Քաղաքական 11:08 16/12/2020 Հայաստան
«Հաճախ են հարցնում՝ արդյո՞ք Վազգեն Մանուկյանը վարչապետի ամենաիդեալական թեկնածուն է, իսկ նրան առաջադրած կուսակցությունները՝ անխոցելի։  Արդյո՞ք ընդդիմությունն էֆֆեկտիվ է և վայելում է ժողովորդի աջակցությունը կամ ինչո՞ւ  բավարար չափով վճռական չէ։  Սրանք հարցեր են, որոնք ես համարում եմ ժամանակավրեպ և երկրորդական։
Վերջերս էլ դիտեցի իմ կողմից շատ հարգված Աննա Աբրահամյանի ֆեյսբուքյան լայվը, որտեղ նա քննադատում էր այսօրվա ընդդիմությանը, այդ թվում՝ ինձ։ Ու քանի որ ընդդիմադիրների հարցը շատերին է մտահոգում, կփորձեմ պատասխանել անկեղծ ու պարզ՝ փորձելով փակել թեման։
Նախևառաջ, Հայաստանում այսօր  չկա իշխանություն, հետևաբար չի կարող լինել նաև ընդդիմություն, իսկ ընտրությունը շատ պարզ է՝  կա՛մ դու հայրենիքի դավաճանի կողմքին ես, կա՛մ պայքարում ես նրա դեմ։
Ընդդիմություն-իշխանություն փոխհարաբերությունները վերաբերում են քաղաքական դաշտին, իսկ այս պայքարը քաղաքական չէ, իշխանության համար չէ։ Այս ծուղակի մեջ, ցավոք, ընկել են շատերը։
Իշխանություն զավթած խելագարի դեմ,  որը երկիրը տարել է կապիտուլյացիայի՝ հանձնելով հող ու ինքնիշխանություն, չեն պայքարում ընդդիմություն-իշխանություն տրամաբանությամբ ու գործիքակազմով, պայքարում են՝ որպես դավաճանի, որից օր առաջ պետք է ազատել երկիրը, որ փորձ արվի փրկել մնացածը։
Ինձ հարցնում են՝ բավարարվա՞ծ եմ ես մեր գործողություններով։  Իհարկե ո’չ, քանի դավաճան վիժվածքը երկրի ղեկին է։
Ինձ հարցնում են՝ դավաճանի հեռացումը հրապարակավ պահանջող բոլորը լա՞վն են։ Իհարկե ո՛չ։ Այո, այնտեղ կան քաղաքական գործիչներ, որոնք չպիտի լինեին՝ հաշվի առնելով իրենց անցյալը և անցյալում կատարած քայլերը։ Ավելին, կամա թե ակամա նրանք էլ  են նպաստել Նիկոլի ստեղծմանն ու «նիկոլիզմի» առաջացմանը։ Սա փաստ է։
Ձեր կարծիքով՝  ես չգիտե՞մ այդ մարդկանց մասին ավելին, քան կարող եք անգամ երևակայել։  Անշուշտ  գիտեմ։ Վստահորեն նրանցից շատերն էլ երջանիկ չեն իմ ներկայացությունից և կարող են ունենալ իրենց վերապահումները։ Բայց մեր բոլորի հավաքական մեղքերի և Նիկոլի դավաճանության միջև  կա 5000  կյանք, հարյուր հազարավոր խեղված ճակատագիր ու  կորսված և կորսվող հայրենիք։ Այս իրողությունը  շատ պարզ է դարձնում իմ ընտրությունը։
Չերչիլն ասում էր՝ «Հիտլերի դեմ պայքարում պատրաստ եմ դաշնակցել նույնիսկ սատանայի հետ»։ Հիմա իմն է. Նիկոլի դեմ պայքարում բացարձակ կարևոր չէ, թե ով է կողքինդ։  Ով էլ լինի, ի տարբերություն Նիկոլի, հող չի հանձնել, ով էլ լինի՝ դավաճան չէ, ով էլ լինի՝ կապիտուլյանտ չէ, ով էլ լինի՝ օտարերկրյա գործակալների գործընկեր, պատանդ կամ մարիոնետ չէ։
Յուրաքանչյուրն ինքն է որոշում, թե բարիկադի որ կողմում է՝ դավաճանների, թե հայրենասերների։ Ու այն մարդիկ, որոնք դուրս են եկել կոմֆորտ զոնայից և համարձակություն ունեցել միանալ պայքարին, արժանի են նվազագույնը հարգանքը։ Էլ չեմ խոսում նրանց մասին, որոնք անցած երկուսուկես տարիներին մշտապես եղել են պայքարի առաջնագծում։
Հիմա փրկության բևեռի բազմաշերտությունը քննարկելու կամ քննադատելու ժամանակը չէ։ Հիմա մեկ ճակատով, մեկ բռունցքով հայրենիքը փրկելու պահն է։ Փրկենք այս աղետի հետագա խորացումը, կանխենք հայրենիքի գահավիժումը, հետո արդեն կանցնենք մյուս հարցերին»։

