Հասարակություն 11:06 25/12/2020 Արցախ
Ռուսաստանի ՊՆ ականազերծման գործողությունների միջազգային կենտրոնի մասնագետները շարունակում են աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի ականազերծման ուղղությամբ:
Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի ինժեներական ստորաբաժանումները ձյան ինտենսիվ տեղումների պայմաններում ականներից մաքրում է Ստեփանակերտի հյուսիսային ծայրամասերը: Առատ տեղումները հանգեցրել են տեսանելիության զգալի նվազման և սակրավորների աշխատանքի համար լրացուցիչ դժվարություններ են ստեղծել: Այդ մասին տեղեկությունը հրապարակված է ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքում:
Գործողության ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի ինժեներական ստորաբաժանումները արդեն մաքրել են ավելի քան 280 հա տեղանք, շուրջ 107 կիլոմետր ճանապարհ, 452 բնակելի շինարարություն: Հայտնաբերվել և վնասազերծվել է ավելի քան 9 հազար պայթուցիկ առարկա:
Պայթուցիկ օբյեկտներից Լեռնային Ղարաբաղի տարածքն ականազերծելու և մաքրելու ընթացքում ռուս խաղաղապահները օգտագործում են ժամանակակից ռոբոտային համակարգեր, որոնք թույլ են տալիս պահպանել աշխատանքների բարձր տեմպը լեռնային տեղանքներում և անբարենապաստ եղանակին:

Society 12:29 25/12/2020 NKR
The specialists of the International Mine Action Centre of Russian Defense Ministry continue work on demining the territory of the Nagorno Karabakh war zone. The Engineering units of the Russian peacekeeping forces are demining the northern outskirts of Stepanakert in conditions of intense snowfalls, leading to a significant decrease in visibility and hindering the work of sappers, the ministry said in a statement.
In total, during the peacekeeping operation in Nagorno-Karabakh, engineering units cleared more than 280  hectares of terrain and about 107 kilometers of roads, 452 residential buildings. More than 9 thousand explosive objects were found and neutralized.
In the course of demining and clearing the territory of explosive objects in Nagorno-Karabakh, Russian peacekeepers use modern robotic systems that allow them to maintain a high rate of demining in mountainous terrain and deteriorating weather, according to the source.
It added that discovered explosive objects and unexploded ammunition are removed and destroyed at a specially equipped landfill.  Ammunition that cannot be evacuated is destroyed on the spot with the necessary security measures in place.