Քաղաքական 19:53 30/11/2020 Հայաստան
ԿԽՄԿ ղեկավարին ներկայացվել է գերիների փոխանակման գործընթացի վերաբերյալ հայկական կողմի առաջարկած հիմնական սկզբունքները ու մեխանիզմները
Նոյեմբերի 30-ին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Քլեր Մեյթրոյին՝ վերջինիս առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ, ինչպես նաև պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար Թիերի Ռիբոյին: Այս մասին հայտնում են Ավինյանի գրասենյակից։
Փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Քլեր Մեյթրոյին պաշտոնավարման ընթացքում կատարած աշխատանքի համար, ինչպես նաև հույս հայտնել, որ Թիերի Ռիբոյի ղեկավարությամբ ԿԽՄԿ պատվիրակության հետ համապարփակ համագործակցությունը կշարունակվի ու էլ ավելի կընդլայնվի:
ԿԽՄԿ պաշտոնյաները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ պետական գերատեսչություններին աջակցության համար, որը հնարավորություն է տալիս արդյունավետ կերպով իրականացնել կազմակերպության առաքելությունը: Քլեր Մեյթրոն ու Թիերի Ռիբոն նաև մանրամասն ներկայացրել են ԿԽՄԿ աշխատանքների ընթացքը:
Կողմերը քննարկել են գերիների փոխանակման գործընթացին, անհետ կորած անձանց որոնողական աշխատանքներին, զոհվածների դիերի հայտնաբերման գործողություններին վերաբերող մի շարք հարցեր: Տիգրան Ավինյանը կարևորել է ԿԽՄԿ ցուցաբերած աջակցությունը և միջնորդական դերը, ինչպես նաև վերոնշյալ գործընթացներն արագացնելու հրատապությունը: Նա նշել է, որ հայկական կողմը ամբողջովին հետևում է Ժնևի կոնվենցիաներով և դրանց լրացուցիչ արձանագրություններով հաստատված ռազմագերիների նկատմամբ վերաբերմունքի քաղաքակիրթ կանոններին, և շարունակելու է հետևել  կոնվենցիաների տառին ու ոգուն:
Փոխվարչապետն անդրադարձել է ռազմական գործողությունների ընթացքում և դրանց ավարտից հետո Ադրբեջանի կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի խախտման դեպքերին: Նա նաև մտահոգություն է հայտնել գերեվարված անձանց հետ վերադարձի, անհետ կորածների և զոհվածների դիերի որոնողական աշխատանքներում ադրբեջանական կողմի ստեղծած խոչընդոտների կապակցությամբ:
Տիգրան Ավինյանը ներկայացրել է գերիների փոխանակման գործընթացի վերաբերյալ հայկական կողմի առաջարկած հիմնական սկզբունքները ու մեխանիզմները: Նա նաև ընդգծել է գործընթացն առավելագույնս արագացնելու կարևորությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Արցախում առկա հումանիտար իրավիճակին ու արցախցիների կարիքների գնահատման հարցերին:

Политика 21:36 30/11/2020 Армения
Делегации МККК представлены принципы и механизмы, предложенные армянской стороной в процессе обмена пленными
Вице-премьер Армении Тигран Авинян 30 ноября принял руководителя делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Клэр Мейтро в связи с завершением ее миссии, а также новоназначенного руководителя делегации Тьерри Рибо.
Вице-премьер поблагодарил Клэр Мейтро за работу во время ее пребывания в должности, а также выразил надежду, что под руководством Тьерри Рибо будет продолжено и расширено всестороннее сотрудничество с делегацией МККК.
Представители МККК поблагодарили государственные органы Армении за поддержку, которая позволяет им эффективно выполнять миссию организации. Клэр Мейтро и Тьерри Рибо также подробно рассказали о ходе работ МККК.
Стороны обсудили ряд вопросов, связанных с процессом обмена пленными, поиском пропавших без вести лиц и тел погибших. Тигран Авинян подчеркнул важность поддержки и посредническую роль МККК, а также отметил необходимость ускорения вышеупомянутых процессов. Он отметил, что армянская сторона полностью следует и продолжит следовать букве и духу установленным Женевской конвенцией и дополнительными протоколами цивилизованным правилам обращения с военнопленными.
Вице-премьер коснулся нарушения Азербайджаном международного гуманитарного права во время и после военных действий. Он также выразил обеспокоенность по поводу препятствий, созданных азербайджанской стороной при поиске пропавших без вести лиц и тел погибших и в процессе возвращения пленных.
Тигран Авинян представил основные принципы и механизмы, предложенные армянской стороной в процессе обмена пленными. Он также подчеркнул необходимость максимального ускорения процесса.
Собеседники коснулись также текущей гуманитарной ситуации в Арцахе и вопросов оценки потребностей арцахцев.