Հասարակություն 14:41 15/12/2020 Հայաստան
ՀՅԴ քաղաքային կոմիտեի ներկայացուցիչներն այսօր նամակ հանձնեցին «Երևանի քաղաքապետի աթոռը զբաղեցրած անձին»։
«Այսօր ավելի քան արդիական է հասկանալ, թե ինչ է մտածում այդ մարդը, որը տասն ամսից ավելի է ընդհատակում է, իսկ քաղաքը մատնվել է անտերության»,-ասաց կոմիտեի ներկայացուցիչներից մեկը։
Նա ընթերցեց  կոմիտեի պատրաստած նամակը՝ հիշեցնելով, որ Երևանում ապրում է պատերազմով անցած երկրի բնակչության 1/3-ը, մարդիկ կանգնած են սոցիալ-տնտեսական լուրջ խնդիրների առաջ։ Նամակում հիշեցնում էին, որ քաղաքապետը անլուրջ է վերաբերել համավարակին, խուսափել է համավարակը կանխող քայլերի ձեռնարկումից, խուսափել է  պատասխանատվությունից, մտել թաքստոց։
Բացի այդ, նամակի հեղինակները նշում են, որ չի բարելավվել տրանսպորտային համակարգը, ոչնչացվել է Երևանի դեմքը, թանկացել է գույքահարկը։
«Սակայն առավել մեծ խնդիր է պատերազմի ընթացքում՝ սեպտեմբերի 27-ից սկսած ձեր անտարբերությունն ու բացակայությունը»,-ասաց Կոմիտեի ներկայացուցիչը, հավելեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի կոչին արձագանքելիս այնքան է դանդաղել, որ սահման են հասել տխրահռչակ հայտարարության նախօրեին միայն, գումարներ են հավաքվել այդ խմբի կարիքների համար, սակայն մինչ օրս հաշվետվություն չկա, թե որտեղ են ծախսվել այդ գումարները, հատկապես նկատի ունենալով, որ այդ խումբը չի մասնակցել մարտական գործողություններին։
Նամակը կոմիտեի ներկայացուցիչներն ավարտում են Հայկ Մարությանի հրաժարականի պահանջով։
«Կամ միացեք ժողվրդի լայն զանգվածին ու պահանջեք Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը, այլապես նրա հետ հավասար կրելու եք հայրենադավության խարանը, կամ էլ տվեք հրաժարական քաղաքապետի պաշտոնից, թող այդ պաշտոնը ստանձնի գիտելիքներ ու հանձնառություններ ունեցող մարդը»,-ասաց նամակ ընթերցող դաշնակցականը՝ ընդգծելով, որ մեկ մլն բնակչություն ունեցող քաղաքի ղեկավարը պետք է արտահայտի իր տեսակետը, դուրս գա իր թաքստոցից ու արձագանքի։

Политика 16:43 15/12/2020 Армения
Сегодня представители городского комитета Еревана АРФД вручили письмо «лицу, занимающему кресло мэра Еревана».
«Сегодня более чем актуально понять, что думает этот человек, который более десяти месяцев скрывается, а город предан бесхозности», - сказал один из представителей комитета.
Он прочитал подготовленное комитетом письмо, напомнив, что 1/3 населения страны, прошедшего через войну, проживает в Ереване, люди столкнулись с серьезными социально-экономическими проблемами. В письме напоминалось, что мэр легкомысленно отнесся к пандемии, уклонился от мер по предотвращению пандемии, уклонился от ответственности, и скрылся.
Кроме того, авторы письма отмечают, что ситуация с транспортной системой не улучшилась, было уничтожено «лицо» Еревана, поднят налог на имущество.
«Но самая большая проблема во время войны - ваше безразличие и отсутствие, начиная с 27 сентября», - сказал представитель комитета, добавив, что он так долго откликался на призыв Никола Пашиняна, что они дошли до границы только накануне печально известного соглашения, были собраны суммы на нужды этой группы, однако до сих пор пока не предоставлен отчет, куда были потрачены эти суммы, особенно с учетом того, что эта группа не принимала участия в боевых действиях.
Представители комитета заканчивают письмо требованием отставки Айка Марутяна.
«Либо присоединяйтесь к широким народным массам и требуйте отставки Никола Пашиняна, либо вы будете нести клеймо предателя Родины вместе с ним, или уйдите с поста мэра, пусть этот пост займет человек со знаниями и обязательствами», - сказал читающий письмо член АРФ Дашнакцутюн, подчеркнув, что мэр города с населением в один миллион должен высказать свое мнение, выйти из своего укрытия и отреагировать.