Քաղաքական 11:21 16/12/2020 Հայաստան
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը կարծում է, որ երկրում ստեղծված այս պատասխանատու օրերի իրավիճակը բոլորից  պահանջում է բացառիկ ջանքեր՝ ապահովելու համար համերաշխություն ու համախմբվածություն, հարգանք իրար արժանապատվության ու խոսքի նկատմամբ: Ըստ նրա,  անհրաժեշտ է բացառել լարվածության բերող որևէ տեսակի զարգացում:
«1. Հանրային իշխանության մարմինները, գործող պաշտոնյաները պարտավոր են օրինակելի լինել իրենց խոսքով ու պահվածքով հանուն համերաշխության ու համախմբվածության՝ անկախ քաղաքական կամ որևէ այլ տեսակի հայացքներից: Նույն սկզբունքով մեծ դեր ունեն նաև հանրային ճանաչում ունեցող անձինք:
Ֆորմուլան հստակ է. գործող պաշտոնյաների նկատմամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի պահանջները խիստ են, քանի որ այդ անձինք ունեն իրավական կոնկրետ կարգավիճակ ու սահմանափակված են այդ կարգավիճակի սպառիչ սահմաններով:
Բայց դա չի նշանակում, թե որևէ պահանջից դուրս են ոչ պաշտոնյա հանրային գործիչները: Երկրում համերաշխության համընդհանուր մթոնոլորտի երաշխավորման հրամայականը հատկապես հանրային ճանաչում ունեցող անձանցից է պահանջում դրսևորել օրինակելի խոսք ու պահվածք:
2. Յուրաքանչյուր խոսք ասելիս կամ արտահայտություն անելիս պետք է պարտադիր նկատի ունեալ այդ խոսքի կամ արտահայտության բոլոր հնարավոր ենթատեքստերն ու փոխաբերական իմաստները: Դա հատկապես կարևոր է այս պատասխանատու ու զգայուն իրավիճակներում:
Հատկապես ողջունելի գործառույթ են կատարում հանրային այն գործիչներն ու իրավապաշպանները, որոնք իրենց գործողություններով ու խոսքով են կանխում լարվածության ցանկացած դրսևորւմ, ցույց են տալիս բռնության անթույլատրելիությունը, նպաստում են հանրային համերաշխությանը։
3. Պաշտոնյաներն ու հանրային ճանաչում ունեցող անձինք չպետք է կատարեն այնպիսի գրառումներ կամ մեկնաբանություններ կամ ունենան այնպիսի ելույթներ, որոնք թեկուզ ուղղակի կամ անուղղակի վիրավորանք կամ ատելություն են պարունակում:
4. Ցավոք, սոցիալական ցանցերի դիտարկումը ցույց է տալիս, որ վտանգավոր աստիճանի են ատելություն ու վիրավորանք, բռնության կոչեր ու սպառնալիքներ տարածող, նույնիսկ ներքին թշնամանք հրահրող մեկնաբանություններն ու գրառումները: Այս ամենին նպաստում է կազմակերպված գործող կեղծ էջերով ու օգտատերերով ատելության ու վիրավորանքի տարածումը:
Ուստի, բոլորին խնդրում եմ սոցիալական ցանցերում որևէ կերպ չներքաշվել նման «քննարկումների»: Խնդրում եմ ուշադրություն մի՛ դարձրեք այդ «քննարկումներին» ձեզ ներքաշելու սարդրանքներին, ուղղակի անտեսեք դրանք: Դրանցով տարածվող ատելությամբ երկրում մթնոլորտը միայն ավելի է լարվում:
5. Մարդու արժանապատվությունը վիրավորել ու իրար նկատմամբ ատելություն տարածել չի կարելի: Դա ավելացնում է լարվածությունն ու բարձրացնում բռնության հավանականությունն իրական կյանքում:
Պետք է միշտ հիշել, որ մեզնից յուրաքանչյուրն ունի իր կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունք ու մենք պետք է հարգանքով վերաբերվենք միմյանց խոսքի ու կարծիքի նկատմամբ՝ ինքներս պահպանելով նշված կանոնները:
6. Այս ողջ գործընթացում իրենց պարտականությունները պետք է բարեխիղճ կատարեն պետական մարմինները՝ գործելով իր կարգավիճակի առավելագույն սահմաններով:
Պետք է ապահովել անմիջական հաղորդակցություն քաղաքացիների հետ կանխելու համար որևէ տեսակի ապատեղեկատվություն ու պետք է անհապաղ արձագանքել լարվածության տանող ցանկացած ապատեղեկատվության:
Պետք է զգոն լինեն իրավապահ մարմինները և կանխեն կամ բացառեն իրենց իրավասությանը վերաբերող ցանկացած տեսակի ապօրինի արարք, բայց բացառապես մեկ պայմանով՝ սեփական գործողություններում ապահովելով իրավունքի գերակայություն ու հավասար մոտեցում բոլոր իրավիճակների նկատմամբ:
7. Լրատվական գործունեություն իրականացնող բոլոր կազմակերպություններին ու լրագրողներին կրկին հորդորում եմ հատուկ ուշադրությամբ հետևել հրապարակումների ներքո ծավալվող քննարկումներին և հեռացնել վիրավորանք ու ատելություն, արժանապատվությունը նվաստացնող արտահայտություններ պարունակող մեկնաբանությունները:
Խնդիրն այնքան արդիական է դարձել, որ անհրաժեշտ է լրացուցիչ ռեսուրսներ հատկացնել դա լուծելու համար:
