Քաղաքական 16:40 15/12/2020 Հայաստան
Սուրբ Աթոռում նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը երեկ հայտարարեց. «ԼՂ 7 շրջանները 5 մլրդ դոլարի դիմաց հանձնելու առաջարկը արվել է Դուբայում՝ 2018 թվականի հոկտեմբերին։ Առաջարկն արել է Ադրբեջանի հատուկ ծառայության ղեկավարը։ Առաջարկը փոխանցվել է ԱԱԾ ժամանակվա տնօրեն Արթուր Վանեցյանին։ Նա առաջարկը ստացել է փակ ծրարով և այն փոխանցել Նիկոլ Փաշինյանին»։
«Հրապարակ»-ը հայտարարության վերաբերյալ մեկնաբանություն է խնդրել ԱԱԾ նախկին տնօրեն, այժմ ընդդիմադիր «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանից։
Հրապարակ- Պարոն Վանեցյան, վերջին օրերին շատ է խոսվում ստեղծված իրավիճակի, Նիկոլ Փաշինյանի և 5 միլիարդ դոլարով Արցախը ծախելու մասին, ի՞նչ կարող եք ասել այս թեմայի շուրջ:
Արթուր Վանեցյան- Ընդամենը հուշեմ,  Ձեր հարցի, ինչպես նաև ստեղծված աղետալի իրավիճակի հետ կապված մի շարք այլ հարցերի պատասխանները կարող եք գտնել՝ ևս մեկ անգամ ուշադիր վերընթերցելով իմ հրաժարականի դիմումը: Այս պահին մեկ բան ակնհայտ է, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դավաճան է և պետք է անհապաղ հեռանա: Դա բխում է Հայաստանի Հանրապետության և մեր ժողովրդի շահերից, սա ասում եմ ոչ թե որպես միայն ՀՀ քաղաքացի, այլ որպես ԱԱԾ նախկին ղեկավար:
Հրապարակ- Այնուամենայնիվ, Ձեր և Ադրբեջանի ներկայացուցչի միջև Դուբայ քաղաքում, ինչպես նշել է Միքայել Մինասյանը, հանդիպում եղե՞լ է, թե՞ ոչ, և ի՞նչ եք քննարկել այդ հանդիպմանը:
Արթուր Վանեցյան- Թե ես, թե Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս նշել ենք, որ 2018թ. հեղափոխությունից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև հաստատվել է օպերատիվ կապ, և այո՝ մինչև ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնում իմ պաշտոնավարման ավարտը այդ կապն իրականացվել է իմ և ևս մեկ պաշտոնյայի միջոցով, ով մինչ օրս պաշտոնավարում է: Օպերատիվ կապի շրջանակներում ես պարբերաբար հանդիպումներ եմ ունեցել Ադրբեջանի ներկայացուցչի հետ, այդ թվում՝ Դուբայ քաղաքում։ Այդ շփումների արդյունքում բազմիցս տարաբնույթ տեղեկություններ եմ ստացել և փոխանցել Նիկոլ Փաշինյանին, իսկ այդ շփումների մասին տեղյակ են եղել Ազգային անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամները:
Ինչ վերաբերում է հիշատակված հանդիպման կամ այդ ձևաչափով տեղի ունեցած բազմաթիվ այլ հանդիպումների բովանդակությանը, ապա հարկ եմ համարում ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ չեմ պատրաստվում  ծառայության բերումով ստացված տեղեկությունները հրապարակայնացնելը:

Политика 18:05 15/12/2020 Армения
Бывший посол Республики Армения при Святом Престоле, в Португалии и Суверенном мальтийском ордене, кандидат исторических наук Микаел Минасян вчера заявил: «Предложение о передаче 7 регионов Нагорного Карабаха за 5 миллиардов долларов было сделано в Дубае в октябре 2018 года. Оно было сделано главой азербайджанской спецслужбы. Предложение было передано тогдашнему директору СНБ Артуру Ванецяну. Он получил это предложение в запечатанном конверте и передал его Николу Пашиняну».
Газета «Грапарак» попросила бывшего директора Службы национальной безопасности, а ныне лидера оппозиционной партии «Родина» Артура Ванецяна прокомментировать это заявление.
Грапарак: г-н Ванецян, в последние дни много говорят о сложившейся ситуации, о том, что Никол Пашинян продал Арцах за $ 5 млрд. Что вы можете сказать по этой теме?
Артур Ванецян: всего лишь подскажу, ответы на Ваш вопрос, как и на ряд других вопросов, связанных со сложившейся катастрофической ситуацией, вы сможете найти, внимательно перечитав мое заявление об отставке. Сейчас ясно одно, премьер-министр Никол Пашинян - предатель и он должен немедленно уйти. Это в интересах Республики Армения и нашего народа, я говорю это не только как гражданин Республики Армения, но и как бывший глава СНБ.
Грапарак: тем не менее, была ли встреча между Вами и представителем Азербайджана в Дубае, как отметил Микаел Минасян, или нет? Что вы обсуждали на этой встрече?
Артур Ванецян: как я, так и Никол Пашинян, неоднократно упоминали, что после революции в 2018 году между лидерами Азербайджана и Армении установилась оперативная связь, и, да, до конца срока нахождения меня на посту главы СНБ, эта оперативная связь осуществлялась мной и еще одним официальным лицом, который до сих пор продолжает занимать свой пост.
В рамках оперативной связи у меня были регулярные встречи с представителем Азербайджана, в том числе в Дубае. В результате этих контактов я много раз получал информацию различного характера и передавал ее Николу Пашиняну, и об этих контактах знали все члены Совета национальной безопасности.
Что касается содержания упомянутой встречи или многих других встреч, которые проходили в этом формате, считаю необходимым еще раз подчеркнуть, что я не собираюсь публиковать информацию, полученную в период моей службы.