Քաղաքական 15:01 25/12/2020 Հայաստան
Կապանի քաղաքապետ Գևորգ Փարսյանի խոսքով, Արցախյան վերջին պատերազմի ընթացքում սյունեցիները լուրջ մասնակցություն են ունեցել՝ ինչպես մարտի դաշտում, այնպես էլ՝ թիկունքում. Սյունիքն ունեցել է մեծ, անդառնալի կորուստներ։
«Հոկտեմբերի 18-ին վարչապետը համայնքի ղեկավարների մասնակցությամբ խորհրդակցություն հրավիրեց, և այնտեղ առաջարկեց, որ մենք անցնենք ինքնապաշտպանության։ Եվ Սյունիքի պաշտպանության կոորդինատորը դարձավ գեներալ Արտակ Դավթյանը։ Մենք շատ արագ ինքնակազմակերպվեցինք, և անցանք մեր բնակավայրերի պաշտպանությանը. այդ օրերին մենք մենակ էինք, և որևէ աջակցություն չունեինք ոչ ոքից։ Այդ ժամանակ մենք ցուցում ստացանք գեներալ Դավթյանից՝ զբաղեցնել մեզ համար շահավետ դիրքեր՝ թե՛ ՀՀ սահմաններում, թե՛՝ սահմաններից դուրս։
Մենք էլ ընտրեցինք այն բնագիծը, որը հեռու էր մեր բնակավայրերից։ Թեժ մարտեր են եղել Դավիթ Բեկի հատվածում, կենտրոնական և ներքին Հանդի տարածքներում։ Եղան զոհեր, բայց մեկ քայլ անգամ չենք նահանջել»,- այսօր ԱԺ-ում հրավիրված աշխատանքային քննարկման ժամանակ ներկայացրեց Կապանի քաղաքապետը։
Նա հիշեցրեց, որ նոյեմբերի 10-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության առաջին կետով ասվում է՝ կողմերը կանգնում են այնտեղ, որտեղ եղել են հայտարարության ստորագրման պահին։
«Մենք էլ, բնականաբար, մնացինք մեր զբաղեցրած դիրքերում՝ ապահովելով մեր բնակավայրերի անվտանգությունը։ Իսկ դեկտեմբերի 17-ի առավոտյան շատ անսպասելիորեն հրաման իջեցվեց ՊՆ-ի կողմից, որ պետք է թողնենք զբաղեցրած բնագծերը։ Դա կապանցիների համար լուրջ խնդիրներ է առաջացրել։ Այսօրվա դրությամբ մենք ունենք հետևյալ պատկերը. թշնամին կոնկրետ մեր բնակավայրերից, օրինակ՝ Սյունիք բնակավայրի բնակելի հատվածից 100 մետր հեռավորության վրա է, իսկ Կապան քաղաքի բնակելի հատվածից՝ 1 կմ հեռավորության վրա։ Մեր բնագծերը զիջելով՝ լուրջ խնդիր ունենք․ կարևոր բարձունքները թշնամունն են, և Կապան քաղաքն, օրինակ, այժմ լուրջ թիրախ է թշնամու համար»,- ներկայացրեց Գևորգ Փարսյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ ճանապարհների անվտանգության հետ կապված խնդիրները ևս քիչ չեն։ Ըստ Կապանի քաղաքապետի, այժմ կան երեք խնդրահարույց ուղղություններ՝ Կապան-Գորիս, Կապան-Ճակատեն, Կապան-Ագարակ հատվածները։
«Այսօրվա դրությամբ Կապան-Գորիս, Կապան-Ճակատեն ճանապարհները գործում են, իսկ Կապան-Ագարակ տանող հատվածը ստիպված այլևս չենք օգտագործում։ Այդ ճանապարհն ամբողջությամբ թշնամու վերահսկողության տակ է, և որևէ լուծում այդ առումով դեռևս չկա։ Բարեփախտաբար ունենք այլընտրանքային ճանապարհ, բայց այն հիմնանորոգման կարիք ունի։ Իսկ ձմեռվա ընթացքում գրեթե անանցանելի է։ Եվ այս պատճառով, ագարակցիները որոշակիորեն շրջափակման մեջ են»,- ներկայացրեց նա։
Գևորգ Փարսյանը նկատեց՝ քաղաքացիների շրջանում անհանգստություն կա, բայց խուճապ չկա. ոչ ոք չի հասկանում՝ ինչ է սպասվում իրեն։
«Ինձ մեր քաղաքացիները շատ են հարցնում, թե ինչ է լինելու։ Ես այդ հարցի պատասխանը չունեմ, բայց հավատացած եմ, որ պետք է ամեն ինչ անենք՝ պահպանելու մեր բնակչության անվտանգությունը»,- ասաց Կապանի քաղաքապետը։

16:37 25/12/2020 Армения
Жители Сюникской области Армении приняли серьезное участие в последней войне в Арцахе (27 сентября – 9 ноября) – как на поле боя, так и в тылу. Сюник понес большие, необратимые потери. Об этом заявил мэр города Капан Сюникской области Армении Геворк Парсян на обсуждении в Национальном Собрании республики.
«18 октября премьер-министр созвал совещание с участием глав общин, на котором предложил нам перейти к самообороне. А генерал Артак Давтян стал координатором обороны Сюника. Мы очень быстро самоорганизовались и приступили к обороне своих населенных пунктов. В те дни мы были одни, потому что ни от кого не было поддержки. Тогда мы получили указание генерала Давтяна занять выгодные для нас позиции как внутри, так и за пределами границ РА.
Тогда мы выбрали рубеж, который находился далеко от наших населенных пунктов. Ожесточенные бои шли в районе Давид-Бека, в районах центрального и внутреннего Анда. Были жертвы, но мы не отступили ни на шаг», – заявил мэр Капана.
Он напомнил, что в первом пункте трехстороннего заявления, подписанного 10 ноября, говорится, что стороны останавливаются там, где они находились в момент подписания заявления.
«Естественно, мы также остались на занимаемых позициях, обеспечивая безопасность наших населенных пунктов. А утром 17 декабря очень неожиданно для нас последовал приказ Минобороны покинуть занимаемые рубежи. Это вызвало серьезные проблемы у жителей Капана. На сегодняшний день мы имеем следующую картину: враг находится в 100 метрах от наших конкретных населенных пунктов, например, от жилой части населенного пункта Сюник, в 1 км от жилой части города Капан. Уступив наши рубежи, мы столкнулись с серьезной проблемой: важные высоты у врага. Например, город Капан стал серьезной мишенью для врага», – представил ситуацию Г. Парсян.
Он сообщил: существует и не мало проблем, связанных с безопасностью дорог. По словам мэра Капана, сейчас существует три проблемных направления: участки Капан-Горис, Капан-Чакатен, Капан-Агарак.
«В настоящее время дороги Капан-Горис, Капан-Чакатен функционируют, участком Капан-Агарак мы вынуждены больше не пользоваться. Эта дорога полностью находится под контролем врага, и какого-либо решения на этот счет пока нет. К счастью, у нас есть альтернативный путь, но он требует капитального ремонта. А зимой эта дорога практически непроходима. И из-за этого агаракцы находятся в некоторой степени в блокаде», – сказал он.
Г.Парсян при этом отметил: среди горожан есть беспокойство, но нет паники. Никто не понимает, что его ждет.
«Наши граждане часто спрашивают меня, что будет дальше. У меня нет ответа на этот вопрос, но я считаю, что мы должны сделать все, чтобы обеспечить безопасность нашего населения», - сказал мэр Капана.