Առողջություն 12:53 14/12/2020 Հայաստան
Հայաստանում կորոնավիրուսային հիվանդությունից հղի կին է մահացել։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարության մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը։
Նա նշեց, որ 40-ամյա կինն ունեցել է կորոնավիրուսային հիվանդություն, թոքաբորբ, ինչպես նաև մի շարք ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ:
«Պրոգրեսիվող շնչական անբավարարության պատճառով դեկտեմբերի 2-ին տեղափոխվել է վերակենդանացման բաժանմունք։
Այդ ընթացքում Առողջապահության նախարարության կողմից կազմակերպվել են կրկնակի կոնսիլիումներ` երկրի առաջատար մասնագետների ներգրավմամբ, սակայն, չնայած ձեռնարկված համալիր բուժական միջոցառումներին, կնոջ վիճակը շարունակել է վատանալ»,- նշեց նա։
Ալինա Նիկողոսյանի խոսքով, դեկտեմբերի 11-ին արձանագրվել է պտղի մահ, որի կապակցությամբ կյանքի ցուցումով կատարվել է ծննդալուծում` կեսարյան հատման միջոցով։ Այդ ընթացքում կնոջ մոտ արձանագրվել է սրտի ռիթմի խանգարում, արյան շրջանառության կանգ, իրականացվել են վերակենդանացման միջոցառումներ, պացիենտը միացվել է թոքերի արհեստական շնչառության սարքին։
«Դեկտեմբերի 13-ին վերջինիս վիճակը կտրուկ վատացել է, և չնայած ողջ ծավալով իրականացված վերակենդանացման միջոցառումներին՝ արձանագրվել է կենսաբանական մահ»,- նշեց նա։
Նշենք, որ սա ՀՀ-ում երկրորդ դեպքն է, երբ կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով հղի կին է մահացել։
«Միչև այս ևս մեկ դեպք է գրանցվել, երբ կորոնավիրուսային հիվանդությունից հղի կին է մահացել»,- ասաց Ալինա Նիկողոսյանը։

Здоровье 13:44 14/12/2020 Армения
В Армении от коронавируса умерла беременная женщина. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила пресс-секретарь Министерства здравоохранения РА Алина Никогосян.
Она отметила, что у 40-летней женщины был коронавирус, пневмония, а также ряд сопутствующих хронических заболеваний.
«В связи с прогрессирующей дыхательной недостаточностью 2 декабря она была переведена в реанимационное отделение.
За это время Минздравом были организованы двойные консилиумы с привлечением ведущих специалистов страны, но, несмотря на принятые комплексные меры, состояние женщины продолжало ухудшаться», - сказала Никогосян.
По словам Алины Никогосян, 11 декабря была зарегистрирована смерть плода, в связи с чем было произведено родоразрешение путем кесарева сечения. За это время у женщины было зафиксировано нарушение сердечного ритма, остановка кровообращения, были приняты реанимационные мероприятия, пациентку подключили к аппарату искусственного дыхания.
«13 декабря состояние последней резко ухудшилось, и несмотря на проведенные полномасштабные реанимационные мероприятия, была зафиксирована биологическая смерть», - отметила Алина Никогосян.
Отметим, что это второй случай смерти беременной от коронавируса в Армении.
«Ранее был зарегистрирован еще один случай, когда беременная женщина умерла от коронавируса»,- сказала Алина Никогосян.