Իմ համար անհասկանալի էր, հատկապես իգական սեռի նկատմամբ նման անմարդկային վերաբերմունքը․ Շարմազանով
Ոստիկանության բիրտ ուժ կիրառելն անհամաչափ էր։ Այս մասին Հանրապետության հրապարակում բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Մարդիկ օրինական ակցիա են անում, որի իրավունքն ունեն։ Որևէ զգուշացում չի եղել։ Սա անթույլատրելի է, և կրկնակի անթույլատրելի է, որ ոստիկանությունն է նման բան անում՝ հողատուի հրամանով։ Նրանք պետք է պահպանեն ՀՀ հասարակական կարգը, այլ ոչ թե հողատուի հրահանգները կատարեն»,- ասաց նա։
Էդուարդ Շարմազանովի պնդմամբ՝ ակցիայի մասնակիցները որևէ անօրինական բան չեն արել։
«Ընդամենը մի րոպե փորձ է արվել փակել Ամիրյան փողոցը։ Նույն ժամին, առանց որևէ կանխարգելիչ ազդանշանի, ոստիկանները եկել են և բիրտ ուժ են կիրառել։ Իմ համար անհասկանալի էր, հատկապես իգական սեռի նկատմամբ, նման անմարդկային վերաբերմունքը»,- ասաց Շարմազանովը։
- Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով ակցիաների ժամանակ ոստիկանների բռնի գործողությունների հետևանքով 5 կին է տուժել

The police brutality and excessive use of force at the opposition rally is unacceptable, Eduard Sharmazanov, Spokesperson of Republican Party of Armenia (RPA) told reported.
"Citizens held a lawful peaceful protest as they had the right for it. There were no warnings. This is unacceptable, especially given the fact, that female protesters suffered as a result of the violence," Sharmazanov said, adding instead of maintaining the public order, the police officers are simply implementing the iinstructions of Pashinyan, 'the one who ceded territories.'
Sharmazanov reminded that the protesters were not engaged in unlawful activities. "They attempted to block Amiryan Street for a moment. The police immediately exercised force without proper warning about upcoming actions. I would characterize their actions against women as inhuman treatment," the opposition figure added.
As reported earlier, five women suffered on Thursday during the anti-Pashinyan rally in Yerevan as a result of excessive force exercised by police officers. In total, 69 citizens, who took part in the rally organized by the Homeland Salvation Front, were detained.