Քաղաքական 15:50 10/12/2020
Խորհրդարանն այսօր Հաշվեքննիչ պալատի և Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամներ, ինչպես նաև  ԱԺ տարածքային կառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ է ընտրում։
Հիշեցնենք, որ որպես Հաշվեքննիչ պալատի խորհրդի անդամի թեկնածու` իշխող «Իմ քայլը» խմբակցությունը ներկայացրել էր Կարեն Առուստամյանին։ Իշխանության՝ ԿԲ խորհրդի անդամի թեկնածուն Դավիթ Նահապետյանն է։ Իսկ որպես ԱԺ տարածքային կառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ «Իմ քայլը» ներկայացրել էր Վահե Ղալումյանի թեկնածությունը։
Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը ներկայացրեց փակ քվեարկության արդյունքները։
Նա հայտնեց, որ Հաշվեքննիչ պալատի խորհրդի անդամի ընտրության համար անցկացվող քվեարկությանը մասնակցել են ԱԺ 132 պատգամավորներից 84-ը։  Այսպես, Կարեն Առուստամյանի պաշտոնավարմանը կողմ է քվեարկել 79 և դեմ՝ 3 պատգամավոր։ Քվեաթերթիկներից 2-ը անվավեր են ճանաչվել։
Արդյունքները ներկայացնելուց հետո Վահագն Հովակիմյանը սպասեց, որպեսզի ԱԺ նախագահը հայտնի՝ Կարեն Առուստամյանն ընտրվե՞լ է, թե՞՝ ոչ։
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանլ էլ ասաց. «Որոշումը չի ընդունվել, շարունակեք»։
Այունհետև Վահագն Հովակիմյանը ներկայացրեց ԿԲ խորհրդի անդամի համար անցկացված քվեարկության արդյունքները.
«Քվեարկությանը մասնակցել է 84 պատգամավոր։ Դավիթ Նահապետյանի պաշտոնավարմանը կողմ է քվեարկել 81 և դեմ՝ 1 պատգամավոր։ Երկու քվեաթերթիկ անվավեր է համարվել»,- տեղեկացրեց Վահագն Հովակիմյանը։
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց՝ որոշումն ընդունվել է, ապա շնորհավորեց թեկնածուին։
Ինչ վերաբերում է ԱԺ տարածքային կառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի ընտրությանը, ապա Վահագն Հովակիմյանը նշեց, որ քվեարկությանը մասնակցած 84 պատգամավորներից Վահե Ղալումյանի օգտին են քվեարկել 77 պատգամավոր։ Դեմ քվեարկած պատգամավորների թիվը 4 է, անվավեր ճանաչված քվեաթերթիկները 3-ն են եղել։
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտնեց, որ որոշումն ընդունվել է։
Ապա նա հայտնեց, որ նամակով կդիմի ԱԺ երեք խմբակցություններին՝ Հաշվեքննիչ պալատի խորհրդի անդամի թեկնածու առաջադրելու խնդրանքով։

Политика 19:14 10/12/2020 Армения
Сегодня парламент избирает членов Счетной палаты и членов Совета Центрального банка, а также председателя Постоянной комиссии по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы НС.
Напомним, что в качестве кандидата в члены коллегии Счетной палаты правящая фракция «Мой шаг» выдвинула Карена Арустамяна. Кандидатом правительства в члены Совета ЦБ является Давид Нагапетян. А в качестве председателя Постоянной комиссии по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы НС «Мой шаг» представила кандидатуру Ваге Галумяна.
Председатель счетной комиссии Ваагн Овакимян представил результаты закрытого голосования.
Он сообщил, что в голосовании по избранию члена Коллегии Счетной палаты приняли участие 84 из 132 депутатов НС. Таким образом, за назначение Карена Арустамяна 79 депутатов проголосовали –«за», 3 депутата –«против», 2 бюллетеня были признаны недействительными.
После представления результатов Ваагн Овакимян дождался, пока Председатель НС сообщил, был ли избран Карен Арустамян или нет.
Спикер НС Арарат Мирзоян сказал: «Решение не принято, продолжаем».
Затем Ваагн Овакимян представил результаты голосования за члена совета ЦБ.
«В голосовании приняли участие 84 депутата. За назначение Давида Нагапетяна 81 депутат проголосовал –«за», 1 депутат - «против», 2 бюллетеня были признаны недействительными», - сообщил Ваагн Овакимян.
Председатель НС Арарат Мирзоян объявил, что решение принято, затем поздравил кандидата.
Что касается избрания председателя Постоянной комиссии по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы НС, Ваагн Овакимян отметил, что из 84 депутатов, принявших участие в голосовании, 77 депутатов проголосовали за Ваге Галумяна. Число депутатов, проголосовавших «против» - 4, недействительных бюллетеней - 3.
Председатель НС Арарат Мирзоян сообщил, что решение принято.
Затем он сообщил, что обратится с письмом к трем фракциям НС с просьбой выдвинуть кандидата в члены Коллегии Счетной палаты.