Իրավունք 17:39 26/11/2020
Մարդու իրավուքների առաջին պաշտպան, իրավապաշտպան Լարիասա Ալավերդյանը կարծում է, որ Հայաստանում պետք է ստեղծել քաղաքացիական կամ հասարակական տրիբունալ՝ պատերազմում տարած պարտության պատճառների քննության համար։
«Անհրաժեշտ է շատ արագ ունենանք այդպիսի մի մարմին հասարակական կարգով, որտեղ կսկսվի այդ գործընթացը՝ բոլոր օրենքներին համապատասխան։ Այդ ընթացքում պետք է ներկայացվեն  մեղադրանքները, ապացույցները, հրավիրվեն այն մարդիկ, որոնք կարող են ցուցմունք տալ»,- ասաց նա։
Տիկին Ալավերդյանը պատրաստվում է թեմայի շուրջ խոսակցություններ, բանակցություններ սկսել տարբեր իրավաբանների հետ։ Նա նկատեց՝ իր համար կասկածելի դատախազությունից բացի, եզրակացություն պետք է տա նաև հասարակությունը:
«Պետք է դա արվի շատ ավելի օպերատիվ, քան կարող են դա անել պետական ատյանները»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ նա այսօր այցելել էր Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով անժամկետ կառավարության դիմաց հացադուլ հայտարարած դաշնակցական գործիչ Գեամ Մանուկյանին, ՍԴ նախկին անդամ Կիմ Բալայանին, 2008-ին զոհված Անդրանիկ Կիրակոսյանի մորը։

Право 18:49 26/11/2020 Армения
Первый омбудсмен Армении, исполнительный директор общественной организации «Против правового произвола» Лариса Алавердян считает, что в РА должен быть создан гражданский или общественный трибунал – для расследования причин поражения в войне.
«Необходимо очень оперативно сформировать такой орган на общественной основе, где этот процесс начнется в соответствии со всеми законами. В течение этого времени должны быть представлены обвинения, доказательства, должны быть приглашены люди, которые могут дать показания», – сказала она.
Л.Алавердян собирается начать переговоры в этой связи с юристами. Она отметила, что, помимо сомнительной для нее прокуратуры, мнение должно представить и общество.
«Это нужно делать гораздо оперативнее, чем это могут сделать государственные инстанции», – сказала она.
Напомним, сегодня Л.Алавердян посетила объявивших бессрочную голодовку с требованием отставки Никола Пашиняна с поста премьера Армении представителя АРФ «Дашнакцутюн» Гегама Манукяна, бывшего члена Конституционного суда РА Кима Балаяна, мать погибшего в 2008 году Андраника Киракосяна.