ՊՆ-ից պարզաբանում են. ռուսական կողմի հետ ոչ թե պայմանագիր, այլ պայմանավորվածություն
Պաշտպանության նախարարությունից հերքում են ակտիվորեն տարածվող այն լուրերը, ըստ որի, պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգով երեկ գաղտնի պայմանագիր է ստորագրել ռուսական կողմի հետ՝ Սյունիքի դիրքերի պաշտպանությունը հանձնելով ռուս սահմանապահներին։
«Պաշտպանության նախարարը չի ստորագրել, առավել ևս գաղտնի կերպով, որևէ փաստաթուղթ, որը վերաբերում է Սյունիքի սահմանին։ Տեսականորեն նույնիսկ նման բան հնարավոր չէ, քանի որ պաշտպանության նախարարությունն իրավասու չէ ստորագրել փաստաթուղթ, որը վերաբերում է միջպետական սահմաններին»,-Panorama.am-ին ասացին պաշտպանության նախարարությունից։
Գերատեսչությունից միաժամանակ ավելացրեցին, որ պաշտպանության նախարարությունը ռուսական կողմի հետ ձեռք է բերել պայմանավորվածություն, որն էապես նպաստելու է սահմանների անվտանգությանը։
Հարցին, պայմանավորվածությունը եղել է գրավո՞ր, թե՞ բանավոր, ՊՆ-ից արձագանքեցին. «Ոչ մի ստորագրված փաստաթուղթ չկա։ Միակ փաստաթուղթը, որ կա, նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունն է։ Երբ խոսքը սահմանների մասին է, ՊՆ-ն որևէ փաստաթուղթ ստորագրելու իրավասություն չունի»։
Նշենք, որ Թելագրամի Mediaport ալիքը տարածել էր տեղեկատվություն, ըստ որի. «Պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգով երեկ գաղտնի պայմանագիր է ստորագրել ռուսական կողմի հետ՝ Սյունիքի դիրքերի պաշտպանությունը հանձնելով ռուս սահմանապահներին։
Ըստ էության, ռուս սահմանապահների և Ադրբեջանցի զինծառայողների շփման գիծը որոշել են ռուսներն ու ադրբեջանցիները՝ առանց հայկական կողմի նույնիսկ մասնակցության:
Սա վերջին մեկ ամսում Փաշինյանի կառավարության կողմից ժողովրդից գաղտնի ստորագրվող երկրորդ փաստաթուղթ է, որով զիջվում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը: Հավելենք, որ կառավարության անդամներից մի քանիսը դեմ են եղել պայմանագրի ստորագրմանը, բայց Փաշինյանը պնդել է՝ հասկացնել տալով, որ սա է իր իշխանությունը երկարաձգելու ձևը»։

Политика 17:22 18/12/2020 Армения
В министерстве обороны Армении опровергают активно тиражируемые сведения, согласно которым министр обороны РА Вагаршак Арутюнян по указанию Никола Пашиняна накануне подписал секретный договор с российской стороной, передав охрану позиций Сюника российским пограничникам.
«Министр не подписывал, тем более секретно, какого-либо документа, касающегося границы Сюника. Это невозможно даже теоретически, поскольку министерство обороны не уполномочено подписывать документы, касающиеся межгосударственных границ», – заявили Panorama.am в Минобороны Армении.
В оборонном ведомстве Армении при этом отметили: Минобороны РА достигло договоренности с российской стороной, которая существенно поспособствует безопасности границ.
На вопрос, речь о письменной или устной договоренности, в Минобороны Армении ответили: «Какого-либо подписанного документа нет. Единственный существующий документ – это заявление от 9 ноября (подписанное Николом Пашиняном трехстороннее заявление Еревана, Москвы и Баку. – Прим. ред.). Когда речь идет о границах, министерство обороны не имеет правомочий подписывать какие-либо документы».
Напомним, Telegram-канал Mediaport распространил информацию, согласно которой: «Министр обороны РА Вагаршак Арутюнян по указанию Никола Пашиняна накануне подписал секретный договор с российской стороной, передав охрану позиций Сюника российским пограничникам.
Фактически, линия соприкосновения российских пограничников и азербайджанских военнослужащих была определена русскими и азербайджанцами – даже без участия армянской стороны.
Это второй документ, подписанный правительством Пашиняна тайно от народа за последний месяц, которым Армения уступает свой суверенитет. Следует добавить, что некоторые члены правительства были против подписания договора, но Пашинян настоял, дав понять, что таков способ продления своего премьерства».