Հասարակություն 13:08 15/12/2020 Աշխարհում
Բաշկիրիայի Աբզելիլովսկի շրջանում արտակարգ իրավիճակի ռեժիմ է մտցվել գթասրտության տանը բռնկված հրդեհից հետո, ասել է շրջանի ղեկավար Իլդար Նաֆիկովը:
«Ահավոր ողբերգություն է տեղի ունեցել: Տասնմեկ մարդ զոհվել է Իշբուլդինո գյուղում գտնվող մի առանձնատան հրդեհի պատճառով: Ես տեղում եմ: Արտակարգ իրավիճակի ռեժիմ է մտցվել տարածքում»,-գրել է Նաֆիկովը «Վկոնտակտե» սոցիալական ցանցի իր էջում:
Նաֆիկովն ասել է, որ շենքում 16 մարդ է եղել, հինգին հաջողվել է փրկել: Ինչպես «ՌԻԱ նովոստի»-ին հայտնել է Աբզելիլովսկի շրջանի վարչակազմի աղբյուրը, փրկվածները հաստատության աշխատակիցներ են:
Ավելի վաղ տարածաշրջանի Արտակարգ իրավիճակների վարչությունը հայտնել էր, որ ժամը 02: 53-ին հայտնի է դարձել Իշբուլդինո գյուղի Կիզիլսկի փողոցի գթասրտության տանը բռնկված հրդեհի մասին: Փրկարարների ժամանման պահին ձեղնահարկով փայտե մեկ հարկանի տան ամբողջ 72 քմ տարածքը այրվում էր: Կրակը մարվել է 04:31-ին և 06: 00-ին հայտարարվեց  հրդեհի ամբողջական վերացման մասին:

Право 15:06 15/12/2020 В мире
В Башкирии задержали руководителя сгоревшего дома престарелых, где погибли 11 постояльцев, сообщает региональное управление Следственного комитета.
Как передает РИА Новости, сорокатрехлетнюю женщину подозревают в совершении преступления по статье "Причинение смерти по неосторожности двум и более лицам". Ей грозит до четырех лет лишения свободы.
Сейчас следователи допрашивают подозреваемую, после этого будет решаться вопрос об избрании ей меры пресечения. У нее дома, в органах местного самоуправления и в контролирующих органах проходят обыски, следователи изымают документацию, относящуюся к дому престарелых, назначены необходимые экспертизы.
С этим делом объединили и второе, возбужденное по статье "Оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности жизни и здоровья потребителей, повлекшее по неосторожности смерть двух и более лиц", добавили в СК.
Дом престарелых в селе Ишбулдино Абзелиловского района загорелся минувшей ночью. Жертвами пожара стали 11 пенсионеров, пять человек, в том числе сиделка и трое постояльцев, спаслись.