Քաղաքական 15:23 15/12/2020 Տարածաշրջան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավոր խորհրդական Մեզութ Հակի Քասընը շաբաթ օրը հայտարարել է, որ ամերիկյան զորքերի հետ վարվելու են այնպես, ինչպես թուրքերը վարվեցին Զմյուռնիայի հույների հետ 1922 թ-ին։
«Մեր երկու գումարտակները կներխուժեն այնտեղ և բոլոր ամերիկացիներին կսովորեցնեն՝ ինչպես լողալ Էգեյան ծովի ջրերում», - ասել է Քասընը հեռուստատեսության եթերում:
Ինչպես գրում է Greek City Times-ը, հունա-թուրքական պատերազմի ավարտին, Զմյուռնիայի Մեծ հրդեհի ժամանակ, ցեղասպանություն իրականացնող Մուսթաֆա Քեմալ Աթաթուրքի ուժերը հրկիզեցին մեծ քաղաքը, ինչի արդյունքում շատ հույն խաղաղ բնակիչներ հուսահատ փորձում էին լողալով հասնել նավահանգստի նավերին և խեղդվում էին:
100,000 խաղաղ բնակիչներ, հիմնականում հույներ, զոհվել են կրակից, խեղդվելով կամ ուղղակիորեն թուրքական ուժերի կողմից: Այս դեպքերի հետ կապված թուրքերը «հպարտանում են», թե հույներին լողալ սովորեցրին։
Քասընը, որը Էրդողանի անվտանգության և արտաքին քաղաքականության խորհրդի անդամ է, հայտարարել է, թե ինչպես կարող են փակվել Թուրքիայում ԱՄՆ ռազմական բազաները:
«Մենք կարող ենք նաև փակել մեր [ռազմական] հենակետերը [ԱՄՆ զորքերի առջև]: Թող ԱՄՆ-ը վերցնի իր ռադարները [ՆԱՏՕ-ի ռադարը]: Ռադարն ամեն դեպքում մեզ համար չի աշխատում», - ասել է խորհրդականը:
«Ինջիրլիկը [ավիաբազան] նույնպես: Ինջիրլիկն այնքան էլ կարևոր չէ, որքան սառը պատերազմում, բայց ես կասեմ սա։ Ինչո՞ւ մենք պետք է պաշտպանենք ամերիկացիներին Ինջիրլիկում այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն արդեն վերցրեց Patriot- ը [հրթիռները]։ Նրանք այնտեղ արդեն կրճատել են իրենց զորքերը։ Բուլղարիայում և Ռումինիայում կան [ԱՄՆ] հենակետեր: [ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար] Քոնդոլիզա Ռայսը ասաց, որ նրանք մեր լավագույն ընկերներն են։ Բայց ինչպե՞ս են նրանք նավեր բերելու, երբ նեղուցները փակվեն», - ասել է նա:
«Հունաստանի մասին. Ես սա նախկինում 10 անգամ ասել եմ Կրետեի մասին: ՀՕՊ-ի օգնությամբ, երբ ԱՄՆ-ը տեղակայի այնտեղ, հնարավոր չէ վերահսկել տարածքը կամ Ալեքսանդրուպոլիսը», - շարունակել է բացատրել նա:
Խորհրդականի ելույթի հաջորդ հատվածը վերաբերում էր Զմյուռնիայի աղետին:
«Մեր երկու գումարտակները կներխուժեն այնտեղ և բոլոր ամերիկացիներին կսովորեցնեն լողալ Էգեյան ծովի ջրերում», - ասել է նա:

Politics 16:05 15/12/2020 Region
Mesut Hakkı Caşın, a top advisor to Turkish President Recep Tayyip Erdogan, said on Saturday that American troops would be dealt with in a similar way the Turks did to Greeks in Smyrna (Izmir) in 1922, the Greek City Times reports
“Our two battalions would invade there and teach all the Americans how to swim in Aegean waters,” Caşın said on live television, as quoted by the source.
During the Great Fire of Smyrna towards the end of the Greco-Turkish War, forces of genocide perpetrator Mustafa Kemal Ataturk set fire to the great city, resulting in many Greek civilians desperately trying to swim to ships in the harbour and drowning. 100,000 civilians, mostly Greek, died from fire, drowning or directly by Turkish forces.
A common insult by Turkey and proud of the fact that they continued their long tradition of killing civilians, is that they “threw the Greeks into the sea” or “taught Greeks how to swim,” the source said.
Caşın, member of the Presidential Board for Security and Foreign Policy, stated how US military bases in Turkey could be shut down.
“We can also close our [military] bases [to US troops]. Let the US take its radar [NATO radar base in Turkey’s Kürecik] away. The radar does not work for us anyway,” said the advisor. However, it was the next part of his speech that drew reference to the Smyrna Catastrophe.
“Our two battalions would invade there and teach all the Americans how to swim in Aegean waters,” he said.