ՄԻՊ. Ադրբեջանի զինվորականների նշված ցուցանակը տեղադրվել է բնակիչներին բացահայտ ահաբեկող եղանակով
«Հայաստանի Գորիս քաղաքից Որոտան գյուղ տանող ճանապարհի միջնամասում երեկ` դեկտեմբերի 28-ին ադրբեջանցիների կողմից այդ երկրի քարտեզով ցուցանակի տեղադրումը խորը անհանգստություններ է առաջացրել Գորիսի, Որոտանի և մի շարք այլ խաղաղ բնակավայրերում: Նույնը վերաբերում է նաև ճանապարհի այդ հատվածում, ինչպես նաև Որոտան գյուղի մոտ ադրբեջանական դրոշների տեղադրմանը»,-ահազանգում է մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Ֆեյսբուքյան գրառման մեջ նա մանրամասնումէ .
«Այդ բնակավայրերի բնակիչները Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ են ներկայացրել ահազանգեր` կապված իրենց կյանքի, ֆիզիկական անվտանգության ու անձեռնմխելիության, սեփականության և կենսական կարևորության մյուս իրավունքների հետ: Ահազանգերով նշվել է, որ նշվածը կոպտորեն ոտնահարում է իրենց իրավունքները:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում անմիջապես նախաձեռնվել է մանրամասն ուսումնասիրություն: Վերլուծվել են թե´ Պաշտպանի աշխատակազմի Սյունիքի մարզային ու կենտրոնական ստորաբաժանումների դիտարկումները, թե´ տեղի համայնքային մարմինների ու բնակիչների ահազանգերը:
Պարզվել է, որ Հայաստանի սահմանային բնակավայրերի միջնամասում ադրբեջանցի զինվորականները տեղադրել են ցուցանակ «բարի գալուստ Ադրբեջան» գրառումով: Այդ ցուցանակի վրա պատկերված քարտեզն ակնհայտ արված է այնպես, որ Հայաստանի Սյունիքի մարզի զգալի մասը ու մեր երկրի մի շարք այլ բնակավայրեր ներկայացված են Ադրբեջանի մաս: Ամեն դեպքում, ակնհայտ է, որ դա արված է նման ընկալում առաջացնելու նպատակով: Ցուցանակը տեղադրվել է Հայաստանի մեկ քաղաքացիական բնակավայրը մյուսին կապող ճանապարհի վրա:
Ուսումնասիրության արդյունքներրն ակնհայտ հաստատում են, որ Ադրբեջանի զինվորականների նշված քայլն արվել է ՀՀ սահմանային բնակավայրերի բնակիչների իրավունքները ոտնահարող, նրանց բացահայտ ահաբեկող եղանակով (առաջին հերթին` երեխաներ, կանայք):
Սա բացարձակ դատապարտելի ու խաղաղ բնակիչներին ահաբեկելու բացահայտ մտադրությամբ քայլ է` առաջին հերթին հաշվի առնելով այն խոշտանգումները, անմարդկային վերաբերմունքն ու մյուս պատերազմական հանցանքները, էթնիկ զտումները, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը մեր ժողովրդի նկատմամբ կատարել են հատկապես 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո:
Նման քայլերը հատկապես դատապարտելի են այն ֆոնին, որ Ադրբեջանում շարունակվում են հայասպանության ու հայատյացության կազմակերպված քարոզի պետական քաղաքականությունը, ինչպես նաև որ Հայաստանի դեմ պատերազմի բացահայտ կոչեր են անում նաև այն ադրբեջանցիները, որոնք ունեն այդ երկրում հանրային ճանաչում ու իրենց հռչակել են իրավապաշտպան (Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ամրագրել է անհրաժեշտ ապացույցները)»։

Право 12:06 29/12/2020 Армения
Омбудсмен Армении: Военные Азербайджана указатель в Сюнике установили с явной целью запугать население
Установление азербайджанской стороной 28 декабря указателя с картой этой страны на дороге из города Горис в село Воротан Сюникской области Армении вызвало глубокое беспокойство в Горисе, Воротане и ряде других мирных населенных пунктов», – написал на своей странице в Facebook Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян.
«То же самое касается появления азербайджанских флагов на этом участке дороги, а также возле села Воротан.
Жители этих населенных пунктов представили в аппарат защитника прав человека Армении сообщения, связанные с их жизнью, физической безопасностью и неприкосновенностью, имуществом и другими жизненно важными правами. Они отмечают, что перечисленное грубо нарушает их права.
В аппарате защитника прав человека Армении сразу же инициировано детальное исследование. Были проанализированы как наблюдения областных и центральных подразделений аппарата омбудсмена в Сюнике, так и сигналы тревоги общинных органов и жителей.
Выяснилось, что посередине приграничных населенных пунктов Армении азербайджанские военнослужащие установили указатель с надписью «добро пожаловать в Азербайджан». Изображенная на данном указателе карта явно нарисована так, что значительная часть Сюникской области Армении и ряд других населенных пунктов Армении представлены как часть Азербайджана. В любом случае, очевидно, что это сделано с целью создания подобного восприятия. Указатель установлен да дороге, связывающей один населенный пункт с другим населенным пунктом Армении.
Результаты исследования подтверждают, что указанный шаг военных Азербайджана был сделан путем попрания прав жителей приграничных населенных пунктов Армении, откровенно запугивающим их способом (в первую очередь – детей, женщин).
Это совершенно предосудительный шаг с явным намерением запугать мирных жителей, в первую очередь, учитывая пытки, бесчеловечное обращение и другие военные преступления, этнические чистки, совершенные ВС Азербайджана в отношении нашего народа, особенно в период и после войны в сентябре-ноябре 2020 года.
Подобные шаги особенно предосудительны на фоне того, что в Азербайджане продолжается государственная политика организованной пропаганды армянофобии, открытые призывы к войне против Армении делают и азербайджанцы, имеющие в этой стране публичное признание и провозгласившие себя правозащитниками (аппарат омбудсмена Армении зафиксировал необходимые доказательства).
Это заявление распространится сегодня в международных структурах», – отметил омбудсмен Арман Татоян.