Քաղաքական 09:34 22/12/2020 Հայաստան
Քաղաքագետ, ԵՊՀ ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի գիտաշխատող Էդգար Էլբակյանը, արձագանքելով Նիկոլ Փաշինյանի՝ օրենքից մեջբերումների վերաբերյալ գրառմանը, մանրամասնում է.
«ՀԱՅՏՆԻ ՕՐԵՆՔԻ ՄԱՍԻՆ
Պետք է մեր հայրենակիցներին շատ համբերատար բացատրել, որ վարչատարածքային բաժանման մասին հայտնի օրենքի մեջբերմամբ
Ա․ վարչապետը փորձում է տպավորություն ստեղծել, թե սահմանազատման գործընթացն ընթանում է ՀՀ ներպետական օրենսդրության շրջանակներում, և «մեղավոր են նախկինները», մինչդեռ սա սուտ է, քանզի
Բ․ Ո՛չ Ադրբեջանը, ո՛չ Ռուսաստանը հաշվի չէին առնելու կապիտուլացված Հայաստանի ներպետական ակտերը։ Իսկ եթե իմ ասածը սուտ է, ու հենց ՀՀ ներպետական ակտերով է իրականացվում սահմանազատումը, ապա ՀՀ ներպետական 2 ակտերով՝  ՀԽՍՀ և ԼՂԻՄ վերամիավորման որոշմամբ (1989 թ․ դեկտեմբերի 1) Արցախի մնացած հատվածը ՀՀ մաս է, իսկ 1992 թ․ հուլիսի 8-ին ՀՀ ԳԽ որոշմամբ ՀՀ պարտավորվել է անընդունելի համարել միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ ԼՂՀ նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում, իսկ վարչապետը նոյեմբերի 10-ին ստորագրել է նման փաստաթուղթ, որով ճանաչել է անգամ նախկին ԼՂԻՄ մաս կազմող տարածքների բռնակցումն Ադրբեջանին։
Գ․ Թե ինչու է 2010 թ․ իրավական ակտը ժամանակին եղել այդպիսին, որովհետև ՀՀ ֆորմալ առումով չէր ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը, ինչը, ի դեպ, այդպես էլ չարեցին նաև նոր իշխանությունները։ Բայց դա ժամանակին չէր խանգարում, որ նախկին իշխանությունները կառուցեին ՀՀ-ն Արցախին միացնող երկրորդ ճանապարհը Քարվաճառով։ Ավելին՝ այս օրենքը չէր խանգարում նաև նոր իշխանություններին՝ նախագծելու ՀՀ-ն Արցախին միացնող երրորդ ճանապարհի շինարարությունը դեպի Մեխակավան (Ջաբրայիլ)։ Այդ ճանապարհը նախագծելիս նոր իշխանությունները չգիտեի՞ն այս օրենքի մասին։ 2.5 տարի բացարձակ օրենսդրական իշխանություն ունեին, բա ինչո՞ւ չեն փոխել այդ օրենքը…»։

Политика 12:06 22/12/2020 Армения
Политолог, научный сотрудник Центра стратегических исследований ЕГУ Эдгар Элбакян, коснувшись записи Никола Пашиняна с цитированием закона, поясняет:
«ОБ ИЗВЕСТНОМ ЗАКОНЕ
Необходимо очень терпеливо объяснять нашим соотечественникам, что цитированием известного закона об административно-территориальном делении
А) премьер-министр пытается создать впечатление, будто процесс демаркации границ проходит в рамках внутригосударственного законодательства РА и «виноваты прежние власти», в то время как это ложь, поскольку
Б) Ни Азербайджан, ни Россия не учли бы внутригосударственных актов капитулировавшей Армении. И если сказанное мной – ложь, и демаркация проводится именно по внутригосударственным актам Армении, то двумя внутригосударственными актами РА – постановлением «О воссоединении Армянской ССР и НКАО» (принятого 1 декабря 1989 года) оставшаяся часть Арцаха – часть РА, а Решением Верховного Совета Республики Армения от 8 июля 1992 г. Республика Армения обязалась признать неприемлемым любой международный или внутригосударственный документ, в котором НКР будет упоминаться как часть Азербайджана, а 10 ноября премьер-министр РА подписал такой документ, которым признал в составе Азербайджана даже территории, являющиеся частью НКАО.
Г) Почему правовой акт 2010 года был таким в то время? Потому что Республика Армения формально не признала независимость НКР, чего, кстати, так и не сделали новые власти. Но это не помешало тогда прежним властям построить вторую дорогу, соединяющую Армению с Арцахом через Карвачар. Более того, этот закон не мешал и новым властям спроектировать строительство третьей дороги, соединяющей Армению с Арцахом в сторону Мехакавана (Джабраила). Разве новые власти не знали об этом законе при проектировании этой дороги? У них была абсолютная законодательная власть в течение 2,5 лет, так почему они не изменили этот закон?»