Հասարակություն 17:22 25/12/2020 Աշխարհում
Ռուսաստանը 2 միլիոն շվեյցարական ֆրանկ է փոխանցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) բյուջե՝ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության հումանիտար հետևանքները լուծելու համար: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ՝ հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
«Ռուսաստանի կառավարության որոշմանը համապատասխան՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի բյուջե կամավոր մուտքագրվել է 2 միլիոն շվեյցարական ֆրանկ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հումանիտար հետևանքները լուծելու համար միջոցներ ձեռնարկելու հետ կապված ծախսերը ֆինանսավորելու համար»,- տեղեկացրել է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
Նշվում է, որ այս ուղղությունը դարձել է Ռուսաստանի Դաշնության և ԿԽՄԿ-ի արդյունավետ համագործակցության առաջնահերթություններից մեկը:
«Մեր երկիրը լայնածավալ ջանքեր է գործադրում խաղաղ բնակչությանը օժանդակություն ցուցաբերելու և տարածաշրջանի քաղաքացիական ենթակառուցվածքները վերականգնելու ուղղությամբ»,- նշել են նախարարությունը՝ ավելացնելով, որ պատրաստ են հետագա փոխգործակցության Կոմիտեի հետ և հուսով, որ ԿԽՄԿ-ն կշարունակի արդյունավետ աշխատել իր լիազորությունների տակ գտնվող տարածքներում:

Society 20:01 25/12/2020 World
Russia has made a contribution of two million Swiss francs ($2.25mln) to the International Committee of the Red Cross (ICRC) to tackle humanitarian issues in Nagorno-Karabakh, TASS reported, citing the Russian Foreign Ministry.
"In accordance with the decision of the government of the Russian Federation, a voluntary contribution worth two million Swiss francs was made to the ICRC to finance the costs related to the measures taken to offset the humanitarian impact of the Nagorno-Karabakh conflict," the Foreign Ministry said in a statement on Friday.
The Russian Foreign Ministry pointed out that the field was one of the priorities in "fruitful cooperation of the Russian Federation with the ICRC."
"Our country is taking extensive ​​​​​​efforts to help the civilian population and to restore civilian infrastructure in the region," the ministry said adding that Moscow is open to cooperation with the ICRC in the future and hopes that the committee’s efficient work will be continued.