Քաղաքական 15:42 15/12/2020 Հայաստան
«Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը կարծում է, որ ներկա վիճակը շատ ավելի սարսափելի է, քան թվում է։
Այսօր երիտասարդների հետ հանդիպման ընթացքում նա նշեց, որ հայ ժողովուրդը ոչ միայն ունի տարածքային և մարդկային կորուստներ, այլ նաև կորցնում է վստահությունը երկրի ապագայի նկատմամբ, վիրավորված է բոլորի արժանապատվության զգացումը։
«Հարց է առաջանում՝ մենք կկարողանա՞նք ոտքի կանգնել և այդ ամենը մաքրել, սկսել կառուցել այն պետությունը, որի մասին երազում էինք։ Ես համոզված եմ՝ այո։ Պատերազմը չի ավարտվել, այլ ակտիվ մասն է վերջացել, բայց շարունակվում են լոկալ, տեղային փոքր պայքարները, որտեղ մենք մեզ զգում ենք անպաշտպան և կոտրված։ Բանակը և կառավարությունը պարալիզացված են, տեղի բնակչությունը չի ստանում օգնություն այդ կառույցներից, և հարց է առաջանում՝ ո՞նց է պետք այս իրավիճակից դուրս գալ և ո՞ւր գնալ»,- նշեց Վազգեն Մանուկյանը։
Վարչապետի միասնական թեկնածուն փոքր պատմական ակնարկ արեց՝ ներկայացնելով, թե ինչպես սկսվեց 1988 թվականի շարժումը։ Նա հիշեցրեց, որ ամեն ինչի հիմքը եղել է Արցախի ժողովրդի դիմումը, որ նա ուզում է դուրս գալ Ադրբեջանի կազմից և միանալ Հայաստանին։
«Այդ ժամանակ ամբողջ ընկալումն այն էր, որ մայր Հայաստանի փոքր զավակն իրենից օգնություն է խնդրում։ Եվ այդ պատկերն ինձ մոտ տպավորվել է։ Եվ այդ ոգևորությունը` դու օգնում ես քո հայրենակցին, որն ավելի թույլ վիճակում էր, մեր մեջ դրված էր։ Բայց այդ շարժումը շուտով վերածվեց ավելի մեծ բանի, մենք սկսեցինք երազել և իրականացնել մի ծրագիր, որով պետք է ստեղծեինք անկախ պետություն՝ հիմնված երեք սյուների վրա։ Դրանք ազգայինի, ազատության և ինքնությունը չկորցնելու գաղափարներն էին»,- ընդգծեց Վազգեն Մանուկյանը։
Ըստ նրա, Խորհրդային միությունը մարդկանց համար կյանքի բավականին բարեկեցիկ պայմաններ էր ապահովում, բայց փորձը ցույց է տալիս, որ որքան կյանքը բարեկեցիկ է լինում, այնքան մարդիկ ձգտում են ազատության, և հենց դա է պատճառը, որ մեզ համար այդ ժամանակ կարևորվում էր ազատությունը, քանի որ կյանքը բարեկեցիկ էր։
«Ազատության համար կարևոր է ժողովրդավարությունը, մենք կարողացա՞նք հասնել ժողովրդավարության։ Համեմատած Խորհրդային միության հետ, իհարկե, մենք հասանք ժողովրդավարության։ Ժողովրդավարությունը ենթադրում է ազատ մտածող մարդ և ընտրությունների միջոցով ձևավորվող իշխանություն։ Մենք մինչև հիմա էլ ազատ մտածող մարդկանց նոսր շերտ ունենք, իսկ ընտրությունների ինստիտուտը փչացավ, քանի որ ընտրությունների միջոցով իշխանությունը սկսեց վերարտադրել ինքն իրեն։ Այնուամենայնիվ, վերջին ընտրությունները մոտ էին ազատ ընտրություններին»,- ասաց նա։
Սակայն, Վազգեն Մանուկյանի խոսքով, երկիր կորցրած, պարտություն կրած ղեկավարը հազարավոր զոհեր տալուց հետո կառչած է աթոռին, և այս դեպքում, եթե ընտրություններ անցկացվեն, դրանք արդար և թափանցիկ չեն լինի։ Ավելին, ըստ նրա, դրանք կլինեն ամենասարսափելի ընտրությունները, որ երբևէ մենք տեսել ենք։
«Ժողովրդավարության երկրորդ կարևոր բաղադրիչը խոսքի ազատությունն է։ Մենք բավականին լիարժեք խոսքի ազատություն ունենք, չնայած վերջին շրջանում իշխանությունները մատ են թափ տալիս ԶԼՄ-ների վրա, բայց և այնպես, խոսքի ազատություն Հայաստանում կա։
Եվ երրորդ բաղադրիչը ազատ տնտեսությունն է։ Այն զարգացավ, բայց քանի որ նպատակ կար ամեն ընտրության ժամանակ վերարտադրել իշխանությունը, պետությունը այս կամ այն չափով միջամտում էր բիզնեսին, որպեսզի ապահովեր իր վերարտադրությունը։ Իսկ ահա չորրորդ կարևոր բաղադրիչը օրենքն է։ Մեր օրենքները շատ լավն են, դատական համակարգը լավը չէր, բայց զարգանում էր, իսկ Նիկոլ Փաշինյանի օրոք դատական համակարգը սկսեց ջարդվել, որպեսզի միարժեք ծառայի միայն իրեն»,- ասաց վարչապետի թեկնածուն։
Ինչ վերաբերում է ազգայինի բաղադրիչին, ապա Վազգեն Մանուկյանի խոսքով, դա բավականին մեծ չափով կա ժողովրդի մեջ։ Բայց, անգամ այս դեպքում, ըստ նրա, չպետք է մտածել, որ մարդիկ պետք է միանման լինեն, միանման մտածելակերպ ունենան։
«Մոդեռնիզացված ազգային մտածողությունը մեզ մոտ բավականին պակասում է, դա էլիտային պետք է բնորոշ լինի։ Եվ ազգայինն այն է, որ մեր երիտասարդները գնում են պատերազմ ու պաշտպանում իրենց հայրենիքը»,- նշեց նա։
Ըստ վարչապետի թեկնածուի, Հայաստանում հիմա ապրում են ոստիկանական պետությունում, և դա ամենաուժեղը խփում է երիտասարդությանը։
«Մենք հիմա ունենք ազգային, պետական ինստիտուտների փլուզում, բանակի փլուզում, ամոթալի պարտություն։ Եվ որ ասում են՝ մեկ է պատերազմ լինելու է, և մեկ է մենք պարտվելու էինք, ոչ, այդպես չէ։ Կարող էր պատերազմ չլինել, և, լինելու դեպքում էլ կարող էինք մենք հաղթել։ Այս վիճակից դուրս գալ նախկին իշխանություններով, հնարավոր չէ...։ Կարծում եմ՝ սա ամենաբարենպաստ ժամանակն է, որ մենք իրականացնենք այն երազանքը, որով սկսվեց 1988-ը»,- նշեց Վազգեն Մանուկյանը։

Политика 17:40 15/12/2020 Армения
Кандидат на пост премьер-министра «Движения за спасение Родины» Вазген Манукян считает, что нынешняя ситуация намного ужаснее, чем кажется.
