Առողջություն 11:26 05/12/2020 Աշխարհում
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ընդունումից հետո մարդու մոտ առաջանում է թուլություն, քնկոտություն,  իսկ մարմնի ջերմաստիճանը բարձրանում է մինչև 37 աստիճան։ Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հետ զրույցում ասել է Մոսկվայի առողջապահության վարչության թիվ 2 պոլիկլինիկայի գլխավոր բժիշկ Նատալյա Շինդրիաևան:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանձնարարել է սկսել լայնամասշտաբ պատվաստում կորոնավիրուսի դեմ ՝ առաջին հերթին ուշադրություն դարձնելով ռիսկային խմբերին: Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը ասել է, որ մայրաքաղաքում դեկտեմբերի 4-ից զանգվածային պատվաստումների մեխանիզմը փորձարկելու համար կբացվի կրթության, առողջապահության, քաղաքի սոցիալական ծառայությունների աշխատակիցների էլեկտրոնային գրանցումը:
Սոբյանինը նշել է, որ պատվաստման համար առաջին հինգ ժամերին գրանցվել է 5000 բժիշկ, ուսուցիչ և սոցիալական աշխատող:

Здоровье 16:05 05/12/2020 В мире
Слабость, повышенная сонливость и температура тела до 37 градусов в первые сутки после введения вакцины от коронавируса является нормой, сообщила РИА Новости главный врач городской поликлиники №2 столичного департамента здравоохранения Наталья Шиндряева, передает РИА НОВОСТИ.
Президент РФ Владимир Путин поручил начать масштабную вакцинацию от коронавируса, в первую очередь обеспечив прививками группы риска. Мэр Москвы Сергей Собянин сообщил, что для обкатки механизма массовой вакцинации с 4 декабря в столице открывается электронная запись на прививки для сотрудников сферы образования, здравоохранения, городских соцслужб".