Քաղաքական 10:22 15/12/2020 Տարածաշրջան
Թուրքիայում ձերբակալել են 11 անձանց, որոնց կասկածում են իրանցի մի այլախոհի առևանգելու և Իրանի իշխանություններին հանձնելու գործում մասնակցության մեջ: Թեհրանը նշված անձնավորությանը մեղավոր է համարում այստեղ 2018 թվականին անցկացված ռազմական շքերթի ժամանակ իրականացված հարձակման համար: Հիշեցնենք, որ այդ հարձակման արդյունքում երկրի հարավային հատվածում մի քանի տասնյակ մարդ էր զոհվել, գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
Պաշտոնատար անձինք հայտնում են, որ իրանցի արաբ անջատողական առաջնորդ ոմն Հաբիբ Չաաբին թմրեցրել և առևանգել էին Իրանի գաղտնի ծառայությունների համար աշխատող ցանցի անդամները: Իրանի մամուլը նոյեմբեր ամսին էր տեղեկացրել, որ Չաաբին ձերբակալել են Իրանի հետախուզության գործակալները:
Շվեդիայում բնակություն հաստատած Չաաբին գործակալները համոզել էին թռչել Թուրքիա հանդիպելու համար մի կնոջ, որը, ըստ նրանց, աշխատել է Իրանի հետախուզության համար: Սակայն, Ստամբուլ հասնելով, երբ Չաաբը ժամանել է հանդիպման վայր, նրան թմրեցրել են ու կապել:
Ստամբուլի ոստիկանության տվյալներով, նրան այնուհետև տեղափոխել են Վանի գավառ, որտեղից էլ անցկացրել են դեպի Իրան:
Այս գործողությունն իրականացնելու մեղադրանքով Թուրքիայում տասնմեկ անձանց ձերբակալել են երկու շաբաթ առաջ:
Չաաբի առևանգման մասին առաջին անգամ տեղեկացրել էր «Վաշինգտոն փոստ» օրաթերթը, սակայն Իրանը հանդես չէր եկել հրապարակային մեկնաբանությամբ:

Politics 11:09 15/12/2020 Region
Turkey has detained 11 people involved in the abduction and smuggling to Iran of an Iranian dissident wanted by Tehran in connection with a deadly 2018 attack in southwestern Iran, Reuters reported on Monday, citing Turkish authorities.
Habib Chaab, an Iranian ethnic Arab separatist leader, was drugged and kidnapped by a network working “on behalf of Iran’s intelligence service” after being lured into flying to Turkey by an Iranian intelligence operative, a senior official said.
Iran’s state media said in November that Iranian intelligence ministry officers arrested Chaab over suspected involvement in a 2018 attack on a military parade that killed dozens of people, without saying when or how he was detained.
Chaab, who was based in Sweden, was persuaded to fly to Turkey to meet a woman who, unknown to him, worked for Iranian intelligence, the Turkish official said.
When he arrived in Istanbul he went to a rendezvous point, where he was drugged and tied down, the official said. Istanbul police said Chaab was spirited from the city to Turkey’s eastern province of Van, and from there across the border into Iran.
The 11 people were arrested two weeks ago, police said.
The account of Chaab’s abduction was first reported by the Washington Post. There was no immediate public comment from Iran.