Առողջություն 13:32 21/12/2020 Աշխարհում
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը ապացույցներ չունի մահացության վրա կորոնավիրուսի նոր շտամի ազդեցության մասին։ Այս մասին, Ria-ի հաղորդմամբ, ասել է Ռուսաստանում ԱՀԿ ներկայացուցիչ Մելիտա Վույնովիչը:
«Հիմա ապացույցներ չկան, բավարար տվյալներ չկան, որ ասեն՝ դա ազդում է հենց պաթոգենության, ծանր հիվանդացության, մահացության վրա: Նման տվյալներ չկան, հիմա դա տեսանելի չէ», - ասել է Վույնովիչը։
Նշվում է, որ կորոնավիրուսի մուտացված տարբերակը Մեծ Բրիտանիայում հայտնաբերվել էր դեռ սեպտեմբերին, բայց լայն տարածում գտավ նոյեմբերի կեսերից: Բրիտանիայի առողջապահության նախարարությունը հաղորդել է, որ նոր SARS-CoV-2-ը սովորականից արագ է տարածվում և գերակշռող է դարձել Լոնդոնում:
Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել է, որ շտամը 70 տոկոսով ավելի վարակիչ է, քան նախնական տարբերակը:
Կորոնավիրուսի մուտացիայի ենթարկված տարբերակն արդեն տարածվել է Դանիայում, Նիդերլանդներում և Ավստրալիայում։ Մոտ 20 երկրներ դադարեցրել են կապը Բրիտանիայի հետ՝ կորոնավիրուսի մուտացիայի պատճառով։

Здоровье 15:04 21/12/2020 В мире
У Всемирной организации здравоохранения нет доказательств влияния нового варианта коронавируса на смертность, заявила представитель ВОЗ в России Мелита Вуйнович, передает РИА НОВОСТИ.
«Сейчас нет доказательств, нет достаточно данных, чтобы сказать, что он влияет на саму патогенность, на тяжелую заболеваемость, на смертность. Таких данных нет, этого сейчас не видно», — сказала Вуйнович в эфире телеканала "Россия 24".
Отмечено, что мутацию обнаружили в середине декабря. В британском Минздраве сообщили, что новый SARS-CoV-2 распространяется быстрее обычного и стал доминирующим в Лондоне. Глава британского правительства Борис Джонсон заявил, что этот штамм на 70 процентов заразнее, чем первоначальный вариант.