Քաղաքական 17:36 07/12/2020 Հայաստան
«Արցախյան երրորդ պատերազմն ինձ ստիպում է դուրս գալ միֆային, վտանգավոր, ինչու ոչ՝ նաև կեղծ՝ «Մահ իմացյալ անմահություն» խորագրի տակից»,-  այսօր երկրում առաջացած իրավիճակը քննարկելու նպատակով հրավիրված խորհրդարանական լսումների ընթացքում ասաց Ապրիլյան և 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի մասնակից Հրանտ Սարկիսովը։
Նա նշեց, որ այդ խորագիրը հայ մարդունն ու ՀՀ քաղաքացունը չէ. «Ապրենք «հանուն» և ապրենք «ի փառս» խորագրերով։ Պետք է պատերազմել ոչ թե մեռնելու, այլ՝ ապրելու համար։ Պետք է պատերազմել հանուն խաղաղության։ Այո, անհրաժեշտ է կոտրել նաև միֆերը, թե մեր բանակն անպարտելի է, թե Արցախյան առաջին պատերազմի ընթացքում մենք թշնամուն սովորեցրին վազել, հիմա պետք է սովորեցնենք լողալ, որ Շուշին միայն մենք պետք է կարողանան գրավել»։
Հրանտ Սարկիսովի խոսքով, նաև միֆեր են այն արտահայտությունները, թե մենք անպարտելի ենք, ամենահզոր պետությունն ենք։
«Բացի այդ կարևոր է հասկանալ՝ ո՞րն է մեր նպատակը՝ հարատև խաղաղությո՞ւն, թե՞՝ հարատև պատերազմ։ Կարծում եմ՝ պատասխանը միանշանակ է՝ մենք խաղաղություն ենք ուզում։ Եվ պետք է պատերազմենք խաղաղության համար»,- ասաց նա։
Պատերազմի մասնակիցը վստահեցրեց՝ միֆ է նաև, թե իբր տղաները թևաթափ են եղել.
«Տղաները կանգնած են եղել մինչև վերջ՝ հանուն ՀՀ-ի և հանուն մեզ բոլորիս։ Տղերքը պատրաստ են կատարել իրենց առաջ դրված խնդիրն՝ անկախ ամեն ինչից։ Հայաստանը որբի գլուխ չէ, որ ով ինչպես ուզի, խուզի։ Սա սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի միտքն է։ Եվ մեր տղաները սա քանիցս ապացուցել են։ Եվ վերջում, ազգակործան միֆ է նաև այն, թե Հայաստանից դուրս կա Հայաստան։ Չկա Հայաստանց դուրս Հայաստան»։

Общество 18:43 07/12/2020 Армения
«Третья Арцахская война вынуждает меня отказаться от мифического, опасного и, почему нет, также фальшивого тезиса – "Смерть осознанная есть бессмертие"», – заявил во время созванных 7 декабря в Национальном Собрании Армении с целью обсуждения сложившейся в стране ситуации слушаний участник Апрельской войны 2016 года и 44-дневной войны 2020 года Грант Саркисов.
На его взгляд, это не тот девиз для армянина, гражданина РА. «Давайте жить с девизами "во имя" и "во славу". Нужно воевать не для того, чтобы умирать, а для того, чтобы жить. Нужно воевать во имя мира. Да, необходимо разрушить также мифы: о том, что наша армия непобедима; о том, что, если во время первой Арцахской войны мы научили врага бежать, то теперь должны научить его плавать; о том, что только мы способны занять Шуши», – указал Саркисов.
По его словам, мифами являются и высказывания о том, что нас не победить, что мы – самое мощное государство.
«Кроме того, важно понять, какова наша цель: долгосрочный мир или долгосрочная война? Думаю, ответ – однозначный: мы хотим мира. И мы должны воевать за мир», – сказал он.
Участник войны заверил, что мифом является и тезис о том, будто парни опустили руки.
«Парни стояли до конца – во имя Республики Армения, ради всех нас. Парни готовы были выполнить поставленную перед ними задачу – несмотря ни на что», – подчеркнул он.
«И, наконец, разрушительным для нации мифом является то, будто за пределами Армении есть Армения. Нет Армении вне Армении», – резюмировал Саркисов.