոր, ով գտնվում է  այստեղ, ապահով է։ Բոլոր հարցերը լուծում ենք, աջակցում ենք նաև տան անդամներին։ Համբերություն և ժամանակ՝ մենք կփորձենք ոտքի կանգնեցնել մեր բոլոր տղաներին»,- ասաց «Հայրենիքի պաշտպանի» վերականգնողական կենտրոնի գլխավոր վերականգնող-բժիշկ Լուսինե Պողոսյանը։

Health 14:04 25/11/2020 Armenia
Patience and time needed for all wounded soldiers to fully recover, says doctor of Homeland Defender’s Rehabilitation Center
Author Tatevik Manukyan
A total of 120 Armenian soldiers wounded in the Artsakh war are currently undergoing treatment at the Homeland Defender’s Rehabilitation Center in Yerevan. The center also enables its specialists to start rehabilitation care of soldiers at resuscitation departments of various medical centers.
Speaking to Panorama.am, Lusine Poghosyan, the chief rehabilitation physician of the Homeland Defender’s Rehabilitation Center, highlighted the efforts not to miss the “golden period” of physical therapy, adding the center’s rehabilitation doctors, along with all the other doctors with a narrow focus, start treatment of soldiers while they are still in resuscitation departments so that they can follow the process of treatment and transfer patients to their center after their condition stabilizes.
She emphasized the soldiers have suffered manly multiple shrapnel and traumatic injuries which have also affected the internal organs.
"It means we must take into account that there are not only problems with the musculoskeletal system, but also numerous problems with the internal organs. The combination must be assessed very accurately to be able to provide rehabilitation treatment on time," the doctor stressed.
According to Poghosyan, mostly critically injured soldiers are admitted to the Homeland Defender’s Rehabilitation Center.
"In case of injuries to the central nervous system, including spinal and cerebral injuries, very difficult and long treatment is required to help a patient get back on his feet,” she said, adding after undergoing orthopedic microsurgery, they provide neurological rehabilitation to many soldiers to help them fully recover from the injuries.
Poghosyan said that there are soldiers who have already completed their treatment and have been discharged. "The doctors of our resuscitation department note with satisfaction that a boy was in the resuscitation department with serious injuries, but now he has returned home on foot. Such health problems often take months or even years to be resolved. And we are providing the right treatment at the right time and are really getting the soldiers back on his feet,” she said.
According to the doctor, there are cases when it is still too early to say whether the patients will remain confined to a wheelchair or not, because in case of a severe spinal cord injury it takes at least 6 months to understand how much the body is able to recover.
Poghosyan said that the doctors of the resuscitation department of the center also saved the lives of many soldiers on the battlefield by providing first aid to them, adding “the treatment is carried out from the beginning to the end.”
The doctor appealed to the parents of the wounded soldiers, who, according to her, are in a grave psychological state.
"We understand that the parents are in panic, it is very hard for both the parents and the soldiers. But it may be a particularly difficult time especially for parents. I ask and urge you to be patient, not to get into a panic, because any soldier who is here is safe. We solve all the issues, we also support the family members. Patience and time are needed, we will try to set all our boys back on their feet again," Lusine Poghosyan said.