Հասարակություն 15:09 14/12/2020 Արցախ
Վերականգնված է Հայաստանի Հանրապետությունից Քաշաթաղի շրջանի տարածքով Արցախ մուտք գործող էլեկտրամատակարարման օդային գիծը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրել է Արցախի էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարի պաշտոնակատար Արմեն Թովմասյանը՝ հավելելով, որ պատերազմի ընթացքում վնասված էլեկտրամատակարարման գծերի վերականգնման աշխատանքներ են նախատեսվում հանրապետության ողջ տարածքում:
«Հարկ է նշել, որ մինչև պատերազմը Արցախի էլեկտրաէներգետիկ ցանցը Հայաստանից սնվում էր երկշղթա: Երկրորդ գիծն անցնում էր Շահումյանի շրջանով: Ներկայումս ՀՀ-ից եկող էլեկտրամատակարարման միաշղթա գիծը միանում է Արցախի ընդհանուր ցանցին և մոտ 80 տոկոսով ապահովում է անհրաժեշտ էլեկտրաէնեգիայով: Պահանջվող ևս 20 տոկոս էլեկտրաէներգիայի ծավալն ապահովում են արցախյան ՀԷԿ-երը: Արցախի 36 ՀԷԿ-երից 30-ն անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, ներկայումս էլեկտրամատակարարման ցանցին միացված են միայն 6-ը»,-մանրամասնեց Թովմասյանը:
Անդրադառնալով Մարտունու շրջանի կանոնավոր էլեկտրամատակարարման վերականգնմանը՝ նախարարը տեղեկացրեց, որ էլեկտրական օդային նախկին գծերը մնացել են հակառակորդի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում: Ներկայում պահանջվում է շուրջ 40 կլիոմետր երկարությամբ նոր գծի անցկացում:
«Այժմ Մարտունիում էլեկտրաէներգիա մատակարարվում է 1 մեգավատ հզորությամբ, ինչը, սակայն չի բավարարում մշտական էլեկտրականություն ունենալու համար: Մարտունու շրջանի էլեկտրամատակարարման ապահովման նաև այլ տարբերակները կան: Այդ ուղղությամբ շուտով քայլեր կձեռնարկվեն»,-մանրամասնել է նա։

Society 15:36 14/12/2020 NKR
The overhead power line extending from Armenia to Artsakh through the territory of the Kashatagh region is restored, acting Minister of Economy and Industrial Infrastructures of Artsakh Armen Tovmasyan told Armenpress.
“It is noteworthy that prior to the war the electric-energy network of Artsakh was feeding from two-circuits from Armenia. The second line was passing through the Shahumyan region. Now, the one-circuit power line is connected to the general power grid of Artsakh and is securing the necessary electricity by around 80%. The required additional 20% is ensured by Artsakh’s HPPs. 30 out of 36 HPPs in Artsakh have passed under Azeri control, and only 6 are now connected to the power grid,” he said.
Speaking about the restoration of regular power supply to Martuni, the minister said that the overhead lines are now in Azeri-controlled territory and they require the construction of a new line in around 40 kilometers in length.
“Now electric energy is supplied in Martuni with the capacity of 1MW, which isn’t sufficient for permanent supply. There are other options for ensuring the power supply there, and we will soon take steps in this direction,” he said.