Քաղաքական 10:02 26/12/2020 Հայաստան
«Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ուզում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնել 2021–ին։ «Չեմ կարող անփույթ վերաբերմունք ունենալ ժողովրդի կողմից ինձ հանձնված իշխանության, վարչապետի պաշտոնի նկատմամբ»,– գրել է պետական դավաճանության կասկածանքը շալակած մարդը։
Այս առումով մի քանի դիտարկում։
1․ Թեև Նիկոլը պնդում է, որ իր հրաժարականի պահանջը չարժանացավ ժողովրդի աջակցությանը, սակայն իրականությունը ճիշտ հակառակն է։ Հանրության մեջ չկա մի շերտ, որն իր դեմ չլինի։ Եվ դա բնական է, քանզի «Հաղթելու ենք» կարգախոսի ներքո հայ ժողովրդին պարտության տարած ստախոսի նկատմամբ այլ վերաբերմունք չէր կարող լինել։ Նիկոլի իշխանությունը խունտա է և պահվում է բացառապես ոստիկանական միջոցներով։ Նրա հրաժարականը պահանջում են ոչ միայն փողոց դուրս եկած քաղաքական ուժերը, հասարական գործիչները, ՀՀ շարքային քաղաքացիները, գիտական, ստեղծագործական, կրթական, բիզնես, հոգևոր և այլ վերնախավերը, այլ նաև նրանք, ովքեր չեն համակրում այս կամ այն քաղաքական ուժին ու տանից դուրս չեն գալիս։
Նիկոլը շատ լավ գիտի, որ իր լեգիտիմությունը և վարկանիշը ձգտում են զրոյի, դրա համար էլ ուզում է արտահերթի միջոցով կաշին փրկել։
2․ Նիկոլը գիտի իր իրական վարկանիշը։ Նաև գիտի, որ եթե չհեռանա քաղաքական ճանապարհով, ապա երանի է տալու փողոց դուրս եկած ուժերի ու ՀՀ քաղաքացիների վարքագծին և առանց ցնցումների հրաժարական տալու նրանց առաջարկին, քանզի մյուսների մոտ արմատական տրամադրություններն են գերիշխող։ ժողովրդի մի հսկայական հատված Վազգեն Մանուկյանին ու մյուսներին քննադատում է և չի միանում փողոցային պայքարին Նիկոլին թավշյա ճանապարհով հեռացնելու մտադրության համար։
Մարդիկ կոշտ ու արմատական լուծումներ են ուզում, Նիկոլի ֆիզիկական ոչնչացումն են պահանջում ու դա չանելու համար են հիասթափվում փողոցային պայքարից, այլ ոչ թե Փաշինյանին են սատարում։ Ասել է թե «Իմ հեռացման պահանջ չկա» նիկոլական ձևակերպումը դեմագոգիա է և իրականության նենգափոխում։
3․ Եթե հիմա Նիկոլն ամեն գնով գնա արտահերթ ընտրությունների, ապա դրանով ևս մեկ անգամ կապացուցի, որ դավաճան է և գործում է Հայաստանի դեմ։ Արտահերթ ընտրությունններն իրենց մեջ պարունակում են բացարձակ անտերության, քաոսի, քաղաքացիական բախումների վտանգներ։ Իսկ այդ ընթացքում թշնամին կարող է պարզապես բզկտել Հայաստանը, գնալ սահմանային սրացումների։ Տնտեսությունը վերջնականապես կհայտնվի կոլապսի մեջ։
Համաճարակի տարածումը կստանա ողբերգական տեսք։ Նիկոլը լավ գիտի, թե ինչ է սպասվում առաջիկա ամիսներին, գիտի, որ իր անգործության պատճառով կա հումանիտար աղետի վտանգ։ Գիտի ու փորձում է վերջին վատությունն անել հայ ժողովրդին։ Հայաստանը կատաստրոֆիկ վիճակում է արտաքին հարաբերությունների առումով, մեր կողմից բանակցող չկա, մեր երկիրն անտեր է։ Շուտափույթ արտահերթ ընտրությունները կլինեն Հայաստանին հասցված վերջին վնասը՝ անդառնալի հետևանքներով։
4․ Նիկոլը հայտարարել է, որ արտահերթի թեմայով պատրաստվում է խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական ուժերի հետ խորհրդակցություններ անցկացնել։ Այս առումով կնշեի հետևյալը․
– բոլոր այն ուժերը, որոնք արտահերթ ընտրությունների հարցով, թեկուզև չհամաձայնելով դրա հետ, հանդիպեն պետական դավաճանության մեջ կասկածվող, Հայաստանի ու Արցախի գլխին պատերազմ ու կապիտուլյացիա բերած Նիկոլ Փաշինյանի հետ, կկիսեն նրա հետ կապիտուլյացիայի, դավաճանության պատասխանատվությունն ու մեղավորությունը,
