Քաղաքական բովանդակության տեքստ պարունակող «գրաֆիտի»-ների համար մարդիկ էին բերման ենթարկվել. Իրավապաշտպան
Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը հայտնում է.
«Երևան քաղաքի ոստիկանության մի քանի բաժիններ էին բերվել քաղաքացիներ՝ ՀՀ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 172.2 հոդվածով («Հասարակական վայրերն օգտագործելու կանոնները խախտելը») նախատեսված զանցանքի համար կասկածով։
Համանման իրավիճակ էր 2019թ. հունիսին, երբ քաղաքական բովանդակության տեքստ պարունակող «գրաֆիտի»-ների համար մարդիկ էին բերման ենթարկվել ու տուգանվել, և ինչպես այնժամ, այնպես էլ այսօր, դա համարում եմ ոչ իրավաչափ, որովհետև քաղաքական խոսքի ազատությունը այս պարագայում ակնհայտ գերակայում է «փողոցների գեղագիտության» նկատմամբ։

Право 11:23 26/11/2020 Армения
Правозащитник: В Ереване за «граффити» с политическим содержанием в Полицию подвергнуты приводу граждане
Соучредитель общественной организации «Правовой путь», правозащитник Рубен Меликян на своей странице в соцсети Facebook написал:
«В ряд отделений Полиции Еревана подвергнуты приводу ряд граждан – по подозрению в совершении деяния, предусмотренного статьей 172.2 Кодекса об административных правонарушениях (нарушение правил пользования общественными местами) РА.
Схожая ситуация была и в июне 2019 года, когда людей подвергали приводу и штрафовали за «граффити» с текстами с политическим содержанием. Как тогда, так и сейчас считаю это неправомерным, поскольку в данном случае свобода политического слова явно доминирует над «эстетикой улиц».
Люди, подвергнутые приводу в полицейские отделения Давидашена и Малатии в Ереване, уже отпущены на свободу».