Политика 14:37 16/12/2020 Армения
«Часто задают вопрос: является ли Вазген Манукян самым идеальным кандидатом на пост премьер-министра, а выдвинувшие его партии совершенными? Эффективна ли оппозиция, пользуется ли она поддержкой народа или почему она в недостаточной степени решительна? Это вопросы, которые я считаю вневременными и второстепенными.
Недавно я смотрел в соцсети Facebook прямую трансляцию, очень уважаемую мной Анны Абраамян, где она критиковала нынешнюю оппозицию, в том числе меня. А так как вопрос оппозиционеров беспокоит многих, я постараюсь ответить честно и четко, попытаюсь закрыть тему.
Во-первых, в Армении сегодня нет правительства, следовательно не может быть и оппозиции, и выбор очень ясен: либо вы на стороне предателя Родины, либо боретесь с ним.
Отношения оппозиция- правительство относятся к политическому полю, а эта борьба не является политической, она не за власть. К сожалению, многие попались в эту ловушку.
С сумасшедшим, который захватил власть, привел страну к капитуляции, сдав земли и суверенитет, не борются по логике и инструментарием оппозиция-правительство, а борются как с предателем, от которого как можно скорее необходимо освободить страну, чтобы попытаться спасти все остальное.
Меня спрашивают, доволен ли я нашими действиями? Конечно, нет, ведь во главе страны стоит предатель подонок.
Меня спрашивают, хороши ли те, кто публично требует устранения предателя? Конечно нет. Да, среди них есть политики, которых не должно быть, учитывая их прошлое и шаги, предпринятые ими в прошлом. Более того, волей-неволей они тоже способствовали созданию Никола и возникновению «николизма». Это факт.
Как думаете, я что, не знаю об этих людях больше, чем вы даже можете себе представить? Конечно, знаю. Определенно, многих из них не радует мое выступление, и у них могут быть свои оговорки. Но между коллективными грехами всех нас и предательством Никола - 5000 жизней, сотни тысяч искаженных судеб и потерянная, теряемая Родина. Эта реальность делает мой выбор очень ясным.
Черчилль говорил: «Я готов вступить в сделку с дьяволом в борьбе против Гитлера». Теперь и у меня: в борьбе с Николом совершенно неважно, кто стоит рядом с тобой. Кем бы он ни был, в отличие от Никола, он не сдавал земли, кем бы он ни был, он не предатель, кем бы он ни был – он не капитулянт, не партнер иностранного агента, не заложник и не марионетка.
Каждый решает, на чьей стороне баррикады ему быть – на стороне предателей или патриотов. А люди, вышедшие из зоны комфорта, и отважившиеся вступить в борьбу, заслуживают по крайней мере уважения. Я не говорю уже о тех, кто последние два с половиной года всегда был в авангарде борьбы.
Сейчас не время обсуждать или критиковать многослойность полюса спасения. Пришло время спасти Родину одним фронтом, одним кулаком. Спасем от дальнейшего усугубления этой катастрофы, предотвратим низвержение Родины, а затем перейдем к остальным вопросам».