Քաղաքական 19:15 26/12/2020 Աշխարհում
Հետախույզ Ջորջ Բլեյքը, ով իր կամքով MI-6-ից անցել է խորհրդային հետախուզության կողմը, մահացել է 98 տարեկան հասակում: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին ասել է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզական ծառայության (ԱՀԾ) մամլո բյուրոյի ղեկավար Սերգեյ Իվանովը:
«Այսօր կյանքից հեռացավ հետախուզության լեգենդար սպա, Ռուսաստանի ԱՀԾ պաշտոնաթող գնդապետ Ջորջ Բլեյքը: Նա անկեղծորեն սիրում էր մեր երկիրը, հիանում էր Հայրենական մեծ պատերազմում մարդկանց սխրանքով»,- ասել է Իվանովը:
Նոյեմբերի 11-ին Ջորջ Բլեյքը դարձավ 98 տարեկան: Նա ծնվել է 1922 թ. նոյեմբերի 11-ին Ռոտերդամում, ծառայել է M I6- ում, բայց իր համոզմունքներից ելնելով անցել է խորհրդային հետախուզության կողմը` ավելի քան 20 տարի նա կրկնակի գործակալ էր` ԽՍՀՄ-ին փոխանցելով գաղտնի տվյալներ, որոնք թույլ էին տալիս բացահայտել բրիտանական գործակալներին: Բլեյքից ստացվում էին Անգլիայի ռազմական դեպարտամենտի հետախուզական ուսումնասիրությունները և ԽՍՀՄ ռազմական գաղտնիքների վերաբերյալ բրիտանացիների և ամերիկացիների տեղեկացվածության աստիճանի վերաբերյալ տվյալները: Դավաճանության և լրտեսության համար Բլեյքը դատապարտվել է 42 տարվա ազատազրկման, բայց նրան հաջողվել է փախչել և մեկնել Ռուսաստան: Արտաքին հետախուզության մեջ Բլեյքը ստացել է գնդապետի կոչում:

Общество 19:08 26/12/2020 В мире
Разведчик Джордж Блейк, по собственным убеждениям перешедший на сторону советской разведки из MI-6, умер на 99-м году жизни. Об этом сообщил руководитель пресс-бюро Службы внешней разведки (СВР) России Сергей Иванов, передает ТАСС.
«Сегодня не стало легендарного разведчика, полковника СВР России в отставке Джорджа Блейка. Он искренне любил нашу страну, восхищался подвигом народа в Великой Отечественной войне», - сказал Иванов.
11 ноября Джорджу Блейку исполнилось 98 лет. Он родился 11 ноября 1922 года в Роттердаме, служил в MI-6, но по собственным убеждениям перешел на сторону советской разведки, более 20 лет был двойным агентом, передавая СССР секретные данные, которые позволили разоблачить британских агентов. От Блейка поступали разведывательные обзоры военного министерства Англии и данные о степени осведомленности англичан и американцев в военных секретах СССР. Из-за предательства Блейк был приговорен за шпионаж к 42-летнему заключению, но ему удалось совершить побег и уехать в Россию. Блейку было присвоено звание полковника внешней разведки.