Վանեցյան. Կարող ենք ունենալ առաջադրված միասնական վարչապետի մի քանի թեկնածու
«Հայաստանում հիմա իրերի դրությունն այնպիսին է, որ դուրս լինելով զուտ ներկուսակցական շահերի պրիզմայով քաղաքական պայքարից, ես կարծում եմ, որ մենք նույնիսկ կարող ենք ունենալ առաջադրված միասնական վարչապետի մի քանի թեկնածու»,-«Առավոտ»-ին տված հարցազրույցում ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ո՞վ է հրապարակում հավաքված քաղաքական ուժերի վարչապետի թեկնածուն և ի՞նչ օրակարգ պետք է որդեգրվի։
Շարունակելով միտքը՝ ընդդիմադիր գործիչը նշել է, որ մի քանի թեկնածուի առկայությունը բերում է հնարավորություն՝ ընտրելու այն լավագույնին, ով ունակ է ազգային համախմբմամբ ուղղել երկրի կռացած մեջքն ու կայուն հիմքեր դնել սպասվելիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների համար։
«Հավատացեք, մեր երկրի ճակատագրով մտահոգ ու բանիմաց մարդկանց կադրային բազան բավական ներկայացուցչական է, այդ միայն Նիկոլ Փաշինյանն է, ով իր անձի պաշտամունքից կուրացած չի տեսնում ուրիշ որևէ բան»,-ասել է նա։
Հարցին, թե կա՞ հնարավարություն, որ վարչապետի միասնական թեկնածու լինի Ա. Վանեցյանը, վերջինը պատասխանել է.
«Իմ կարծիքով՝ ժամանակավոր կառավարությունը պետք է լինի կոնսենսուսային և կազմված լինի պրոֆեսիոնալներից։ Հատկապես վարչապետի պաշտոնում անձամբ ես տեսնում եմ բոլորի կողմից ընդունելի և փորձառու գործչի։ Ես այդպիսի գործիչների տեսնում եմ, բայց անուններ տալ չեմ ուզում, քանի որ այսօր օրակարգում միակ խնդիրը Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականն է»։
- Վանեցյան. Բավական է միայն հետևել Ալիևի՝ Փաշինյանի հասցեին արած հայտարարություններին, որ պատկերացնենք, թե ինչպիսի մեկնարկային կետում կարող է նա լինել

Политика 20:24 30/11/2020 Армения
«Положение дел в Армении сейчас таково, что мы, находясь за пределами политической борьбы сквозь призму сугубо внутрипартийных интересов, думаю, можем иметь даже несколько кандидатов на пост премьер-министра», – сказал в интервью газете «Аравот» бывший директор Службы национальной безопасности (СНБ) Армении, председатель партии «Родина» Артур Ванецян, отвечая на вопрос, кто является кандидатом на пост премьер-министра собравшихся на Площади политических сил и какую повестку дня следует принять?
Продолжая мысль, оппозиционный политический деятель отметил, что наличие нескольких кандидатов на пост премьера Армении дает возможность выбрать лучшего, того, кто сможет выпрямить спину страны посредством национальной консолидации и заложить прочную основу для предстоящих внеочередных парламентских выборов.
«Поверьте, кадровая база людей, озабоченных судьбой нашей страны и обладающих навыками и знаниями, весьма представительна, только Никол Пашинян, ослепленный культом своей личности, не видит ничего другого», – сказал Ванецян.
На вопрос, есть ли вероятность, что единым кандидатом на пост премьера Армении будет он сам, Ванецян ответил:
«Временное правительство Армении, на мой взгляд, должно быть консенсусным и состоять из профессионалов. Особенно на посту премьер-министра лично я вижу приемлемого для всех и опытного деятеля. Я таких деятелей вижу, но озвучивать имен не хочу, поскольку единственный стоящий сегодня на повестке дня вопрос – это отставка Никола Пашиняна»