Իրավունք 12:16 09/12/2020
Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են նորածին երեխայի առքուվաճառքի դեպքի հանգամանքները:
ՔԿ-ից հայտնում են, որ քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Արարատի մարզի 39-ամյա բնակչուհին, ունենալով մոտ ութ ամսական հղիություն, 2020թ. հունիսին նույն մարզի բժշկական հաստատություններից մեկի մանկաբարձ-գինեկոլոգի և մանկաբարձուհու օժանդակությամբ, 2000 ԱՄՆ դոլարով երեխայի վաճառքը կատարելու շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Երևանի բնակչուհու հետ:
Պայմանավորվածության համաձայն՝ Արարատի մարզի բնակչուհին ընդունվել է Երևանի բուժհաստատություններից մեկը, որտեղ 2020թ. հուլիսի 8-ին ծննդաբերել է աղջիկ երեխա: 2020թ. հուլիսի 13-ին 39-ամյա կինը դուրս է գրվել բուժհաստատությունից, նույն օրը երեխային հանձնել է գնորդին՝ Երևանի բնակչուհուն, նրանից ստացել գումարի մի մասը՝ պայմանավորվելով գումարային հարցերը վերջնական լուծել որդեգրման փաստաթղթերը ամբողջությամբ ձևակերպելուց հետո:
Բացի այդ, նախազգուշացված լինելով սուտ տեղեկություններ հայտնելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքով սահմանված պատասխանատվության մասին, ինչպես նաև հստակ իմանալով, որ Երևանի վերոնշյալ բնակչուհու ամուսինը՝ 43-ամյա տղամարդը, չի հանդիսանում իր նորածին դստեր կենսաբանական հայրը՝ Արարատի մարզի բնակչուհին, ստանձնողի խնամքին հանձնելու նպատակով երեխայի վաճառքը վերջնական ավարտին հասցնելու համար, 2020թ. հուլիսի 13-ին քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմնին հայտնել է ակնհայտ սուտ տեղեկատվություն, որի արդյունքում 43-ամյա տղամարդը ձեռք է բերել հայրության իրավունք և ստացել բովանդա¬կությամբ կեղծ, հայրության որոշման մասին պետական վկայականները:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Արարատի մարզի բնակչուհուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի (խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առքը կամ ստանձնողի խնամքին հանձնելու նպատակով երեխայի վաճառքը)  1-ին մասով և 169.1 հոդվածով (քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմիններին սուտ տեղեկություններ հաղորդելը):
Երևանի բնակչուհուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ վերջինիս ամուսնուն, բուժհաստատության մանկաբարձ-գինեկոլոգին և մանկաբարձուհուն՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-168-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու միջնորդությամբ, ուղարկվել դատախազին:

Право 14:10 09/12/2020 Армения
Завершено предварительное следствие по уголовному делу о купле-продаже новорожденного ребенкаВ результате масштабных следственных и других судебных действий, проведенных Следственным комитетом, в частности, Главным управлением по особо важным делам, выяснены обстоятельства купли-продажи новорожденного ребенка.
Из следственного комитета сообщают, что согласно фактическим данным, полученным в ходе расследования, 39-летней жительнице Араратской области, находившейся на восьмом месяце беременности, в июне 2020 г. при содействии акушера-гинеколога и акушерки одного из медицинских учреждений того же района, была достигнута договоренность с жительницей Еревана о продаже ребенка за 2000 долларов США.
Согласно договоренности, жительница Араратской области поступила в одно из медицинских учреждений Еревана, где 8 июля 2020 г. она родила девочку. 13 июля 2020 г. 39-летняя женщина была выписана из медицинского учреждения, в тот же самый день она передала ребенка покупателю -жительнице города Еревана, и получила от нее часть суммы, договорившись решить вопрос с выплатой всей суммы после окончательного оформления документов об усыновлении ребенка.
Кроме того, будучи предупрежденной об ответственности за дачу ложных показаний, в соответствии с Уголовным Кодексом РА, а также четко зная, что муж вышеупомянутой жительницы Еревана, 43-летний мужчина, не является биологическим отцом ее новорожденной дочери, жительница Араратской области, с целью передачи ребенка опекуну для окончательного завершения сделки по продаже ребенка, 13 июля 2020г. предоставила в ЗАГС заведомо ложную информацию, вследствие чего 43 летний мужчина получил право на установление отцовства и, следовательно, фальшивые государственные свидетельства об отцовстве.
На основании полученных достаточных доказательств жительнице Араратской области было предъявлено обвинение по статье 168 части 1 Уголовного кодекса РА (Купля ребенка с целью опеки над ним или продажа ребенка с целью передачи его лицу, взявшему на себя опеку над ребенком) и статья 169.1 (Сообщение ложных сведений органам записи актов гражданского состояния).
Жительнице Еревана предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 168 УК РА, а мужу последней, акушеру-гинекологу медицинского учреждения и акушерке - по ч. 1 ст. 38-168 УК РА. В качестве меры пресечения к ним была применена подписка о невыезде.
Предварительное следствие окончено, а уголовное дело с ходатайством о подтверждении обвинительного заключения направлено в прокуратуру.
Примечание: Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА.