Քաղաքական 17:01 26/11/2020 Հայաստան
«Մենք չկարողացանք պաշտպանել մեր հայրերի հաղթանակը, մեզ ոչ ոք չի ներելու սրա համար, մենք ինքներս մեզ չենք ներելու՝ իշխանությունը, որովհետև ստեց, մենք, որովհետև հավատացինք ստին»,- այսօր խորհրդարանում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սրբուհի Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով, սա «հաղթելու ենք» վերնագրված մեր ամենախայտառակ պարտությունն էր։
«Մեր բանակը 2.5 տարում չէր կարող գերժամանակակից սպառազինությամբ բանակ դառնալ, այս պարտության ակունքներն ավելի վաղ անցյալից են գալիս, դա անժխտելի է։ Ինձ համար այս պարտության մեկնարկը տրվել է այս դահլիճում՝ 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին։ Այո, մենք պարտադրված ենք ունենալ տարածաշրջանի ամենամարտունակ բանակը։ Վազգեն Սարգսյանի խոսքն է, որը բոլորս մոռացանք»,- նշեց նա։
Ըստ պատգամավորի, հիմա շրջանառվում է նաև նոր միֆ՝ որոշ շրջաններում հայերի և ադրբեջանցիներ համատեղ խաղաղ ապրելու միֆն է.
«Ռոմանտիկան գուցե անհրաժեշտ է հեղափոխություն անելու համար, դա ինչ-որ տեղ կարևոր է լրագրության համար..., բայց աշխարհագրական այս դիրքում գտնվող երկրի նման ղեկավարման համար պետք է լինել իրատես և հեռուն տեսնող։ Համատեղ ապրե՞լ, ինչպե՞ս»։
Սրբուհի Գրիգորյանի խոսքով, նայելով գերեվարված մեր զինվորների ստորացումները, իրենց տները չլքած տարեցների նկատմամբ տեղի ունեցողը տեսնելուց հետո չի կարելի հավատալ համատեղ ապրելու միֆին։
«Խոսվում է Սյունիքով անցնելիք ճանապարհի մասին։ Որտեղո՞վ է անցնելու այդ ճանապարհը, եթե դա չի անցնելու բնակավայրերի միջով, ինչպե՞ս ենք ապահովելու ճանապարհներին հարակից համայնք-բնակավայրերի քաղաքացիների անվտանգությունը։ Չե՞ն դատարկվելու այդ բնակավայրերը, մտածե՞լ եք այդ մասին։ Ինչպես երևում է՝ ոչ»,-նկատեց պատգամավորը։
Նա նշեց նաև, որ իշխանությունները չեն մտածել նաև գերիներին օր առաջ Հայաստան վերադարձնելու մասին.
«Հիմա խոսվում է, որ Բաքվում հաղթական շքերթ է կազմակերպվելու, և մեր գերիները, մեր հայրենակիցներն են ցուցադրվելու։ Այս ստորացումներից մեր հայրենակիցներին զերծ պահելու համար մենք պետություն ունե՞նք։ Բանակցելու հարց է, ինչպես նաև բանակցելու հարց է մեր սահմանների հարցը։ Վաղը ուշ է լինելու, շարժվե՛ք, պարոնայք։ Հետայսու ոչ մի բանակցությունում մենք չպետք է պարտվենք»։
Նեթանյահուն պաշտոնանկ է արել պաշտպանության նախարարին
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ պաշտոնանկ է արել պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտին։ «Այսօր ես որոշեցի...
ՔՊ-ն որոշել է, թե ովքեր պետք է լինեն ՀԾԿՀ նախագահ և ԲԴԽ անդամ
ՔՊ-ն ֆեյսբուքի իր էջի միջոցով հայտնում է. ««Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Վարչությունը որոշեց՝ Կառավարությանն...

Политика 18:37 26/11/2020 Армения
Србуи Григорян: У нас вообще есть государство, которое убережет армянских пленных в Азербайджане от подобного унижения?
«Мы не смогли защитить победу наших отцов, никто не простит нам этого, мы сами не простим: власть, потому что она солгала, себя, потому что мы поверили в ложь», – заявила сегодня на заседании НС Армении депутат от парламентской фракции «Просвещенная Армения» Србуи Григорян.
По ее словам, это было наше самое позорное поражение, озаглавленное как «Мы победим».
«Наша армия не могла за 2,5 года стать армией со сверхсовременным вооружением, корни этого поражения – из давнего прошлого, это неоспоримо. Для меня начало этому поражению было дано в этом зале 27 октября 1999 года. Да, мы обязаны иметь самую боеспособную армию в регионе. Это слова Вазгена Саргсяна, которые мы все забыли», – отметила она.
По словам депутата, сейчас распространяется также новый миф, это миф о мирном совместном сосуществовании армян и азербайджанцев в некоторых районах.
«Романтика может быть необходима, чтобы совершить революцию, это возможно где-то важно для журналистики ... но для руководства страной с таким географическим положением нужно быть реалистичным и дальновидным. Жить вместе? Как?» – сказала она.
По словам Србуи Григорян, глядя на унижения, которым подвергают в Азербайджане наших пленных военных, видя, что происходит с пожилыми людьми, которые не покинули свои дома, нельзя верить в миф о совместном сосуществовании.
«Говорится о дороге через Сюник. Как будет проходить эта дорога, если она не будет проходить через населенные пункты. Как мы будем обеспечивать безопасность жителей населенных пунктов-общин, прилегающих к этой дороге? Не опустеют ли эти населенные пункты? Вы об этом не задумывались? Как видно, нет», – заметила депутат.
Србуи Григорян указала также: власти Армении за все это время даже не побеспокоились о скорейшем возвращении на Родину пленных армян.
«Теперь же, ходят слухи о том, что пленных армян азербайджанцы собираются показать на военном параде по случаю победы, который состоится в Баку. Наших пленных, наших соотечественников просто выставят напоказ. У нас вообще есть государство, которое встанет на их защиту и убережет наших соотечественников от подобного унижения? Этот вопрос – вопрос для переговоров. Как и вопрос о наших границах. Отныне на каких бы то ни было переговорах мы не должны потерпеть поражения», – заявила Григорян.