Քաղաքական 10:04 23/12/2020 Արցախ
Լեռնային Ղարաբաղում գործողության ընթացքում Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի ինժեներական ստորաբաժանումները ականազերծել են 260 հա տարածք, իսկ Ստեփանակերտի հյուսիսային ծայրամասերի ականազերծումն ավարտման փուլում է։ Այս մասին, Ria-ի հաղորդմամբ, հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:
«Գործողության ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի ինժեներական ստորաբաժանումները մաքրել են 260 հա տեղանք, շուրջ 100 կիլոմետր ճանապարհ, 434 բնակելի շենք: Հայտնաբերվել և վնասազերծվել է ավելի քան 8,6 հազար պայթուցիկ իր», - ասված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ խաղաղապահներն ավարտում են Ստեփանակերտի հյուսիսային ծայրամասերի մաքրումը:
«Հայտնաբերված պայթուցիկ առարկաները և չպայթած զինամթերքը հանվում և ոչնչացվում են հատուկ սարքավորված աղբանոցում: Այն զինամթերքը, որը հնարավոր չէ տարհանել, ոչնչացվում է տեղում` ապահովված բոլոր անհրաժեշտ անվտանգության միջոցներով», - նշվում է հաղորդագրության մեջ:

Politics 14:59 23/12/2020 NKR
The specialists of the International Mine Action Centre of the Russian Ministry of Defense continue work on demining territories in Nagorno-Karabakh (Artsakh). Engineering units of the Russian peacekeeping forces have completed demining of the northern outskirts of Stepanakert, the ministry said in a statement on Wednesday.
In total, during the peacekeeping operation in Nagorno-Karabakh, military engineers cleared more than 260 hectares of terrain and about 100 kilometers of roads, 434 residential buildings. More than 8,6 thousand explosive objects were found and neutralized.
In the course of demining and clearing the territory of explosive objects in Nagorno-Karabakh, Russian peacekeepers use modern robotic systems that allow them to maintain a high rate of demining in mountainous terrain and deteriorating weather.
Discovered explosive objects and unexploded ammunition are removed and destroyed at a specially equipped landfill. Ammunition that cannot be evacuated is destroyed on the spot with the necessary security measures in place.