Իրավունք 19:40 22/12/2020 Հայաստան
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից սանձազերծված պատերազմական գործողությունների ընթացքում ՀՀ ՊՆ և ԱՀ ՊԲ զինծառայողների կողմից զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունների կատարման, ինչպես նաև քաղաքացիների կողմից զորահավաքային զորակոչից խուսափելու դեպքերի վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ստորաբաժանումներում հարուցվել և քննվում է 1358 քրեական գործ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Քրեական գործերով մեղադրանք է առաջադրվել 425 անձի (այդ թվում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 356-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 362-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 364-րդ հոդվածի 3-րդ մասով):  117 զինծառայողի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
25 զինծառայողի նկատմամբ որոշում է կայացված որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, նրանց հայտնաբերելու համար հայտարարվել է հետախուզում և որպես խափանման միջոց ընտրվել կալանավորումը:

Право 20:17 22/12/2020 Армения
С 27 сентября 2020 г. в ходе боевых действий, развязанных Азербайджанской Республикой, по случаям совершения военнослужащими МО РА и АО Республики Арцах преступлений против установленного порядка прохождения военной службы, а также по случаям уклонения гражданами от призыва, в подразделениях Главного военного следственного управления Следственного Комитета РА возбуждено и расследуется 1358 уголовных дел. Об этом сообщает Следственный комитет РА.
По уголовным делам было предъявлено обвинение 425 лицам (в том числе по ч. 3 ст. 327, ч. 3 ст. 356, ч. 3 ст. 362, ч. 3 ст. 364 УК РА). В отношении 117 военнослужащих была избрана мера пресечения в виде ареста.
В отношение 25 военнослужащих было принято решение о привлечении их в качестве обвиняемых, с целью их обнаружения был объявлен розыск, и избрана мера пресечения в виде ареста.