Վանեցյան. Կարող ենք ունենալ առաջադրված միասնական վարչապետի մի քանի թեկնածու
«Հայաստանում հիմա իրերի դրությունն այնպիսին է, որ դուրս լինելով զուտ ներկուսակցական շահերի պրիզմայով քաղաքական պայքարից, ես կարծում եմ, որ մենք նույնիսկ կարող ենք ունենալ առաջադրված միասնական վարչապետի մի քանի թեկնածու»,-«Առավոտ»-ին տված հարցազրույցում ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ո՞վ է հրապարակում հավաքված քաղաքական ուժերի վարչապետի թեկնածուն և ի՞նչ օրակարգ պետք է որդեգրվի։
Շարունակելով միտքը՝ ընդդիմադիր գործիչը նշել է, որ մի քանի թեկնածուի առկայությունը բերում է հնարավորություն՝ ընտրելու այն լավագույնին, ով ունակ է ազգային համախմբմամբ ուղղել երկրի կռացած մեջքն ու կայուն հիմքեր դնել սպասվելիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների համար։
«Հավատացեք, մեր երկրի ճակատագրով մտահոգ ու բանիմաց մարդկանց կադրային բազան բավական ներկայացուցչական է, այդ միայն Նիկոլ Փաշինյանն է, ով իր անձի պաշտամունքից կուրացած չի տեսնում ուրիշ որևէ բան»,-ասել է նա։
Հարցին, թե կա՞ հնարավարություն, որ վարչապետի միասնական թեկնածու լինի Ա. Վանեցյանը, վերջինը պատասխանել է.
«Իմ կարծիքով՝ ժամանակավոր կառավարությունը պետք է լինի կոնսենսուսային և կազմված լինի պրոֆեսիոնալներից։ Հատկապես վարչապետի պաշտոնում անձամբ ես տեսնում եմ բոլորի կողմից ընդունելի և փորձառու գործչի։ Ես այդպիսի գործիչների տեսնում եմ, բայց անուններ տալ չեմ ուզում, քանի որ այսօր օրակարգում միակ խնդիրը Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականն է»։
- Վանեցյան. Բավական է միայն հետևել Ալիևի՝ Փաշինյանի հասցեին արած հայտարարություններին, որ պատկերացնենք, թե ինչպիսի մեկնարկային կետում կարող է նա լինել

Politics 21:07 30/11/2020 Armenia
“The state of affairs in Armenia now is such that, being outside the political struggle through the prism of purely inter-party interests, I think we can even have several candidates for the post of prime minister,” former Director of Armenia’s National Security Service (NSS) Artur Vanetsyan said in an interview to Aravot daily on Monday.
Vanetsyan’s comments came in response to a question about the possible PM candidate of the political forces demanding Prime Minister Nikol Pashinyan’s resignation and their agenda.
The opposition figure, who heads the Homeland Party, stated that several candidates for the post of prime minister will make it possible to select the best one, the person who can help the country bounce back through national consolidation and lay a solid foundation for snap parliamentary elections.
“Believe me, the personnel base of those concerned about the fate of our country and having skills and knowledge is very representative, only Nikol Pashinyan, blinded by the cult of his personality, does not see anything else,” Vanetsyan said.
When asked if there is a possibility that he himself will be the only candidate for the post of prime minister, Vanetsyan said: “I think the interim government of Armenia should be based on consensus and consist of professionals. I believe an experienced political figure acceptable to everyone should hold especially the prime minister's post. I can see such figures, but I don’t want to name them, because the only issue on the agenda today is Nikol Pashinyan’s resignation.”