Քաղաքական 18:53 28/12/2020 Հայաստան
ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը: Օրենքի նախագիծն ընդունվեց 74 «կողմ» և 1 «ձեռնպահ» ձայների քանակով։
Նախագծով սահմանված է պետական տուրք՝ յուրաքանչյուր տոննայի համար 1000 դրամ  վճար, մյուս տոննաժների համար` 0.3 գործակցով:
ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը, որով նախատեսվում է բարձրացնել Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին կատարվող վճարումների դրույքաչափերը: Օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց միաձայն` 90 «կողմ» ձայներով:

Armenian parliament passes a number of bills in first reading
The National Assembly of Armenia on Monday adopted in the first reading a draft law on making amendments to the law "On State Duty" with 74 votes for and 1 abstention.
The bill calls for a state duty of 1,000 drams for each ton, with a coefficient of 0.3 for other tons.
The parliament also passed a bill on amending the law on compensation for damages caused to the life or health of military personnel during the defense of the country, which envisages raising the rates of payments to the Insurance Foundation for Servicemen. The bill was unanimously adopted in the first reading with 90 votes in favor.