Քաղաքական 15:01 25/12/2020 Հայաստան
Կապանի քաղաքապետ Գևորգ Փարսյանի խոսքով, Արցախյան վերջին պատերազմի ընթացքում սյունեցիները լուրջ մասնակցություն են ունեցել՝ ինչպես մարտի դաշտում, այնպես էլ՝ թիկունքում. Սյունիքն ունեցել է մեծ, անդառնալի կորուստներ։
«Հոկտեմբերի 18-ին վարչապետը համայնքի ղեկավարների մասնակցությամբ խորհրդակցություն հրավիրեց, և այնտեղ առաջարկեց, որ մենք անցնենք ինքնապաշտպանության։ Եվ Սյունիքի պաշտպանության կոորդինատորը դարձավ գեներալ Արտակ Դավթյանը։ Մենք շատ արագ ինքնակազմակերպվեցինք, և անցանք մեր բնակավայրերի պաշտպանությանը. այդ օրերին մենք մենակ էինք, և որևէ աջակցություն չունեինք ոչ ոքից։ Այդ ժամանակ մենք ցուցում ստացանք գեներալ Դավթյանից՝ զբաղեցնել մեզ համար շահավետ դիրքեր՝ թե՛ ՀՀ սահմաններում, թե՛՝ սահմաններից դուրս։
Մենք էլ ընտրեցինք այն բնագիծը, որը հեռու էր մեր բնակավայրերից։ Թեժ մարտեր են եղել Դավիթ Բեկի հատվածում, կենտրոնական և ներքին Հանդի տարածքներում։ Եղան զոհեր, բայց մեկ քայլ անգամ չենք նահանջել»,- այսօր ԱԺ-ում հրավիրված աշխատանքային քննարկման ժամանակ ներկայացրեց Կապանի քաղաքապետը։
Նա հիշեցրեց, որ նոյեմբերի 10-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության առաջին կետով ասվում է՝ կողմերը կանգնում են այնտեղ, որտեղ եղել են հայտարարության ստորագրման պահին։
«Մենք էլ, բնականաբար, մնացինք մեր զբաղեցրած դիրքերում՝ ապահովելով մեր բնակավայրերի անվտանգությունը։ Իսկ դեկտեմբերի 17-ի առավոտյան շատ անսպասելիորեն հրաման իջեցվեց ՊՆ-ի կողմից, որ պետք է թողնենք զբաղեցրած բնագծերը։ Դա կապանցիների համար լուրջ խնդիրներ է առաջացրել։ Այսօրվա դրությամբ մենք ունենք հետևյալ պատկերը. թշնամին կոնկրետ մեր բնակավայրերից, օրինակ՝ Սյունիք բնակավայրի բնակելի հատվածից 100 մետր հեռավորության վրա է, իսկ Կապան քաղաքի բնակելի հատվածից՝ 1 կմ հեռավորության վրա։ Մեր բնագծերը զիջելով՝ լուրջ խնդիր ունենք․ կարևոր բարձունքները թշնամունն են, և Կապան քաղաքն, օրինակ, այժմ լուրջ թիրախ է թշնամու համար»,- ներկայացրեց Գևորգ Փարսյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ ճանապարհների անվտանգության հետ կապված խնդիրները ևս քիչ չեն։ Ըստ Կապանի քաղաքապետի, այժմ կան երեք խնդրահարույց ուղղություններ՝ Կապան-Գորիս, Կապան-Ճակատեն, Կապան-Ագարակ հատվածները։
«Այսօրվա դրությամբ Կապան-Գորիս, Կապան-Ճակատեն ճանապարհները գործում են, իսկ Կապան-Ագարակ տանող հատվածը ստիպված այլևս չենք օգտագործում։ Այդ ճանապարհն ամբողջությամբ թշնամու վերահսկողության տակ է, և որևէ լուծում այդ առումով դեռևս չկա։ Բարեփախտաբար ունենք այլընտրանքային ճանապարհ, բայց այն հիմնանորոգման կարիք ունի։ Իսկ ձմեռվա ընթացքում գրեթե անանցանելի է։ Եվ այս պատճառով, ագարակցիները որոշակիորեն շրջափակման մեջ են»,- ներկայացրեց նա։
Գևորգ Փարսյանը նկատեց՝ քաղաքացիների շրջանում անհանգստություն կա, բայց խուճապ չկա. ոչ ոք չի հասկանում՝ ինչ է սպասվում իրեն։
«Ինձ մեր քաղաքացիները շատ են հարցնում, թե ինչ է լինելու։ Ես այդ հարցի պատասխանը չունեմ, բայց հավատացած եմ, որ պետք է ամեն ինչ անենք՝ պահպանելու մեր բնակչության անվտանգությունը»,- ասաց Կապանի քաղաքապետը։

Politics 18:31 25/12/2020 Armenia
Residents of Armenia’s Syunik Province actively took part in the recent war in Artsakh, both on the battlefield and in the rear. Syunik suffered heavy and irreversible losses, Gevorg Parsyan, the mayor of the town of Kapan in Syunik, told a discussion in the National Assembly on Friday.
“On October 18, the prime minister convened a meeting with the participation of the heads of communities, during which he suggested that we resort to self-defense. And General Artak Davtyan became the coordinator of the defense of Syunik. We promptly organized ourselves and began defending our settlements. In those days we were alone because we received no support from anyone. Then General Davtyan instructed us to take advantageous positions for us both inside and beyond the borders of Armenia,” the mayor said.
“Thus, we chose a line that was far from our settlements. Fierce battles were fought in David-Bek, in the areas of the central and inner Hand. There were victims, but we did not retreat a single step,” he added.
He recalled that the first point of the trilateral statement signed on November 10 says that the parties remain in the positions they were at the time of signing the statement.
“Naturally, we also remained in our positions, ensuring the safety of our settlements. However, in the morning of December 17, a very unexpected order was issued by the Ministry of Defense that we should leave the occupied lines. This caused serious problems for residents of Kapan. Today we have the following picture: the enemy forces are stationed 100 meters away from our specific settlements, for example, from residential areas of Syunik and 1 km away from residential areas of Kapan. Having ceded our positions, we are faced with a serious problem now, as important heights are controlled by the enemy. For instance, the town of Kapan can be easily targeted by the enemy,” Parsyan noted.
He said that there are numerous problems concerning road safety, particularly in regard to Kapan-Goris, Kapan-Chakaten and Kapan-Agarak roads.
“At present, Kapan-Goris and Kapan-Chakaten roads are functioning, while we no longer use Kapan-Agarak road, which is completely under the control of the enemy, and no decision has yet been made on this matter. Fortunately, we have an alternative route, but it requires major renovation. In winter this road is practically impassable. And because of this, the Agarak people are somewhat in a blockade,” he said.
Parsyan noted that there is anxiety among the townspeople, but there is no panic. Nobody understands what awaits them.
“Our citizens often ask me what comes next. I have no answer to this question, but I believe that we must do everything possible to ensure the safety of our population,” the mayor said.