Տնտեսություն 12:06 23/12/2020 Արցախ
Պատերազմի հասցված վնասը համեմատելի է Արցախի ՀՆԱ-ի մի քանի տարիների ծավալների հետ. Գրիգորի Մարտիրոսյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին զինված բախման ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության տնտեսությանը հասցված վնասը համեմատելի է նրա ՀՆԱ-ի մի քանի տարիների ծավալների հետ: Այս մասին «ՌԻԱ նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է ԼՂՀ պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
«Հակառակորդի հասցրած վնասը պարզապես հսկայական է: Այժմ աշխատանքներ են տարվում այն դրամական արտահայտությամբ գնահատելու համար, բայց արդեն կարող ենք ասել, որ այն համեմատելի է հանրապետության ՀՆԱ-ի մի քանի տարիների ծավալների հետ: Սա հիմնականում վերաբերում է այնպիսի ոլորտներին, ինչպիսիք են գյուղատնտեսությունը, էներգիան »,- ասել է Մարտիրոսյանը:
Պետնախարարի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում վերջերս տեղի ունեցած ռազմական բախումից հետո հանրապետության բնակչությունը հայտնվել է հումանիտար ճգնաժամի եզրին: «Ռազմական գործողությունների պատճառած վնասվել են առաջին հերթին ենթակառուցվածքները և քաղաքացիների մասնավոր սեփականությունը»,- ասել է Մարտիրոսյանը:
«Ռազմական գործողությունների արդյունքում տարածքների մեծ մասից հայկական ուժերի նահանջի կամ հակառակորդի կողմից դրանք գրավելու պատճառով մեր տնտեսությունը զրկվել է գյուղատնտեսական նշանակության հողերից և էներգետիկ օբյեկտներից: Էլ չենք խոսում այն մասին, որ քաղաքացիների ունեցվածքի մեծ մասը՝ անշարժ գույքը, անձնական և գյուղատնտեսական սարքավորումները նույնպես ոչնչացվել են, կամ մնացել են մեր վերահսկողությունից դուրս»,- ասել է Արցախի պաշտոնյան:

Политика 13:01 23/12/2020 НКР
Урон, причиненный экономике непризнанной Нагорно-Карабахской республики в ходе последнего вооруженного конфликта между Арменией и Азербайджаном, сопоставим с объемом ее ВВП за несколько лет, заявил в интервью РИА Новости государственный министр НКР Григорий Мартиросян.
«Урон, причиненный противником, просто огромен. Сейчас ведутся работы с тем, чтобы дать ему оценку в денежном выражении, но уже можно сказать, что он сопоставим с объемом ВВП республики за несколько лет. Это в первую очередь касается таких сфер, как сельское хозяйство, энергетика», - сказал Мартиросян.
По словам госминистра, после недавнего военного конфликта в Нагорном Карабахе население непризнанной республики оказалось «на грани гуманитарного кризиса». Причиненный боевыми действиями урон затронул в первую очередь объекты инфраструктуры и частную собственность граждан, сообщил Мартиросян.
«"Из-за того, что большая часть территорий в результате военных действий отошла противнику или была захвачена, наша экономика лишилась большей части сельскохозяйственных земель и объектов энергетики. Не говоря о том, что большая часть собственности граждан - объекты недвижимости, личная и сельскохозяйственная техника - также была либо уничтожена, либо осталась вне нашего контроля», - отметил арцахский чиновник.