Քաղաքական 14:36 15/12/2020 Հայաստան
Հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանն այսօր հանդիպել է հայաստանյան մեկ տասնյակից ավելի լրատվական կայքերի խմբագիրների հետ: Այս մասին հայտնում են շարժման մամուլի ծառայությունից:
Քննարկման առանցքում եղել է Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը, մասնավորապես այն խնդիրները, որոնք առնչվում են պատերազմին, դրա հետևանքներին, երկրում ստեղծված ներքաղաքական ճգնաժամին, շարժման հետագա գործողություններին ու ծրագրերին:
Վազգեն Մանուկյանը ներկայացրել է իրավիճակի վերաբերյալ իր գնահատականներն ու խորը մտահոգությունները, հնարավոր լուծումներն ու ժամանակավոր կառավարության ձևավորման դեպքում՝ առաջիկա անելիքները:
Շեշտվել են մասնավորապես բանակի վերազինման հրատապ անհրաժեշտությունը, ստորագրված եռակողմ փաստաթղթի իրականացման գործընթացը հօգուտ հայկական կողմի իրագործելու հնարավորությունները, Արցախյան հարցի բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով վերականգնելու անհրաժեշտությունն ու հնարավորությունները, Հայաստանի բնական դաշնակիցների հետ հարաբերությունների վերականգնումն ու վերաիմաստավորումը, սպասվող սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելու ճանապարհները, այլ հարցեր:
Ընդգծվել է, որ շարժման հաջողության դեպքում Հայաստանում սկսվելու է զարգացման մի նոր փուլ, որը չի կրկնելու անկախությունից ի վեր Հայաստանի նախորդ փուլերում արձանագրված սխալները:
Լրատվական կայքերի խմբագիրներն իրենց հերթին արտահայտել են լուրջ մտահոգություն ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ, բարձրացրել իրենց հուզող հարցերը ներաքաղաքական, անվտանգային, հասարակության բարոյահոգեբանական խնդիրների վերաբերյալ, ներկայացրել առաջարկներ, որոնք կարող են օգտակար լինել ճգնաժամի հանգուցալուծմանը:

Политика 15:25 15/12/2020 Армения
Кандидат на пост премьер-министра Движения за спасение Родины Вазген Манукян встретился сегодня с редакторами более десятка новостных сайтов Армении. Об этом сообщает пресс-служба Движения.
Предметом обсуждения была сложившаяся в Армении ситуация, в частности, вопросы, связанные с войной, ее последствиями, внутриполитическим кризисом в стране, дальнейшими действиями и программами Движения.
Вазген Манукян представил свои оценки и глубокие опасения относительно ситуации, возможные решения и предстоящие мероприятия в случае формирования временного правительства.
В частности, особо были отмечены: срочная необходимость перевооружения армии, возможности реализации подписанного трехстороннего документа в пользу армянской стороны, необходимость и возможности возобновления переговорного процесса по Арцаху в формате Минской группы ОБСЕ, возобновление и переосмысление отношений с естественными союзниками Армении, пути преодоления ожидаемого социально-экономического кризиса, и другие вопросы.
Было подчеркнуто, что в случае успеха Движения в Армении начнется новый этап развития, который не повторит ошибок, допущенных на предыдущих этапах Армении с момента обретения ею независимости.
Редакторы новостных сайтов, в свою очередь, выразили серьезную озабоченность сложившейся ситуацией, подняли ряд волнующих их внутриполитических вопросов, вопросов безопасности и морально-психологических проблем, а также внесли предложения, которые могут быть полезны для разрешения кризиса.