Առողջություն 11:32 25/12/2020 Աշխարհում
«Sputnik V» կորոնավիրուսային պատվաստանյութի մշակողը պատրաստ է, անհրաժեշտության դեպքում, ՌԴ Առողջապահության նախարարություն ներկայացնել երեխաների համար նախատեսված պատվաստանյութի ստեղծման նախագիծ, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։
Նշվում է, որ դա կարող է լինել մեկ ամսվա ընթացքում, այն բանից հետո, երբ նախարարությունը վերլուծի պատվաստանյութ ստացած տարեց մարդկանց վերաբերյալ ուսումնասիրությունների տվյալները:
«Նախարարության կողմից տվյալներ ներկայացնելուց հետո՝ երկու-երեք շաբաթվա ընթացքում, գուցե մեկ ամսվա ընթացքում, ես պատրաստ եմ Առողջապահության նախարարություն ներկայացնել երեխաների խմբերի վրա այս դեղամիջոցի ուսումնասիրության նախագիծ», - ասել է պատվաստանյութի հեղինակ Ալեքսանդր Գինցբուրգը։
Գիտնականը նշել է, որ, ամենայն հավանականությամբ, երեխաների շրջանում կատարված ուսումնասիրությունը կլինի տարիքային երեք խմբերում: «Ամեն ինչ համապատասխանում է օրենքին», - հստակեցրել է Գինցբուրգը:
Ավելի վաղ Գյունցբուրգը հայտնել էր, որ Sputnik V- ի փորձարկումը  երեխաների վրա կարող է սկսվել 2021-ի մայիս-հունիս ամիսներին:

Общество 14:34 25/12/2020 В мире
Разработчик вакцинного препарата «Спутник V» готов при необходимости представить в Минздрав РФ проект исследования вакцинного препарата у детей, передает ТАСС.  Это может произойти в течение месяца после того, как министерство проанализирует данные исследований на пожилых людях.
«Как они (Минздрав - прим. ТАСС) внесут данные по старшему возрасту, после этого, я надеюсь, в течение двух-трех недель, может быть, месяца я готов предоставить в Минздрав проект исследования данного препарата на группах детских», - сказал он.
Ученый отметил, что, скорее всего, исследование у детей будет разбито на три группы по возрасту на понижение. «Тут все по законодательству», - уточнил Гинцбург.
Ранее Гинцбург сообщал, что исследования "Спутник V" на детях могут начаться в мае - июне 2021 года.