Դրանից բացի, ցանկացած հրապարակում անելիս անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել տեղեկությունների ստուգվածությանը, ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել վերնագրերի ընտրության հարցում և գործել պատասխանատու լրագրության սկզբունքների պահպանմամբ»,- ֆեյսբուքյան  իր էջում գրել է Արման Թաթոյանը։

Право 12:51 16/12/2020 Армения
Защитник по правам человека (Омбудсмен) РА Арман Татоян считает, что сложившаяся в эти ответственные дни в стране ситуация требует от каждого исключительных усилий для обеспечения солидарности и единства, уважения к достоинству и словам друг друга. По его словам, необходимо исключить любое развитие, вызывающее напряженность.
«1. Государственные власти, действующие должностные лица должны служить примером в своих словах и поведении во имя солидарности и единства, независимо от их политических или иных взглядов. По тому же принципу, важную роль играют и публичные лица.
Формула ясна: Требования омбудсмена к действующим должностным лицам строги, поскольку эти лица имеют конкретный правовой статус и ограничены четкими границами этого статуса.
Но это не значит, что неофициальные общественные деятели вне всяких требований. Предписание обеспечения всецелой атмосферы солидарности в стране требует особенно от людей, пользующихся общественным признанием, подавать пример образцовой речи и поведения.
2. Произнося любое слово или фразу, необходимо учитывать их все возможные контексты и переносные значения. Это особенно важно в этих ответственных и деликатных ситуациях.
Особенно приветствуются общественные деятели и правозащитники, которые своими действиями и словами предотвращают любое проявление напряженности, демонстрируют недопустимость насилия и способствуют общественной солидарности.
3. Должностные лица и общественные деятели не должны делать такие публикации или комментарии, или произносить речи, которые прямо или косвенно содержат оскорбление или ненависть.
4. К сожалению, наблюдения в социальных сетях показывают, что комментарии и сообщения, распространяющие ненависть и оскорбления, призывы к насилию и угрозам и даже разжигающие внутреннюю вражду, имеют опасную степень. Всему этому способствует распространение ненависти и оскорблений через организованные фейковые страницы и пользователей.
Следовательно, прошу всех не ввязываться в подобные «дискуссии» в социальных сетях. Пожалуйста, не обращайте внимания на провокации, вовлекающие вас в эти «дискуссии», просто игнорируйте их. Распространяемая ими ненависть только накаляет атмосферу в стране.
5. Нельзя оскорблять человеческое достоинство и распространять ненависть друг к другу. Это увеличивает напряженность и вероятность применения насилия в реальной жизни.
Необходимо помнить, что каждый из нас имеет право свободно выражать свое мнение, и мы должны с уважением относиться к словам и мнениям друг друга, сами соблюдая эти правила.
6. Во всем этом процессе государственные органы должны добросовестно выполнять свои обязанности, действуя в предельных границах своего статуса.
Необходимо обеспечить прямое общение с гражданами, чтобы предотвратить распространение любой дезинформации, и немедленно реагировать на любую дезинформацию, приводящую к напряженности.
Правоохранительные органы должны проявлять бдительность и предотвращать или исключать любые противоправные действия, касающиеся их компетенции, но исключительно при одном условии: обеспечивая верховенство закона в своих действиях и равный подход ко всем ситуациям.
7. Я еще раз призываю все СМИ и журналистов с особым вниманием следить за обсуждениями, разворачивающимися под публикациями, и удалять комментарии, содержащие оскорбления и ненависть, а также комментарии, содержащие выражения, унижающие достоинство.
Проблема стала настолько актуальной, что для ее решения необходимо выделить дополнительные ресурсы.
Кроме того, делая любую публикацию, необходимо уделять внимание проверке информации, уделять больше внимания вопросу выбора заголовков и действовать в соответствии с принципами ответственной журналистики», - на своей странице в соцсети Facebook написал Арман Татоян.