Հասարակություն 16:32 30/11/2020 Արցախ
Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության համաձայն Լեռնային Ղարաբաղի Լաչինի շրջանը մինչև 2020 թ. դեկտեմբերի 1-ը հանձնվում է Ադրբեջանին։
«WarGonzo» նախագծի հեղինակ Սեմյոն Պեգովը այժմ Լաչինի շրջանում է՝  Բերձորում։ Նշում է, որ ռուս խաղաղապահների շարասյունն այստեղ է։
«Հիմնական ինտրիգն այն է՝ արդյո՞ք տեղի բնակիչները կմնան Բերձորում և  քաղաքը նախկինի պետ կշարունակի մնալ Արցախի իշխանությունների հսկողության տակ, քանի որ այն ընդգրկվում է Լաչինի 5 կիլոմետրանոց միջանցքում, որը  կապահովի Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ, թե՞ որեպես վարչական  միավոր կդառնա Ադրբեջանի մաս։
Այս ուղղությամբ կարծիքները  տարբեր են։ Օրինակ, ինչպես իմացանք տեղի իշխանություններից, ազդակներ են ստացել, որ բնակիչները կարող են մնալ, անվտանգությունը երաշխավորված կլինի իշխանությունների կողմից,  մյուս կողմից զինվորականներն ասում են, որ  հնարավոր է տեղի բնակիչները, այնուհանդերձ, հեռանան մինչև 18։00-ն», տեսանյութում ասում է Պեգովը։
Հիշեցնենք, որ կառավարության պաշտոնական հրապարակված Ադրբեջանին հանձնվող համայնքների ցանկում Բերձոր քաղաքան ու Աղավնո գյուղը չկան։ Սակայն Քաշաթաղն Ադրբեջանին հանձնելուց մի քանի օր առաջ Բերձոր քաղաքի ու Աղավնո գյուղի բնակիչները հանկարծ տեղականում են, որ համայնքներն անցնում են   ադրբեջանցիների իրավասության ներքո։ Նոյեմբերի 26-ին Քաշաթաղի շրջանի ղեկավար Մուշեղ Ալավերդյան  Panorama.am-ին ասել էր, որ որևէ հաստատված բան այս պահին չկա։
«Այս պահին հայտնի է, որ քննարկվում է միջանցքը  ադրբեջանցիների իրավասության ներքո անցնելու տարբերակը։ Բայց դա դեռ վերջնական որոշում չէ։ Արցախի դիվանագիտական կորպուսը ջանք ու ջիղ չի խնայում, որպեսզի դա լինի հայկական։ Ես էս շրջանի ղեկավարն եմ, չեմ պատրաստվում կաբինետը լքել անկախ ամեն ինչից»,-ասել էր Ալավերդյանը։
Նա չգիտեր՝ ում հետ է բանակցում Արցախի դիվանագիտական կորպուսը՝ ռուսների՞, ադրբեջանցիների՞, հայաստանցիների՞։

Политика 17:06 30/11/2020 Регион
Автор проекта WarGonzo, военный корреспондент Семен Пегов посетил город Бердзор (Лачин)  Кашатагского района Арцаха.
Напомним, согласно подписанному 10 ноября 2020 года премьер-министром Армении Николом Пашиняном, президентами РФ и Азербайджана Владимиром Путиным и Ильхамом Алиевым трехстороннему заявлению, до 1 декабря 2020 года Лачинский район будет передан Азербайджану. Лачинский коридор (шириной 5 км), который будет обеспечивать связь Нагорного Карабаха с Арменией и при этом не будет затрагивать г.Шуши, остается под контролем миротворческого контингента Российской Федерации.
«Вы видите колонну миротворческих сил РФ. Главная интрига, если так можно выразиться, –останутся ли местные жители здесь, в Бердзоре, и город по-прежнему будет находиться под контролем властей Арцаха? Потому что он попадает в этот самый 5-километровый коридор, который гарантирован соглашением. Или же, как административная единица, он станет частью Азербайджана?
Мнения на этот счет звучат абсолютно разные. Например, как мы узнали от представителей местных властей, они получили однозначные сигналы о том, что жители могут остаться и их безопасность будет гарантирована властями.
С другой стороны, военные говорят о том, что, возможно, местным жителям все-таки придется уехать до 18:00», – отметил Пегов.