Քաղաքական 17:01 26/11/2020 Հայաստան
«Մենք չկարողացանք պաշտպանել մեր հայրերի հաղթանակը, մեզ ոչ ոք չի ներելու սրա համար, մենք ինքներս մեզ չենք ներելու՝ իշխանությունը, որովհետև ստեց, մենք, որովհետև հավատացինք ստին»,- այսօր խորհրդարանում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սրբուհի Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով, սա «հաղթելու ենք» վերնագրված մեր ամենախայտառակ պարտությունն էր։
«Մեր բանակը 2.5 տարում չէր կարող գերժամանակակից սպառազինությամբ բանակ դառնալ, այս պարտության ակունքներն ավելի վաղ անցյալից են գալիս, դա անժխտելի է։ Ինձ համար այս պարտության մեկնարկը տրվել է այս դահլիճում՝ 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին։ Այո, մենք պարտադրված ենք ունենալ տարածաշրջանի ամենամարտունակ բանակը։ Վազգեն Սարգսյանի խոսքն է, որը բոլորս մոռացանք»,- նշեց նա։
Ըստ պատգամավորի, հիմա շրջանառվում է նաև նոր միֆ՝ որոշ շրջաններում հայերի և ադրբեջանցիներ համատեղ խաղաղ ապրելու միֆն է.
«Ռոմանտիկան գուցե անհրաժեշտ է հեղափոխություն անելու համար, դա ինչ-որ տեղ կարևոր է լրագրության համար..., բայց աշխարհագրական այս դիրքում գտնվող երկրի նման ղեկավարման համար պետք է լինել իրատես և հեռուն տեսնող։ Համատեղ ապրե՞լ, ինչպե՞ս»։
Սրբուհի Գրիգորյանի խոսքով, նայելով գերեվարված մեր զինվորների ստորացումները, իրենց տները չլքած տարեցների նկատմամբ տեղի ունեցողը տեսնելուց հետո չի կարելի հավատալ համատեղ ապրելու միֆին։
«Խոսվում է Սյունիքով անցնելիք ճանապարհի մասին։ Որտեղո՞վ է անցնելու այդ ճանապարհը, եթե դա չի անցնելու բնակավայրերի միջով, ինչպե՞ս ենք ապահովելու ճանապարհներին հարակից համայնք-բնակավայրերի քաղաքացիների անվտանգությունը։ Չե՞ն դատարկվելու այդ բնակավայրերը, մտածե՞լ եք այդ մասին։ Ինչպես երևում է՝ ոչ»,-նկատեց պատգամավորը։
Նա նշեց նաև, որ իշխանությունները չեն մտածել նաև գերիներին օր առաջ Հայաստան վերադարձնելու մասին.
«Հիմա խոսվում է, որ Բաքվում հաղթական շքերթ է կազմակերպվելու, և մեր գերիները, մեր հայրենակիցներն են ցուցադրվելու։ Այս ստորացումներից մեր հայրենակիցներին զերծ պահելու համար մենք պետություն ունե՞նք։ Բանակցելու հարց է, ինչպես նաև բանակցելու հարց է մեր սահմանների հարցը։ Վաղը ուշ է լինելու, շարժվե՛ք, պարոնայք։ Հետայսու ոչ մի բանակցությունում մենք չպետք է պարտվենք»։
Նեթանյահուն պաշտոնանկ է արել պաշտպանության նախարարին
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ պաշտոնանկ է արել պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտին։ «Այսօր ես որոշեցի...
ՔՊ-ն որոշել է, թե ովքեր պետք է լինեն ՀԾԿՀ նախագահ և ԲԴԽ անդամ
ՔՊ-ն ֆեյսբուքի իր էջի միջոցով հայտնում է. ««Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Վարչությունը որոշեց՝ Կառավարությանն...

Politics 19:53 26/11/2020 Armenia
"We failed to safeguard the victory of our fathers, no one will forgive us for this, we will not forgive ourselves, the authorities – because they told lies and us – for believing in those lies," Srbuhi Grigoryan, an MP from the opposition Bright Armenia faction, said on Thursday.
Addressing lawmakers, she stated this was Armenia’s “most disgraceful” defeat under the name "We Will Win".
"Our army could not have become an army with ultramodern weapons in 2.5 years. The origins of this defeat go back to the past, this is undeniable. The defeat for me started in this hall on October 27, 1999. Yes, we are obliged to have the most combat ready army in the region. We all have forgotten these words of Vazgen Sargsyan,” she said.
Also, the deputy dismissed a new “myth” about the possibility of a peaceful coexistence of Armenians and Azerbaijanis in some regions.
“Romance may be necessary to make a revolution, it may be important for journalism at some extent ... but to lead a country with such a geographic location you need to be realistic and forward-looking. To live together? How?" she asked.
According to Srbuhi Grigoryan, witnessing the humiliation that Armenian prisoners of war are subjected to in Azerbaijan and seeing what happens to the elderly who could not have left their homes in Artsakh, one cannot believe in the myth of peaceful coexistence.
"There are talks about the road passing through Syunik. Where will this road pass through other than civilian settlements? How will we ensure the safety of the people living in the communities close to that road? Will these settlements be empty? Have you thought about it? Apparently, no,” she said.
The lawmaker also accused the authorities of failing to ensure the immediate return of war prisoners and captives to Armenia.
"Now there are reports that Baku plans to organize a victory parade during which our prisoners of war will be shown. Do we have a state that can save our compatriots from such humiliation? This is a matter of negotiations, just like the issue of our borders. Tomorrow will be too late, move on, gentlemen! From now on, we must not fail in any negotiations,” she stated.