Հասարակություն 13:17 30/11/2020 Հայաստան
Զինծառայողների շրջանում բարոյահոգեբանական վիճակը ծանր է, նրանց հետ հոգեբաններ չեն աշխատում. զինվորի մայր
«Վաղվանից արդեն որոշակի հոսքով զինծառայողներին կտրվի արձակուրդ։ Հերթական արձակուրդները երեխաներին պետք է տրվեր 10 օրով, բայց 7 օրով են տալիս»,- լրագրողներին ասաց ժամկետային զինծառայողի ծնող Լուսինե Հարոյանը, որն այլ ծնողների հետ կրկին կառավարության  դիմաց են։
Նրանք մի քանի օր կառավարության, պաշտպանության նախարարության դիմաց բողոքի ակցիաներ էին իրականացնում՝ պահանջելով Արցախում ծառայող զինծառայողներին տրամադրել արձակուրդ,  ապահովել բուժօգնություն, բարելավել սանիտարահիգիենիկ պայմանները։
«Մեր զինվորները ոչնչից չեն դժգոհում, հավատացեք։ Բայց ծնողներ կան, որոնք գնացել են Արցախ ու  տեսել այն պայմանները, որոնցում երեխաները շարունակում են ծառայությունը։
Դիրքերում են, քնում են անձրևի, ձյան տակ թաց բուշլատներով։ Սապոգները 60 օր է չեն հանել։ Տղաս մեկ օրով եկավ, երբ հանեց ու ես տեսա ոտքերի տակ, վերքեր էին, սարսափելի էր։ Հիմա մի քիչ լավ է։
Ամեն ինչ քանդվել է, չկա զորամաս, քնելու տեղ, տաք ջուր, տարրական սանիտարահիգիենիկ պայմաններ չկան։ Սառը ջրով են լողանում։ Լավագույն դեպքում տեղակայում են մանկապարտեզներում, ջեռուցում չկա»,- նշեց Լ.Հարոյանը։
Նրա խոսքով, զինծառայողները բոլորն ունեն առողջական խնդիրներ, եթե անհրաժեշտ բուժօգնություն չտրամադրվի, կորուստներն անդառնալի կլինի։
Զինվորի մայրն ասաց, որ պաշտպանության նախարարը տեղյակ է խնդիրներին, ասել է՝ հիմա արդեն լուծումները գնում են, շուտով կսարքեն նախ մոդուլներ, այնուհետև արդեն զորամասեր։
Մեկ այլ ծնող նշեց, որ իր 18 տարեկան տղան  մեկ ամսվա ծառայող է եղել, առաջին օրվանից մասնակցել է պատերազմին, 44 օրյա պատերազմից հետո արդյո՞ք չի վաստակել հանգիստ կամ տեղափոխում ավելի ապահով վայր՝ Հայաստան, թեև հայկական սահմաններն էլ են վտանգված։
«Զինվորների շրջանում բարոյահոգեբանական վիճակը ծանր է,  նրանց հետ հոգեբաններ չեն աշխատում, բուզննություն չեն անցել, բացարձակ անտեսված են»,- ասաց ծնողը։
Մեկ այլ ծնող՝ Հասմիկ Գրիգորյանն էլ խնդրեց, որ հունվարին զորացրվող զինվորներին ժամկետից շուտ զորացրել։ Մատաղիսում է ծառայել տղան, հիմա Մարտակերտի գյուղերից մեկում է։
«Բոլորը բետոնին են քնում, ունեն առողջական խնդիրներ։ Մեկ ամիս շուտ թող գան տուն, մայրական խնամքի ուղարկեք»,- ասաց զինվորի մայրը:

Политика 15:02 30/11/2020 Армения
«С завтрашнего дня, уже по нескильким потокам, ряду военнослужащих будет предоставлен отпуск. Ребятам должен был быть предоставлен обычный отпуск на 10 дней, но им дают 7», - сказала журналистам родитель призывника Лусине Ароян, кто сейчас вместе с другими родителями находится перед зданием Правительства.
Они несколько дней проводят акции протеста перед зданиями Правительства и Министерства обороны, требуя предоставить отпуск военнослужащим, проходящих службу в Арцахе, обеспечить им медицинскую помощь, улучшить санитарно-гигиенические условия.
«Наши солдаты ни на что не жалуются, поверьте. Но были родители, которые поехали в Арцах и увидели, в каких условиях их дети продолжают нести свою службу.
Они находятся на позициях, спят под дождем, под снегом в мокрых бушлатах. Сапоги не снимали уже 60 дней. Мой сын пришел на один день домой, когда он снял сапоги, я увидела, что его ступни все покрыты ранами, это было ужасно. Сейчас ему немного лучше.
Все разрушено, нет войсковой части, негде лечь спать, ни горячей воды, ни элементарных санитарных условий. Моются холодной водой. В лучшем случае солдаты устраиваются в детских садах, отопления нет», - сказала Л. Ароян.
По ее словам, у всех военнослужащих проблемы со здоровьем, и, если не будет оказана необходимая медицинская помощь, потери будут необратимыми.
Мать солдата сказала, что министр обороны в курсе проблем, и что министр ответила, что сейчас уже прорабатываются решения, скоро начнут строить сначала модули, потом воинские части.
Другой родитель сказал, что его 18-летний сын, который всего месяц прослужил в армии, с первого дня участвовал в войне. Находясь 44 дня на войне, разве он не заслужил отдых или перевод в более безопасное место – в Армению, или границы Армении тоже находятся под угрозой?
«Морально-психологическое состояние солдат тяжелое, с ними не работают психологи, они не прошли медицинское обследование, их абсолютно игнорируют», - сказал родитель.
Другая мать, Асмик Григорян, попросила демобилизовать солдат, призванных на службу в январе, раньше срока. Ее сын служил в Матагисе, сейчас он в одном из сел Мартакерта.
«Все спят на бетоне, у них проблемы со здоровьем. Пусть приезжают на месяц раньше, чтобы матери позаботились о них», - сказала мать солдата.