– Հայաստանի շահերով առաջնորդվող և արժանապատվություն ունեցող բոլոր քաղաքական ուժերը պետք է դեմ արտահայտվեն ստեղծված իրավիճակում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելուն և կենտրոնացնեն իրենց ուժերը՝ Նիկոլի հրաժարականին հասնելու և հակաճգնաժամային կառավարություն ձևավորելու համար։
5․ Արտահերթի հասնելու սահմանադրական տարբերակն այն է, որ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնողը հրաժարական տա, երկու անգամ նոր վարչապետ չընտրվի, խորհրդարանն ավտոման արձակվի ու նշանակվեն նոր ընտրություններ։ Փաստորեն, ստացվում է, որ Նիկոլը չի ուզում անփույթ վերաբերմունք ունենալ վարչապետի պաշտոնի նկատմամբ և ուզում է, իբր, ժողովրդին իշխանություն ձևավորելու հնարավորություն տալ։ Բայց արի ու տես, որ անփույթ վարվեց Արցախի հետ և պատերազմի օրերին հրաժարական չտվեց, մինչդեռ եթե տար, ապա այս օրին չէինք լինի։
Իրականությունն այն է, որ իրեն բացառապես աթոռը, իսկ հիմա նաև՝ իր կաշին է հետաքրքրում։ Ինքը ուզում է փրկվել՝ իր թիմին ու Հայաստանը զոհաբերելով։ Ինքը շատ լավ գիտի, որ այլևս չի կարող վերարտադրվել ու շատ ձայներ հավաքել, բայց իր համար կարևորը Հայաստանը մի քանի ամիս քաոսի կենտրոն դարձնելն ու արանքում իրեն և իր կուտակածը փրկելն է՝ լինի դա բախումների, կեղծիքների կամ այլ գործիքների միջոցով։
6․ Նիկոլն ուզում է վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի կարգավիճակով հերթական անգամ ընտրություն կեղծել։ Ինչպես 2018–ին, այսպես կոչված, հեղափոխական էյֆորիայի քող տակ տոկոսներ «խփեց» ու կեղծեց, այնպես էլ հիմա ուզում է վարչական, ֆինանսական, օլիգարխիկ ու կրիմինալ ռեսուրսով թվեր նկարել։ Իսկ որ նա կեղծիքների է գնալու, երկրորդ կարծիք լինել չի կարող։ Նիկոլը վարչապետ դառնալուց առաջ ու հետո անսահմանորեն ստել է։
Արցախյան պատերազմի ժամանակ ստելը պետականության կորուստ արժեցավ։ Նման կեղծիքների գնացողը ինչո՞ւ պետք է ընտրություն չկեղծի։ Հատկապես երբ իր կաշին փրկելու հարցն է սեղանին դրված։
7․ Արտահերթ ընտրությունների թեման առաջ բերելով՝ Նիկոլը փորձում է քաղաքական, հանրային ու պետական օրակարգից դուրս մղել թիվ մեկ թեման՝ իր հրաժարականի հարցը։ Հրաժարականի թեմայից շեղվելը ձեռնտու է միայն Նիկոլին, իր նեղ շրջապատին, հաճախորդ քաղաքական շրջանակներին ու ի վերջո՝ թուրք–ադրբեջանական զույգին։ Հետևաբար՝ Հայաստանն առանց Նիկոլ։

Политика 14:42 26/12/2020 Армения
"Не могу быть халатен в отношении вверенной мне народом власти, поста премьер-министра", – написал подозреваемый в государственной измене человек.
В этой связи несколько наблюдений:
1. Хотя Никол и утверждает, что требование его отставки не удостоилось народной поддержки, но в реальности все обстоит наоборот. В обществе нет слоя, который не был бы против него. И это естественно, поскольку к поведшему армянский народ под лозунгом "Мы победим" к поражению лжецу и не могло быть другого отношении.
Власть Никола – это хунта, и она удерживается исключительно полицейскими силами.
Его отставки требуют не только вышедшие на улицу политические силы, общественные деятели, рядовые граждане РА, научные, творческие, образовательные, бизнес-, духовные и другие элиты, но и те, кто не симпатизирует той или ной политической силе и не выходит из своего дома.
