Քաղաքական 19:19 09/12/2020 Հայաստան
«Որոշակի զարգացումներ ունենք գերիների և անհետ կորած քաղաքացիների հարցերով»,-այս մասին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Եվ հայկական կողմը,և Ադրբեջանական արդեն իսկ իրենց ցանկերն են ներկայացրել։ Այս փուլում տեղի է ունենում այդ ցանկերի ճշտման գործընթացը։ Վերջնական ցանկերը հաստատելուց հետո տեղի կունենա փոխանակումը։Մենք փորձում ենք այդ պրոցեսն իրականացնել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում»,-ասաց Ավինյանը։
Նրա խոսքով ՝ Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներից հայկական կողմը դուրս է բերել զոհված հայ զինծառայողների 846 մարմին:
«Որոնողական աշխատանքների, մարմինների դուրսբերման աշխատանքների արդեն մեծ ծավալն արվել է: Նոյեմբերի 10-ից ի վեր ռազմադաշտից դուրս է բերվել զոհվածների 846 մարմին, այս պահի դրությամբ այդ աշխատանքները նույնպես շարունակվում են: Այս պահի դրությամբ անճանաչելի 294 մարմնի նույնականացում ենք ունեցել, և մարմինները հանձնվել են ծնողներին: 154 մարմնի հետազոտություններ արված են և համընկնումներ դեռ տեղի չեն ունեցել»,-տեղեկացրեց Ավինյանը:

Society 20:21 09/12/2020 Region
"We have certain progress regarding the captives and missing people of the Karabakh war," Armenia's Deputy Prime Minister Tigran Avinyan said on Wednesday during the Q/A session at the National Assembly.
"Both the Armenian and the Azerbaijani sides have presented their lists. At this stage, the process of verification of the lists is underway. Once the final lists are confirmed, the exchange [of bodies] will take place. We are trying to speed up the process as much as possible," Avinyan stressed.
In the words of the Deputy Prime Minister, after the war launched by Azerbaijan against Artsakh, the Armenian side has retrieved bodies of 846 Armenian servicemen from territories under Azerbaijani control. "Search operations continue, and the major part of the work on retrieving the bodies of the killed servicemen is behind. Since November 10, bodies of 846 killed have been retrieved, and the works still continue. There are 294 unidentified bodies at present, and those are handed to parents once the identity of the killed is verified," Avinyan informed.