Сегодня в ходе его встречи с молодежью В. Манукян отметил, что армянский народ не только перетерпел территориальные и человеческие потери, но и теряет уверенность в будущее страны, оскорблено чувство собственного достоинства всего народа.
«Возникает вопрос, сможем ли мы встать на ноги, все очистить, начать строить государство, о котором мы мечтали? Я уверен, что Да. Война не окончена, а завершилась ее активная стадия, но продолжаются локальные, местные мелкие схватки, в которых мы чувствуем себя беззащитными и сломленными. Армия и правительство парализованы, местное население не получает помощи от этих структур, и возникает вопрос - как нам выйти из этой ситуации и куда дальше двигаться?», - отметил Вазген Манукян.
Единый кандидат на пост премьер-министра сделал небольшой исторический обзор, представив, как началось движение 1988 года. Он напомнил, что в основе всего лежало заявление народа Арцаха о том, что они хотят выйти из состава Азербайджан и присоединиться к Армении.
«В то время все воспринимали это так –младший сын матери Армении просит у нее помощи. И этот образ запечатлелся во мне. И чувство воодушевления, что ты помогаешь своему более слабому соотечественнику, было заложено в нас. Но вскоре это движение превратилось в нечто большее, мы начали мечтать и реализовывать программу, с помощью которой мы должны были создать независимое государство, основанное на трех столпах —идее национализма, сохранения свободы и идентичности», - подчеркнул Вазген Манукян.
По его словам, в Советском Союзе обеспечил благополучные условия жизни для людей, но опыт показывает, что чем благополучнее жизнь, тем больше люди стремятся к свободе, в этом и была причина, что в то время для нас была важнее свобода, так как жизнь была благополучной.
«Для свободы необходима демократия, смогли ли мы достичь демократии? По сравнению с Советским Союзом, конечно, мы пришли к демократии. Демократия предполагает свободомыслящего человека и правительство, сформированное путем выборов. У нас все еще есть небольшой слой свободомыслящих людей, а институт выборов был «испорчен», поскольку через выборы правительство начало воспроизводить само себя. Тем не менее, последние выборы были близки к тому, чтобы именоваться свободными», - сказал В. Манукян.
Однако, по словам Вазгена Манукяна, потерявший страну, проигравший лидер, потерявший несколько тысяч человек, все еще цепляется за свое кресло, и в этом случае, если состоятся выборы, они не будут честными и прозрачными. Более того, это будут самые ужасные выборы, которые мы когда-либо видели.
«Вторая важная составляющая демократии — это свобода слова. У нас довольно полноценная степень свободы слова, хотя в последнее время власти грозят пальцем СМИ, но тем не менее, в Армении есть свобода слова.
И третья составляющая — это свободная экономика. Она развивалась, но, поскольку стояла цель: при каждых выборах воспроизводить власть, - государство в той или иной степени вмешивалось в бизнес, чтобы обеспечить свое воспроизводство.
А вот четвертая важная составляющая — это закон. Наши законы очень хорошие, судебная система -нет, но она развивалась, а при Николе Пашиняне судебная система начала рушиться для того, чтобы едино служить только ему», - сказал кандидат в премьер-министры.
Что касается национальной составляющей, то, по словам Вазгена Манукяна, в народе она достаточно велика. Но даже в этом случае, не следует думать, что люди должны быть одинаковыми и иметь одинаковое мышление.
«У нас отсутствует модернизированное национальное мышление, оно должно быть типичным для элиты. А Национальное мышление в том, что наша молодежь идет на войну и защищает свою Родину», - отметил В.Манукян.
По словам кандидата в премьер-министры, сейчас в Армении живут как в полицейском государстве, больше всего это бьет по молодежи.
«Мы переживаем сейчас крушение национальных и государственных институтов, развал армии, позорное поражение. А когда говорят, что все равно, будет война, и все равно, мы проиграем, нет, это не так. Войны могло бы и не быть, а даже если бы и была, мы могли бы ее выиграть. При прежних властях выйти из этой ситуации невозможно ... Я считаю, что это наиболее благоприятное время для осуществления той мечты, которой начался 1988 год», - сказал Вазген Манукян.