Քաղաքական 15:06 15/12/2020 Արցախ
Հին Թաղերը ևս վերջնականապես հանձնվեց Ադրբեջանին, թե դա, որ ղեկավարի շնորհքն է, ես չգիտեմ: Այս մասին այսօր Tert.am-ին ասաց Արցախի Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր համայնքի ղեկավար Էդուարդ Այվազյանից:
«Գյուղը պատերազմի օրերին հայաթափվել էր, մինչև վերջ էլ «մոբ»–ի (մոբիլիզացիոն ուժեր – Tert.am) տղերքը պահում էին: Ասել էին, որ պիտի ռուսը գա, այդ տարածքներում իր դիրքերը դնի, մինչև շաբաթ օրն սպասել ենք, ոչ մեկն էլ չի եկել, հետո արդեն լուրն իմացա, որ ադրբեջանցիները հարձակվել են ու մեր գյուղ մտել: Իբր ռուսական կողմը գնացել է, որ դրանց հանի, բայց փաստաթուղթ են ցույց տվել, որ այդ տարածքները հանձնված են Ադրբեջանին: Հիմա ռուսական զորքն այդտեղ չէ, Հին Թաղերն էլ մերը չէ»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ԱԽ արտահերթ նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է.
«Կապված Հին Թաղեր, Խծաբերդ հատվածի հետ, ուզում եմ ասել նաև, որ ի սկզբանե եղել են որոշակի հակասություններ իրադրության գնահատման շուրջ այն առումով, թե նոյեմբերի 9-ի դրությամբ ով որտեղ է գտնվել:
Սա, իհարկե, գուցե ոչ հետաքրքիր, բայց կարևոր նրբություն է, որովհետև նաև սա կապ ունի իրադրության հետ, որովհետև կան տարբեր վարկածներ, տարբեր մեղադրանքներ, թե ով ամսի 9-ի դրությամբ որտեղ է գտնվել և ամսի 9-ից հետո որտեղ է հայտնվել:
Մենք, Պաշտպանության բանակը վստահ ենք մեր դիրքորոշումների և ճշմարտացիության վրա և իհարկե հետևողականորեն կաշխատենք նաև դա մեր միջազգային գործընկերներին ցույց տալու և իրադրությունը մեր ունեցած փաստարկների շրջանակում կառավարելու համար»:

Политика 16:24 15/12/2020 НКР
Село Хин Тагер также было окончательно передано Азербайджану, не знаю, это дело рук какого руководителя. Об этом корреспонденту Tert.am сообщил сегодня глава общины Хин Тагер Гадрутского района Арцаха Эдуард Айвазян.
«Село было освобождено от армян во время войны, и до конца его удерживали ребята из «моб» (мобилизационные силы - Tert.am). Они сказали, что русские должны прийти и установить свои посты в этих районах. Мы ждали до субботы, но никто не пришел, а затем я услышал новости о том, что азербайджанцы напали и вошли в наше село. Российская сторона якобы пошла, чтобы выгнать их оттуда, но потом показали документ, по которому эти территории были переданы Азербайджану. Сейчас российской армии там нет, Хин Тагер больше не наш», -сказал Айвазян.
Напомним, что на внеочередном заседании Совета безопасности Никол Пашинян заявил:
«По поводу участка Хин Тагер, Хцаберд, хочу сказать, что изначально присутствовали некоторые разногласия по поводу оценки ситуации с точки зрения того, кто где находился по состоянию на 9 ноября.
Это, конечно, может быть неинтересным, но очень важным нюансом, так как он имеет отношение к ситуации, потому что есть разные версии, разные обвинения относительно того, кто где находился 9-го числа и где оказался после 9-го числа.
Мы, Армия обороны, уверены в наших позициях и их истинности, и, конечно, будем последовательно работать, чтобы показать это также нашим международным партнерам, для управления ситуацией в рамках наших имеющихся аргументов».