Բերձորցիների բաց նամակը կառավարությանը. Հարգեք մեր կարգավիճակը, վերանայեք ձեր որոշումը
Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրած հայտարարությամբ թշնամուն հանձնված Քաշաթաղի շրջանի Բերձոր քաղաքի տեղահանված բնակիչներին զարմացրել է կառավարության նիստում երեկ ընդունած որոշումը։
Նրանք այսօր բաց նամակ են հրապարակել՝ ուղղված աշխատանքի, սոցիալական հարցերի նախարարությանը՝ բարձրաձայնեով իրենց մտահոգող հարցերը.
«Այս դժնի ու անհույս օրերին, հասկանալով ՀՀ-ում և ԱՀ-ում առկա իրավիճակը, այնուամենայնիվ, չկարողացանք զսպել մեր զարմանքը` ծանոթանալով ՀՀ կառավարության 21.11.2020թ. N 1820-Լ և 27.11.2020թ. N 1891-Լ որոշումներով սահմանված` Արցախում հաշվառված քաղաքացիներին աջակցության միջոցառմանը, ավելի ճիշտ, որոշման ՑԱՆԿԻՆ, որով սահմանվում են բնակավայրերը, որոնց բնակիչները կարող են օգտվել աջակցության ծրագրից:
Այսպիսով, նշված ցանկից բացակայում է Բերձորը:
Դա, առնվազն, զարմանք է հարուցում, քանի որ ոչ մի տրամաբանություն չկա Բերձորն այդ ցանկում չներառելու մեջ: Ի՞նչ է, ըստ ձեզ, Բերձորից տեղահանվածները չունե՞ն բնակարանային, առողջապահական, կոմունալ ծառայությունների կարիքներ, բերձորցիները չպիտի՞ վճարեն իրենց բնակվարձերը, թե՞ կորոնավիրուսն է մեզ շրջանցելու հատուկ հանձնարարական ստացել:
Այսինքն, եթե կա կառավարության որոշում, որով սահմանված միջոցառման նպատակն է.
Միջոցառման նպատակը Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմի հետևանքով տեղահանված Արցախի քաղաքացիներին սոցիալական աջակցության տրամադրումն է:
Տարրական տրամաբանությունը հուշում է, որ կառավարության որոշման ցանկում Բերձորի չընդգրկվելը կարող է ունենալ միայն ու միայն ներքոնշյալ պատճառներից որևէ մեկը.
ա) բերձորցիներին Արցախի քաղաքացի չեք համարում,
բ) բերձորցիները չեն տեղահանվել, տեղահանվել են, բայց ո՛չ պատերազմի հետևանքով:
Այսպիսով, քանի որ վերոնշյալ պատճառներից ոչ մեկը ճշմարիտ չէ, մնում է ենթադրել, հարգարժան բարձրաստիճան տիկնայք և պարոնայք, որ դուք որոշել եք ընդամենը խնայողություն կատարել բերձորցիների հաշվին` հօգուտ որոշ (հասարակությանը ոչ անհայտ) ֆոնդերի:
Ցավալի է, շատ ցավալի, որ հաշվի չեք առել անգամ այն հանգամանքը, որ բզկտված, վերահառնած, ապա նորից բզկտված Բերձորը ողջ Հայաստանից հետ չի մնացել պատերազմին իր մասնակցությամբ: Ավելին, պատերազմի առաջին իսկ օրից Բերձորի որդիները եղել են ճակատի առաջնագծում:
Եվ հիմա, ի՞նչն է պատճառը, որ դուք հանրային դժգոհության նման իրավիճակում ձեր դեմ եք տրամադրում հարյուրավոր բերձորցիների, որոնք տարիներ շարունակ եղել են մեր պետության օրինապահ քաղաքացիներ և կատարել են իրենց պարտքը պետության հանդեպ:
Մեծարգո պարոնայք.
Հարգեք խնդրում ենք մեր կարգավիճակը, տուն-տեղից զրկված և լուրջ դժվարությունների առաջ կանգնած մարդկանց մի առանձնացրեք, մի զրկեք աջակցությունից: Վերանայեք ձեր որոշումը»։
- Տիգրան Աբրահամյան. Գորիս-Բերձոր-Ստեփանակերտ ճանապարհի անվտանգության խնդիրը հրատապ լուծումներ է ենթադրում

Открытое письмо бердзорцев правительству Армении: Уважайте наш статус, пересмотрите свое решение
Выселенные жители города Бердзор сданного Азербайджану в соответствии с подписанным Николом Пашиняном заявлением (трехстороннее заявление, подписанное 9 ноября премьер-министром Армении Николом Пашиняном, президентами РФ и Азербайджана Владимиром Путиным и Ильхамом Алиевым. – Прим.ред.) Кашатагского района Арцаха были удивлены решением, принятым 3 декабря на заседании правительства РА.
Сегодня они опубликовали открытое письмо, адресованное министерству труда и социальных вопросов РА, в котором затронули волнующие их вопросы:
«В эти тяжелые и безнадежные дни, осознавая текущую ситуацию в Республике Армения и Республике Арцах, мы не смогли тем не менее сдержать своего удивления, когда ознакомились с мероприятием ,точнее со СПИСКОМ решения в поддержку граждан, зарегистрированных в Арцахе (обусловленным решениями правительства РА от 21.11. 2020 г. № 1820-Լ и 27.11.2020 N 1891-Լ), которым определяются населенные пункты, жители которых могут воспользоваться программой поддержки.
Таким образом, Бердзор отсутствует в упомянутом списке.
Это, по крайней мере, вызывает удивление, поскольку не включать Бердзор в этот список нет никакой логики. Вы считаете, что выселенные из Бердзора люди не нуждаются в жилье, медицинских и коммунальных услугах? Бердзорцы не должны вносить квартплату, или коронавирус получил специальное поручение обойти нас?
То есть, если есть постановление правительства, определяющее, что:
Целью мероприятия является оказание социальной помощи гражданам Арцаха, переселенным в результате войны, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года, то элементарная логика подсказывает, что невключение Бердзора в список решения Правительства может иметь только одну из следующих причин:
а) вы не считаете бердзорцев гражданами Арцаха;
б) бердзорцев не выселили, или выселили, но не вследствие войны.
Таким образом, поскольку ни одна из вышеперечисленных причин не соответствует действительности, остается предположить, уважаемые высокопоставленные дамы и господа, что вы всего лишь решили сэкономить за счет жителей Бердзора в пользу некоторых (неизвестных общественности) фондов.
Жаль, очень жаль, что вы даже не приняли во внимание тот факт, что Бердзор, который был растерзан, отстроен и затем снова растерзан, не отставал от всей Армении в своем участии в войне. Более того, с самого первого дня войны сыновья Бердзора были на передовой.
И сейчас, в чем причина, что в подобной ситуации общественного недовольства вы настраиваете против себя сотни бердзорцев, которые на протяжении многих лет были законопослушными гражданами своего государства и исполнили свой долг перед ним?
Уважаемые господа:
Уважайте, пожалуйста, наш статус, не разделяйте оставшихся без крова и столкнувшихся с серьезными трудностями людей, не лишайте их поддержки. Пересмотрите свое решение».
- Тигран Абрамян: Безопасность трассы Горис – Бердзор – Степанакерт – одна из требующих срочных решений проблем