Քաղաքական 13:18 24/12/2020 Հայաստան
Ոստիկանները կառավարության շենքի մոտից բերման են ենթարկում  Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող քաղաքացիներին։
Այս տարբերակով ոստիկանները փորձում էին բացել ճանապարհը, որպեսզի Կառավարության անդամների մեքենաներն, այդ թվում՝ Նիկոլ Փաշինյանի մեքենան, դուրս գա Կառավարության շենքից։
Բերման ենթարկվելու պահին քաղաքացիներից ոմանք փորձում էին ընդդիմանալ՝ ոստիկաններին կոչ անելով չծառայել հայրենիքը հանձնած «թուրքին»։
«Դավաճան Նիկոլի՞ն եք պաշտպանում։ Ամոթ է։ Դուք պիտի ժողովրդի կողքին կանգնեք, հայ չե՞ք»,- ասում էին քաղաքացիները։
Այնուամենայնիվ, կառավարական մեքենաների շարասյունը կարողացավ դուրս գալ՝ «Նիկոլ դավաճան» վանկարկումների ներքո։

Politics 13:47 24/12/2020 Armenia
Police on Thursday detained a number of opposition activists protesting outside the government building to demand the resignation of Prime Minister Nikol Pashinyan.
Police officers tried to clear the way for the cars of the government members, including Nikol Pashinyan's car, to drive out of the area of the building.
Some of the demonstrators were trying to resist detention, urging police officers not to serve the "Turk who has surrendered the homeland to the enemy.”
"Are you protecting traitor Nikol?" It's a shame. You must stand by the people, aren't you Armenians?” angry protesters said.
Nevertheless, the convoy of government vehicles managed to pass through protesters under the chants of "Nikol the traitor".