Քաղաքական 13:51 07/12/2020 Հայաստան
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 7-ին մեկնարկած խորհրդարանական լսումների ժամանակ Էդմոն Մարուքյանը հայտարարեց, որ խորհրդարանը պետք է ընտրի անցումային ժամանակաշրջանի վարչապետ, որովհետև այս խորհրդարանը չի կարող պաշտոնավարել մինչև իր սահմանադրական ժամկետի ավարտը։
Ըստ պատգամավորի, վերջին տարիներին պետական մարմինները խզում են ունեցել ՌԴ-ի պետական մարմինների հարաբերություններում, և այդ ուղղությամբ շատ անելիքներ կան: Նա նշեց, որ առաջնային լուծում է պահանջում ռազմագերիների հարցը, նահատակների դիակների փոխանակման խնդիրը, որը հայտարարության մեջ արձանագրված է, բայց այնտեղ վերջնաժամկետ չի նշված։
«Հաջորդ խնդիրը հայտնի GPS-ով քարտեզագրումն է, որի մասին մինչ այսօր ոչ մի տեղ գրված չէ: Այս փաստաթղթում գրված չէ, որևէ հայտարարություն չկա, բայց տեսնում ենք, որ սահմանները GPS-ով դեմարկացիայի են ենթարկվում։ Կարծում եմ՝ գործող իշխանությունն ունակ չէ այս խնդիրների շուրջ բանակցել։ Այսօր դեկտեմբերի 7-ն է և այս անցած շրջանն ապացուցում է, որ ունակ չէ և չի կարող լուծել խնդիրը»,- հայտնեց Էդմոն Մարուքյանը։
Պատգամավորը նկատեց, որ ներկայում հասարակությունը ավելի շատ է պառակտված, նույնիսկ՝ սփյուռքից եկած դրամական ներդրումների, դրանց ծախսման խնդիրների առումով և հիշատակեց «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի պատմության օրինակը:
Էդմոն Մարուքյանի խոսքով, երկրում հանրային անվտանգությունը վտանգված է, և պետական մարմինները պետք է ամրապնդվեն։ Այդ նպատակով «Լուսավոր Հայաստան»-ը դեռ նոյեմբերի 14-ին հայտարարությամբ առաջադրել էր 13 հարց, որոնցով առաջարկել էր, որ պարտության սիմվոլ վարչապետը հեռանա, խորհրդարանն ընտրի վարչապետ, ձևավորվի անցումային կառավարություն, բարձր մակարդակի վրա դրվի հայ-ռուսական հարաբերությունները, կայունացվի ներքին իրավիճակը, պատշաճ կերպով հոգ տարվի զոհված, անհետ կորած, գերեվարված, վիրավորված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ու նրանց ընտանիքների կարիքները և այլն։
Էդմոն Մարուքյանը հայտարարեց, որ պատերազմը նման ձևով ավարտվելուց հետո չի կարելի թույլ տալ, որ երկրի ներսում էլ քաղաքացիական բախումներ լինեն և հույս հայտնեց, որ այս քննարկումները նրա համար է, որ դա տեղի չունենա:
«Եթե վարչապետը հրաժարական չի տալիս՝ լինում է շատ վատ: Հայաստանում ներքին կյանքի կայունություն, խաղաղություն, հաշտություն, միասնություն չի լինելու: Երկրորդ՝ տնտեսությունը շարունակելու է անկում ապրել, երրորդ՝ բանակցություններում, եթե նա ներկայանա այն մարդկանց մոտ, որոնք իրեն ձեռք էին առնում վերջին շրջանում, ինքն էլ՝ մինչև այդ, չի կարող ունենալ հայանպաստ որևէ բան և մեր առաջարկած 13 ուղղությամբ ես դրական սպասելիք չեմ կարող ունենալ»,- հայտարարեց Էդմոն Մարուքյանը:

Политика 15:12 07/12/2020 Армения
В ходе парламентских слушаний, созванных 7 декабря по инициативе фракции НС «Просвещенная Армения», глава данной фракции Эдмон Марукян заявил, что парламент должен избрать премьер-министра переходного периода, так как этот парламент не может исполнять обязанности до конца своего конституционного срока.
По словам депутата, в последние годы произошел раскол во взаимоотношениях между госорганами Армении и России, и в этом направлении предстоит очень многое сделать.
Он отметил, что первичного решения требует проблема обмена военнопленными, телами погибших, что задокументировано в трехстороннем заявлении Еревана, Москвы и Баку от 9 ноября, но конечный срок в данном документе не указан.
«Следующая проблема – известное картографирование по GPS, о котором до сих пор нигде написано. В этом документе не написано, нет никакого объявления, но мы видим, что демаркация границ осуществляется по GPS. Я считаю, что нынешнее правительство не способно вести переговоры по этим вопросам. Сегодня, 7 декабря, и прошедший период доказывают, что правительство не способно и не может решить проблему», - подчеркнул Эдмон Марукян.
Депутат отметил, что в настоящее время общество еще сильнее разделено, даже в вопросе перечисленных Диаспорой  средств, проблем их расходования, и в связи с этим упомянул историю Всеармянского фонда «Айастан».
По словам Эдмона Марукяна, общественная безопасность в стране находится под угрозой, и государственные органы необходимо усилить. С этой целью «Просвещенная Армения»  еще 14 ноября в своем заявлении выдвинула 13 вопросов, предложив: отставку символа поражения- премьер-министра, избрание премьер-министра парламентом, формирование переходного правительства, поставить на самый высокий уровень армяно-российские отношения, стабилизировать внутреннюю ситуацию, надлежащим образом позаботиться о нуждах семей погибших, пропавших без вести, пленных, раненых военнослужащих и мирных жителей.
Эдмон Марукян заявил, что после окончания войны таким образом, нельзя допустить, чтобы в стране произошли гражданские столкновения, и выразил надежду, что эти обсуждения призваны не допустить этого.
«Если премьер не уйдет в отставку, будет очень плохо. В Армении не будет стабильности внутренней жизни, мира, согласия и единства. Во-вторых, спад в экономике будет продолжаться, и, в-третьих, в переговорах, если он представится людям, которые насмехались над ним в последнее время, а он над ними до этого, не может произойти ничего в пользу Армении, в предложенных нами 13 направлениям у меня тоже нет позитивных ожиданий", - заявил Эдмон Марукян.