Իրավունք 18:59 07/12/2020 Հայաստան
Ավելի քան 150 փաստաբաններ հայտարարություն են տարածել։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է փաստաբան Ամրամ Մակինյանը։ Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է․
«Մենք՝  ներքոստորագրյալ փաստաբաններս, պահանջում ենք Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը, քանի որ
1. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խախտել է իշխանությունների բաժանման սկզբունքը՝ կալանավորելու հարցով դատավորի գործունեությանը «միջամտելու», դատարանների շրջափակումը կազմակերպելու, դատավորներին վիրավորելու, վեթթինգով սպառնալու,  դատավորների և ԲԴԽ անդամների հետ կոնկրետ գործերը քննարկելու միջոցով.
2. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի թիմը խախտել է իշխանությունների բաժանման սկզբունքը՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահի և անդամների լիազորությունները ապօրինի դադարեցնելու միջոցով՝ շրջանցելով Սահմանադրական դատարանի նախնական վերահսկողությունը և հանրաքվեն.
3. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի կանխել փաստաբանների և լրագրողների մասնագիտական գործունեության նկատմամբ ուղղորդված ճնշումները.
4. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի թիմը մերժել է փաստաբանի իրավունքների պաշտպանության համար անհրաժեշտ օրինագծերը Ազգային ժողով ներկայացնելու Փաստաբանների պալատի նախաձեռնությունները (դատական տուգանքի վերացում, փաստաբանին վիրավորելու համար պատասխանատվություն, կալանավորված փաստաբանի հետ փաստաբանների պալատի ներկայացուցչի հանդիպման հնարավորություն և այլն).
5. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի թիմն անհարկի երկարաձգել է արտակարգ և ռազմական դրությունները, դրանով իսկ խախտել է քաղաքացիների ազատ տեղաշարժման, հավաքների կազմակերպման և մասնակցության, խոսքի ազատության և այլ իրավունքները.
6. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի թիմը կրթության և գիտության ոլորտներում իրականացրել է Հայաստանի ազգային շահերից չբխող քաղաքականություն.
7. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ձախողել է Հայաստանի և Արցախի սահմանների պաշտպանությունը, որի արդյունքում, մասնավորապես, Արցախի Հանրապետության տարածքների մեծ մասը փոխանցվել են Ադրբեջանին, Հայաստանը և Արցախը կրել են մարդկային մեծ կորուստներ, բազմաթիվ մարդիկ մնացել են անօթևան.
8. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գաղտնիության պայմաններում ստորագրել է Արցախի և Հայաստանի շահերին վերաբերող նվաստացուցիչ փաստաթուղթ՝ ի հակասումն իր իսկ խոստումների, որ գաղտնի փաստաթուղթ չի ստորագրվելու.
9. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փաստաթուղթը ստորագրելուց հետո չի կարողանում (ի զորու չէ) ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության շահերը, այդ թվում՝ չի կարողանում լուծել ռազմագերիների, անհայտ կորածների, ինչպես նաև Հայաստանի սահմանները պահպանելու հարցերը:
Վերոնշյալ և բազմաթիվ այլ սխալների հետևանքով վտանգված է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը և իրավական անվտանգությունը:

Политика 20:38 07/12/2020 Армения
Более 150 юристов подписали заявление с требованием отставки Никола Пашиняна с поста премьер-министра Армении. Текст заявления на своей странице в социальной сети Facebook опубликовал адвокат Амрам Макинян.
«Мы, нижеподписавшиеся адвокаты, требуем отставки Никола Пашиняна с поста премьер-министра Армении, поскольку:
1. премьер-министр Никол Пашинян нарушил принцип разделения ветвей власти – посредством «вмешательства» в деятельность судьи по вопросам арестов, организации блокирования судов, оскорблений судей, угроз веттингом и обсуждений конкретных дел с судьями и членами Высшего судебного совета.
2. команда премьера Никола Пашиняна нарушила принцип разделения ветвей власти – посредством незаконного прекращения полномочий председателя и членов Конституционного суда, в обход предварительного контроля Конституционного суда и референдума.
3. премьер Никол Пашинян не предотвратил направляемые давления на профессиональную деятельность адвокатов и журналистов.
4. команда Никола Пашиняна отклонила инициативы Палаты адвокатов о внесении в Национальное Собрание необходимых законопроектов по защите прав адвокатов (отмена судебного штрафа, ответственность за оскорбление адвоката, возможность встречи представителя Палаты адвокатов с арестованным адвокатом и т.д.).
5. команда премьера Никола Пашиняна без надобности продлила чрезвычайное и военное положения, тем самым нарушив права граждан на свободу передвижения, организацию и участие в собраниях, свободу слова и другие права.
6. команда премьера Никола Пашиняна в сферах образования и науки проводит политику, не вытекающую из национальных интересов Армении.
7. премьер Никол Пашинян провалил оборону границ Армении и Арцаха, в результате чего, в частности, большая часть территорий Республики Арцах была сдана Азербайджану, Армения и Арцах понесли большие человеческие потери, многочисленные люди остались без крова.
8. премьер Никол Пашинян в условиях секретности подписал касающийся интересов Арцаха и Армении унизительный документ – вопреки своим же обещаниям, что он тайно документа подписывать не будет.
9. после подписания документа премьер Никол Пашинян не может (не в состоянии) представлять интересы Республики Армения, в том числе не может решить вопросы о военнопленных, пропавших без вести, а также защиты границ Армении.
Из-за вышеупомянутых и множества других ошибок под угрозой находятся суверенитет и правовая безопасность Республики Армения.