Никол прекрасно знает, что его легитимность и рейтинг стремятся к нулю, поэтому и хочет спасти свою шкуру посредством внеочередных выборов.
2. Никол знает свой реальный рейтинг. Знает также, что если не уйдет политическим путем, то задним числом будет тосковать по поведению вышедших на улицу политических мил и граждан РА и их предложению подать в отставку без потрясений, так как у других преобладают радикальные настроения.
Огромная часть народа критикует Вазгена Манукяна и остальных и не присоединяется к уличной борьбе из-за намерения последних отстранить Никола бархатным путем.
Люди хотят жестких и радикальных решений и требуют физического уничтожения Никола, и они разочарованы уличной борьбой ввиду отсутствия подобных подходов, а не из-за поддержки Пашиняна. То есть николовская формулировка «Требования моей отставки нет» – демагогия и искажение реальности.
3. Если сейчас Никол любой ценой пойдет на внеочередные выборы, то тем самым он в очередной раз докажет, что является предателем и действует против интересов Армении. Внеочередные выборы таят в себе угрозы абсолютной анархии, хаоса и гражданских столкновений. В этот же самый момент враг может растерзать Армению и пойти на приграничные обострения.
Экономика окончательно окажется в коллапесе. Распространение пандемии приобретет трагические масштабы. Никол прекрасно знает, что нас ждет в ближайшие месяцы, знает, что из-за его бездействия нависла угроза гуманитарного кризиса. Знает и пытается оказать армянскому народу последнюю медвежью услугу.
Армения находится в катастрофическом положении в плане внешних отношений, с нашей стороны нет переговорщика, страна осталась бесхозной. Поспешные внеочередные выборы будут нанесенным Армении последним ударом – с вытекающими из этого необратимыми последствиями.
4. Никол заявил, что готовится провести на тему внеочередных выборов консультации с парламентскими и внепарламентскими силами. В этом плане я бы выделил следующее:
- все те силы, которые в связи с вопросом внеочередных выборов, пусть даже будучи не согласны с их проведением, встретятся с подозреваемым в госизмене, приведшим Армению и Арцах к войне и капитуляции человеком, разделят с ним ответственность и вину за капитуляцию и предательство;
- все руководствующиеся интересами Армении и обладающие достоинством политические силы должны высказаться против проведения в данных условиях внеочередных парламентских выборов и сконцентрировать свои силы на достижении отставки Никола и формировании антикризисного правительства.
5. Конституционным вариантом достижения внеочередных выборов является то, чтобы занимающий пост премьера человек подал в отставку, в парламенте с двух попыток не был избран новый премьер, Национальное собрание автоматически распустилось и были назначены новые выборы.
Фактически, получается, что Никол не хочет проявить в отношении поста премьера халатного отношения и желает, якобы, предоставить народу возможность формирования власти. Однако, как выясняется, халатность он проявил в отношении Арцаха и не подал в отставку в дни войны, между тем как в этом случае мы не оказались бы в сегодняшнем положении.
Реальность же в том, что его интересует лишь занимаемое кресло, а также собственная шкура. Он хочет спастись, пожертвовав своей командой и Арменией.
Он прекрасно знает, что впредь не может воспроизвести свою власть и набрать большое количество голосов, но для него важнее превратить Армению на несколько месяцев в центр хаоса и спасти в этом промежутке себя и накопленное им за время правления, будь то с помощью столкновений, фальсификаций или иных инструментов.
6. В статусе временно исполняющего обязанности премьера Никол хочет в очередной раз сфальсифицировать выборы.
Как в 2018-ом, когда ему удалось "побить" проценты и сфальсифицировать выборы под завесой революционной эйфории, так и сейчас он хочет нарисовать цифры с применением административного, финансового, олигархического и криминального ресурса. А то, что он пойдет на фальсификации, не вызывает никаких сомнений.
Никол безгранично врал до и после становления премьером. Ложь в ходе Арцахской войны стоила нам потери государственности. С чего бы идущему на подобные фальсификации человеку не сфальсифицировать выборы? В особенности когда стоит вопрос спасения его шкуры.
7. Продвигая тему внеочередных выборов, Никол пытается снять с политической, общественной и государственной повестки главную тему – вопрос его отставки.
Отвлечение от темы отставки выгодно лишь Николу, его узкому окружению, политическим кругам из числа клиентов власти и, наконец, турецко-азербайджанскому тандему.