Հասարակություն 12:46 18/12/2020 Արցախ
ՌԴ ՊՆ ականազերծման միջազգային կենտրոնի զինծառայողները շարունակում են աշխատել Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության տարածքում ինժեներական հետախուզման և ականազերծման աշխատանքների ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում  է ՌԴ ՊՆ-ն։
Օրվա ընթացքում Ստեփանակերտ քաղաքում իրականացվել է տարածքի ինժեներական հետախուզություն և ականազերծում: Մաքրվել է 21,8 կմ ճանապարհ, հայտնաբերվել և ոչնչացման նպատակով հանվել է 1,134 պայթուցիկ նյութ:
Ընդհանուր առմամբ, Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման ընթացքում (2020 թվականի նոյեմբերի 23-ից) շուրջ 195 հա տարածք, շուրջ 87 կմ ճանապարհ, 423 բնակելի շենք մաքրվել է չպայթած զինամթերքից, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է ավելի քան 73 500 պայթուցիկ առարկա:
Հայտնաբերված պայթուցիկ օբյեկտները և չպայթած զինամթերքը հանվում և ոչնչացվում են հատուկ սարքավորված աղբանոցում: Զինամթերքը, որը հնարավոր չէ տարհանել, ոչնչացվում է տեղում`անվտանգության բոլոր անհրաժեշտ միջոցների կիրառմամբ:
Պատերազմից տուժած տարածքներում ռուս խաղաղապահների օգնությամբ շարունակվում է կենսական նշանակության ինժեներական հաղորդակցությունների վերականգնումը:

Society 13:00 18/12/2020 NKR
Military personnel of the International Mine Action Center of the Russian Defense Ministry continue to work on engineering reconnaissance and mine clearance in the area of responsibility of the Russian peacekeeping forces in Artsakh (Nagorno-Karabakh).
During the day, engineering reconnaissance and demining of the area in Stepanakert were carried out. During the day, 21.8 km of roads were cleared, 1,334 explosive objects were found and removed for destruction, the ministry said in a statement on Friday.
In total, 195 ha of territory and 87 km of roads were cleared during mine clearance in Nagorno-Karabakh, 423 buildings were cleared, and 73,500 explosive objects were found and destroyed.
Discovered explosive objects and unexploded ammunition are removed and destroyed at a specially equipped landfill. Ammunition that cannot be evacuated is destroyed on the spot with the necessary security measures in place.
With the assistance of Russian peacekeepers, the restoration of vital engineering communications continues in the areas affected by the war.